Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
4-бөлім: Бізді қоршаған орта
Мектеп: Ә. Молдағұлова атындағы №173 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Есекеева Мадина
Күні:
Сынып: 1 ж
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Үй жануарлары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Т 1.1.2.1 Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің
мағынасын түсіну
О 1.3.2.1 Мəтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады: Таныс сөздерді буынға бөліп оқиды және мағынасын түсінеді. Қарапайым тілмен жазады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Таныс сөздерді мағынасын түсініп, қажетті сөздермен тіркестендіре алады. Қарапайым, түсінікті тілмен жазады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Таныс сөздермен қарапайым сөйлемдер құрастыра алады.
Тілдік мақсаттар
Барлық оқушылар орындай алады:
Үй жануарларының суретін көрсетіп таныстыра алады Суреттерге қарап сөйлемдер құрайды.
Сұраққа жауап бере алады
Пәнге тән лексика мен терминология: жануар, үй, түйе, сиыр, жылқы, қой
Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Жай сөйлем арқылы үй жануарын сипаттау үлгісін көрсету; Жануардың түсін атау
Талқылауға арналған сұрақтар.
Үй жануарлары дегеніміз не?
Үй жануарларына не жатады?
Не себепті. деп ойласыз?
Неге үй жануарлары деп бөлінеді?
Ишара: Мадақтау, керемет, жарайсың, бармақ, смайлик
Алдыңғы оқу
Отбасы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Сағаттың тілімен.
Төрт түлік пен төлдерінің суреттері бар парақшалар жерге қойылады. Оқушылар қимылдап, сағаттың тілімен парақшаларды айналып жүреді. әуен тоқтаған кезде қай суреттің қасына тоқтаса, сол суретпен екі топқа бөлінеді
Сабақтың ортасы
(МК) Суретпен жұмыс.
Бұл - біздің үй. Біздің үйде екі жылқы, үш сиыр, он қой, алты ешкі бар. Менің итім мен мысығым бар. Иттің аты – Тарзан. Мысықтың атты – Барсик. Мен үй жануарларын жақсы көремін.
Бұл - біздің үй. Біздің үйде ________________ жылқы, _________________сиыр, _____________қой, ________________ешкі бар. Менің итім мен мысығым бар. Иттің аты –___________________.
Мысықтың атты –______________________.
Мен үй жануарларын жақсы көремін.
СЕРГІТУ СӘТІ.
Амансың ба, ботақан?!
Амансың ба, құлыным?!
Амансың ба, қошақан?!
Ботақандай маң басып,
Құлыншақтай жүгіріп,
Қошақандай секіріп,
Қолымыздан ұстайық.
1. Сөздікпен жұмыс.
Түйе – верблюд
Жылқы – лошадь
Сиыр – корова
Қой – овца
Ешкі – коза
Сөздерді мұғалімнен кейін қайталап, сөз тіркестерін құрау (ауызша)
М: ақ ешкі, қара сиыр, үлкен түйе т.б.
- Ал, енді олардың төлдерімен таныс болайық.
Бота – верблюжонок
Құлын – жеребенок
Бұзау – теленок
Қозы – ягненок
Лақ - козленок
Сөздерді мұғалімнен кейін қайталап, сөз тіркестерін құрау (ауызша)
1. Сөздерді сәйкестендір.
Сүтті құлын
Асау қой
Қоңыр сиыр
Үлкен бота
Кішкентай түйе
Сабақтың соңы
Шындық па, жалған ба? әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
- Қой мөңірейді
- Сиыр кісінейді
- Лақ маңырайды.
- Мысық мияулайды.
Үй тапсырмасы: Неге үй жануарлары деп бөлінеді? деген сұраққа іздену жүмысы, суреттерін тауып әкелу.
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар тақырыпқа қатысты сөздерді орынды қолдана отырып, өздігінен қарапайым сөйлемдер құрап жаза алады.
Жай сөйлем арқылы үй жануарын сипаттау үлгісін көрсетті, жануарлардың түсін ажырата білді.
Үй жануарлары төлдерінің атауын білді.
Бейнелеу өнері, сауат ашу сабағы
Үй жануарларына қамқоршы болуға үйрету.