Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспар
САБАҚ: | Мектеп: | |
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: Бекжигитова Ж.Ж. | |
Сынып: 5 | Қатысқан саны: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Бейнелеу өнері түрлері мен жанрлары. | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.1Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу. 5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ қолданып). | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың кескіндеме өнерінің түрлері мен жанрын меңгеру дәрежесін тексере отырып, кең ауқымды білімін қалыптастыру. -бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін -жанр және бейнелі өнердің көріністерін,зерттеу -АКТ-ны қолданып,жанрдың және өнердің көрінісінің сараптау | |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Өзінің шығармашылық шешімдеріне сипаттама жасап, сыни көзқарасты талдап, өз нәтижесін түсіндіре отырып, өзгенің және өзінің жұмысын жеттілдіруге конструктивті өзгертуүшін ұсыныстаржасайды •Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық. •Сіздің ойыңызша суретші не үшін… материалдарды қоладанады? •Сіз сипаттап бере аласыз ба? •Бұл техника сізге не үшін ұнады? •Суретші жұмысы сізді не үшін қызықтырды? •Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз? | |
Құндылықтарды дарыту | Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу. Оқушылар арасында жақсы қарым-қатнас орнату. Оқушылар бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу. Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру. | |
Пәнаралық байланыстар | зерттеу барысында теориялық білімдерін география, геометрия, тарих, экономика, пәндерімен және өнермен байланыстыру. | |
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту. Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу. | |
Бастапқы білім | Еске түсіру, қайталау. Пәнге қатысты лексика мен терминология Өткен тапсырмаларды еске түсүру. | |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | ||
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалім сөзі: №1 “ОЙЛАН, ТАП!” САЙЫСЫ №2 “Сұрақтар категориясы!” №3.Конверт | Шаттық шеңберін құру. Жақсы тілектер айта отырып түсті смайликтер алу.Алынған түсті смайликтермен үш топқа бөліну.1 топ – көк «Қарындаш»2 топ – сары «Акварель»3 топ – қызыл «Қылқалам» Жоспар:
Кел балалар ойнайық, Ойнайық та ойлайық.Қандай тапсырма болса да,Шешпей оны қоймайық- дей отырып, сайысқа түсуші үш топқа сабырлық пен жеңіс тілеймін! Шарты: Әр топқа сурет қиындылары беріледі. Оқушылар қиындылардың орнын тауып құрастыру арқылы суретті шығарып, қорғау керек. 1 топ – «Қарындаш» 2 топ - «Акварель» 3 топ – «Қылқалам» Мифология, мозаика, миниатюра СУРЕТШІ- 10 Бұл кімнің портреті? Жауабы: Әбілхан Қастеев СУРЕТШІ – 20 Қазақтан шыққан алғашқы суретші кім? Жауабы: Шоқан Уалиханов СУРЕТШІ- 30 Қазақтан шыққан алғашқы әйел суретшіні ата. Жауабы:Айша Ғалымбаева КЕСКІНДЕМЕ-10 Мына сурет кескіндеме өнерінің қай түріне жатады? Жауабы: монументтік КЕСКІНДЕМЕ -20 Сахнадағы сурет қалай аталады? Жауабы: декорация КЕСКІНДЕМЕ- 30 Витраж деген не? Жауабы:шыны, әйнекке салынған сурет. ЖАНРЛАР - 10 Суретте қай жанр байнеленген? Жауабы:маринист жанры ЖАНРЛАР-20 Анималистік жанр дегеніміз не? Жауабы: жан – жануарларды бейнелеу. ЖАНРЛАР - 30 Суретте қай жанр бейнеленген Жауабы: Батальдық жанр Жұмбақтар -10 Жүзбе-жүз жолықтым, Тілдесе алмай торықтым. Жауабы:ПОРТРЕТ Жұмбақтар - 20 Күн күлімдеп оянып,Сәуле шашты сиқырлы.Алуан түске боянып,Жердің беті құлпырды.Бұл жылдың қай мезгілі? Жауабы: КӨКТЕМ Жұмбақтар – 30 Жоқ оның көзі, Жоқ оның аузы. Қай жағын жонсаң,Сол жағы басы. Жауабы: ҚАРЫНДАШ Шарты: Үш топқа конвертте тапсырма беріледі топпен бірігіп шешу. | Ресурстар Сабақ материалдары: Жұмсақ қарындаштар, түрлі түсті қарындаштар, сурет салу борлары, пастель, фломастерлер, көмірмен салу. Оқушылар қиындыларды құрастырады. |
№4. Палитра №5 Сергіту сәті №6. Сарамандық жұмыс. Сабақтың соңы Оқушыларды бағалау. | Шарты: Палитрада негізгі үш түс берілген. Әр түстердің артында сурет жасырынған. Ол суреттерде суретші қатесін табу. сары түс - сурет берілген Жауабы: жаңбыр Көк түс - сурет берілген Жауабы: жалауша қызыл түсте - суретте не бейнеленген? Жауабы: /вилка/ Шарты: Әр топқа қағаз беріледі. Ұшу апаратын ойлап тауып нысананы көздеп ату. Балалар жан – жануарлар бейнеленген суретті қандай жанрға жатқызамыз? АНИМАЛИЫТІК ЖАНР. Шарты: Әр топқа геометриялық денелер үлестіріледі. Геометриялық денелерді түрлі-түсті қағаз, қайшы, желім, қарындаштар, маркердің көмегімен, жан-жануарларға, құстарға ұқсатып құрастыру 1 топ – «Қарындаш» 2 топ - «Акварель» 3 топ – «Қылқалам» үшбұрыш төртбұрыш шеңбер Жұмысты қорғау. Әр топ бір-бірірін бағалайды. Оқушылар өз жұмыстарын және сыныптастарының жұмыстарына критериилерге байланысты бағалай алады. | |
Сабақтың соңы 2-мин кері байланыс Сабақты қорытындылау. | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет «Өнеріл елден, өнеріл ұл-қыз шығады» - дегендей. Оқушыларымыз да өнерлі екен. Бойларында от бар екені, байқадым.Жүректерінде шоқ бар екенін, байқадым.Әр қашанда осы өнерді өшірмей. Жалындап, шарықтаңдар әрдайым дей келе бүгінгі сайыс сабақымыз аяқтаймын. | |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||