kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ҚМЖ "Менің үйім"

Нажмите, чтобы узнать подробности

  Түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын   түсіндіру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ "Менің үйім"»

Пән: Дүниетану

Күні :

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің есімі: Акишева Б.С.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Менің үйім


Оқу мақсаты:

1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:баспана түрлерімен танысады

Оқушылардың басым бөлігі:.«жайлылық» ұғымын түсінеді

Кейбір оқушылар:өз үйіндегі бір бөлмені сипаттауды және сұлбасын салуды үйренеді


Бағалау критерийлері:

Баспана түрлерін ажыратады,білімдерін арттырады.

Жайлылық ұғымын түсінеді,қолданады

Өз үйінйі сұлбасын салуды үйренеді.

Тілдік мақсаттар

баспана – жилище – house; жайлылық – уют – comfort; киіз үй – юрта – yurt.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастыққа,мейірімділікке отбасы мүшелерін құрмет тұтуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек,математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта ,бейнеролик

Бастапқы білім

Отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекеттері

Ресустар



Сабақтың басы:

10 мин

2-мин

Балалардың сабаққа деген сезімін ояту үшін жағымды көңіл-күй туғызамын.

Күлімдеп күн бүгін
Қарады маған да
Күлімдеп күн бүгін
Қарады саған да,
Сәлеметсіз бе, күн!
Сәлеметсіз бе, жер!
Сәлеметсіз бе, сіз!
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз!

Оқушылармен бір шеңберде жиналып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейміз.


5-мин




Бастапқы білімдерін тексеру мақсатында «Мерекелік от шашу» ойынын өткіземін.Ол үшін арнайы алдын ала дайындап қойған сюжетті суреттерді қолданамын.

Суреттер арқылы отбасылық мерекелерді атайды,түрлерін ажыратады(дәстүрлі).



«Жаңа жыл мерекесі», «балаға ат қою», «туған күн», «Ұлыстың ұлы күні Наурыз», «Аналар мерекесі», «Тұсау кесу».







суреттер

3 -мин

Балалардың бірлесіп өз білімдерін жетілдіру үшін топпен жұмыс жүргіземін.Топқа бөлу:Суреттер арқылы 4 топқа бөлу(қағаздарда ғимараттардың суреттері болады мысалы: кинотеатр,спорт кешені,қабатты үй,мектеп).Топ ережесін еске түсіру.

Балалардың қима қағаздардағы суреттері арқылы орындарына жайғастырып бірнеше сұрақ -жауап әдісі арқылы тілдік құзыреттілікті арттырамын.

-Балалар әр топ суреттер арқылы бөлінеді.Осы суреттерді бір сөзбен не деп атаймыз.

-Бұның бәрі ғимараттар.

-Топтарыңда кездесен ғимараттың түрлерін атап беріңдер.

-Сен көбінесе қай ғиратты кездестіресің.

Балалар қандай ғимараттардың түрлері бар екенін айтып береді.

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы: 30-мин

6 мин





















6-мин




























6 мин







7 мин

1-тапсырма: «Домус» құрастыру .Топпен жұмыс.Әр топқа үйдің құрылымына сәйкес әр түрлі пішінді геометриялық фигуралар таратамын.

Әр топ геометриялық фигуралардан А3 қағазына үй құрастырады: «Іргетас», «қабырға», «шатыр» үйді сипаттайтын сөздер жазады. Мысалы, жайлы, жарық, таза, кең, жылы, әдемі, биік және т.б..Үйдің құрылымын айтып береді.

-Балалар сендер нені құрастырдық деп ойлайсыңдар?

-Үй құрастырдық

-Ия сендер латын тілінен шыққан «домусты» құрастыңдар яғни үйді.

-Қандай үйлердің түрлерін білесіңдер?

-Үй неше үшін қажет?

- Әр халыққа тән тұрғын үйдің көптеген түрлері бар: Арабияда –шатыр, Америкада – вигвам, типи, хоган, Бразилияда – хижина (лашық), Гренландияда – иглу, Испанияда – пальясо, Қырғызстанда, Монғолияда – киіз үй, Қытайда – фанзай, Ресейде – изба (ағаш үй), Украинада – хата (там).

Миға шабуыл:

Үйдегі жайлылық туралы толықтыру. Жайлылық – бұл тек тазалық, тәртіп қана емес, сонымен бірге үйдегі жандар жылы ерекше жағдай. Үйдегі тәртіпті отбасының әр мүшесі сақтауы тиіс. Өзіне қызмет көрсету – бұл жайлылық пен тазалық сақтауға бағытталған қызмет түрі.

Баспана, жайлылық сөздерін үш тілде қалай айтылатынын сұраймын.

баспана – жилище – house; жайлылық – уют – comfort;

Дескриптор:

Геометриялық фигуралардан іргетасын құрайды.

Геометриялық фигуралардан қабырғасын құрайды.

Геометриялық фигуралардан шатырын, бөлщектерін (есік,терезе)құрайды.

Үй ішін сипаттайды.

Сөздерді үш тілде айтып береді.

Бағалау түрі:Мадақтау

2-тапсырма: «Сен қандай баспанада тұрасың?».Қандай баспанада тұратынын суретке салады.

Дескриптор:Баспананың қандай түрінде тұратынын салады.

Баспананың түрін ажыратады.

Бағалау түрі: «Басбармақ» әдісі.

Сергіту сәті:

Оқушыларға интербелсенді тақтадан киіз үйдің суретін көрсетіп ,қайдан көргенін сұраймын.

Жауабы: Суреттен, мерекелерде, ауылдық елді мекенде және т.б

Бейнеролик көрсету. «Киіз үйдің құрылымы мен ішкі жабдықтары» туралы ақпаратты толықтыру ақсатында шағын бейнеролик көретемін.

«Киіз үй» туралы мәлімет беру.

3-тапсырма: «Микрофон» әдісі.Балалардың бейнематериалдан алған білімдерін тексеру мақсатында микрофон арқылы сұрақтар қоямын.

-Киіз үйдің құрылымына нелер жатады?

-Киіз үйдің ішкі жабдықтарын ата.

-Шаңырақ дегенді қалай түсінесің?

Толық мәлімет беру.( Шаңырақты әкеден балаға мирас ету ұрпақ жалғастығын, отбасылық дәстүрлер мен рухани құндылықтың сақталуына ықпал ететінін түсіндіру.)

-Түндік қандай қызмет атқарады?

-Кереге мен шаңырақтың қандай байланысы бар?

Дескриптор:Киіз үйдің құрылымын айтады.

Бағалау түрі: «Өзін-өзі» бағалау.


Геометриялық фигуралар,маркер

А3 қағазы




















Интербелсенді тақта







































микрофон

.7 мин


4-тапсырма: Постермен жұмыс.Өзі тұратын үйінің бір бөлмесін қима суреттер арқылы желімдеуді тапсырамын. (диван,теледидар,шкаф, кітаптар сөресі,стол,компьютер,тоңазыт-

қыш,орындық т.б.)

Дескриптор:Өз үйінің бір бөлмесін сипаттап көрсетеді.

Бағалау түрі: «Орманның оянуы» Қасындағы жұбы бағалайды.




Желім, суреттер:диван,те-ледидар,шкаф,кі-таптар сөресі,стол,компьютер,тоңазытқыш,орындық,т.б.




Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.

Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім




Смайликтер




Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Мадақтау

Бас бармақ


Орманның оянуы

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

-Тренинг

-Топтық жұмыс

-Жеке жұмыс

-Постермен жұмыс

-АКТ


-Бейнеролик

-Суреттер

-Жапсырмалар




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
ҚМЖ "Менің үйім"

Автор: Акишева Баян Сериковна

Дата: 02.02.2018

Номер свидетельства: 454224
