Пәні қазақ тілі
Сыныбы 2 «Ә»
Сабақтың тақырыбы Жалпы және жалқы есім. Жалпы есім
Мақсаты: Оқушыларға жалпы және жалқы есімдерді таныту, айырмашылығын мысалдар құру арқылы пысықтау. Жаңа технологияның әдіс-тәсілдері арқылы жалпы және жалқы есімдердің айырмашылығын таба білу. Жалпы есім туралы түсінік қалыптастыру.
Міндеттері: Жалпы және жалқы есімдердің айырмашылығын үйрету.
Сабақтың түрі аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының, кембридж әдіс-тәсілдерінің элементтері
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: қима қағаздар, стикерлер, слайд, үнтаспа, проектор, үлестірмелі қағаздар, суреттер, плакат.
Күтілетін нәтиже: Жалпы және жалқы есімдердің айырмашылығын білу.
Кезеңдері | Әдіс - тәсілдер | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс – әрекеті | Бағалау | Қолданған модульдер | ||||
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут) | Топқа бөлу | Психологиялық жаттығу Оқушыларды төрт топқа бөлу Топқа бөлу І топ "Астана" ІІ топ "Алматы" ІІІ топ "Тараз" ІҮ топ "Шымкент" Саяхат сабақ екенін хабарлау. Алматы қаласына саяхат | 1. Оқушылар өз топтарына берілген қала туралы мәлімет айтып шығады. | Ауызша мадақтау | Көшбасшы Топпен жұмыс | ||||
Үй тапсырмасын сұрау (5 минут) | "Адасқан объектілер" әдісі | "Қазақстан" қонақ үйіне саяхат 336-жаттығу. Жетісу – көркем өлке. Іле – осы өлкедегі үлкен өзен. Ол Балқаш көліне құяды. Көл жағасында Балқаш қаласы орналасқан. "Адасқан объектілер" әдісі Картадан жер-су аттарын табу. Жетісу, Іле, Балқаш көлі, Балқаш қаласы. | Үй тапсырмасын оқып шығады. Картадан жалқы есімдерді табады. | Фишкамен бағалау | |||||
Үй тапсырмасын бекіту (8 минут) | Ойлан Бірік Бөліс | Қызығушылықты ояту "Сиқырлы сандық" ойыны 1.Зат есім дегеніміз не? 2. Жер-су аттары қандай әріппен жазылады? 3.Зат есімнің сұрақтарын ата 4.Зат есімдерге мысал келтір 5.Зат есімнің неше түрі бар? 6. Жалпы есімдерге мысал келтір 7. Жалқы есімдерге мысал келтір. 8.Жалпы есім, жалқы есімнің айырмашылығы қандай? | Берілген сандарды таңдап, жасырын- ған сұраққа жауап беру. | Дұрыс жауап берген оқушылар мен топты фишкамен бағалау. | Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс Топтармен жұмыс | ||||
Жаңа сабаққа дайындық (2 минут) | Көрнекілікпен жұмыс | Ауызша жауап беру | Сыни тұрғыдан ойлау | ||||||
Жаңа сабақ (20 минут) | «Қалыспай, ілес» әдісі «Қалқыған бұлттар» ойыны «Теріп алу» әдісі | Мағынаны тану Қапшағай су станциясына саяхат «Қалыспай, ілес» әдісі 338-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. Жалқы есімдерді тап. Ақсу, Көксу, Сарысу, Бұл - сумен түстеп танысу. Ырғыз, Торғай, Аягөз, Сай-саланың бәрі су. Есіліп Есіл ағады, Жайылып Жайық барады. Сылаң қақса Сыр сұлу, Шу шулап атой салады. Алатау тауына саяхат «Қалқыған бұлттар» ойыны «Теріп алу» әдісі 339-жаттығу. Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жаз. Жазбаған сөздеріңе назар аудар.
Қоян, елік, өзен, қала, ақын. Жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есімдер дейміз. Жалпы есімдер кіші әріппен жазылады: өзен, аққу, оқытушы. Көктөбеге саяхат “Шытырман” ойыны 340-жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра. Шешуі: Алматы. Алматы – әсем қала. Сергіту сәті "Қыдырып қайтайық" | Бірінші топ бірінші шумақты оқиды, екінші топ сол шумақтан жалқы есімдерді табады, үшінші топ екінші шумақты оқиды, төртінші топ сол шумақтан жалқы есімді табады. Өлеңді бір оқушы оқиды, қалған оқушы бірге ілесіп жазады. Тақтаға ілінген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп алады. Себебін айтады. Қалған сөздерге түсініктеме береді. Ережені айту. Төрт топ Алматы сөзіне сөйлем құрау. Музыка әуеніне қосылып ән шырқау. Әннің ішінен жалқы есімдерді айту | Фишкамен бағалау | Теріп алу әдісін пайдалану Жас ерекше- ліктеріне сәйкес білім беру Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер Талантты және дарынды балалармен жұмыс | ||||
Жаңа білімді бекіту (5 минут) | Медеу мұзайдынына саяхат 341-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. Мәтіннен жалқы есімдерді бір бөлек, жалпы есімдерді бір бөлек топтап жаз. Неліктен солай топтағаныңды дәлелде. “Т” кестесі Жалпы Жалқы Су Алматы Тіршілік Кіші Алматы Өмір Үлкен Алматы Бұлақ Алатау | Постермен жұмыс жүргізу | |||||||
(2минут) | Кері байланыс | “Жүректен - жүрекке” | Бүгінгі жаңа сабақтан не түсінгенін стикерге жазу | ||||||
Үйге тапсырма | Жалқы есімдерге мысал құрау | ||||||||
Бағалау | Оқушыларды жеке және топпен бағалау | Фишкамен бағалау |