kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі «Дауыссыз р мен л»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі                                         2 «Ә» сынып                     19.10.2016 ж.

Тақырыбы: Дауыссыз р мен л

Мақсаты:- Дауыссыз р мен л дыбыстарының айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру;

  • Түрлі тапсырмалар орындау отырып сауаттылыққа баулу;
  • Ережеге бағынбайтын сөздердің жазылуын есте сақтау;
  • Оқушылардың сөздік қоры мен ой-өрісін дамыту;

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің  әрекеті

Оқушының  әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Психологиялық дайындық

Сәлемдесу

Оқу құралдарын дайындау

Үй тапсырмасын тексеру

Семантикалық картамен жұмыс

  1. П-б, к-г, қ-ғ дыбыстарын қайталауға сөздер беріледі: көлік, әдеп, сабақ, бесік, тіршілік, тәртіп, құлақ, бармақ, сынып
  2. Ережедегі  негізгі түсіп қалған тірек сөздерді жазады

Оқушылар сөздерді дұрыс кестеге толтырып отырады

Көршісінің жұмысын есту арқылы тексереді

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ тақырыбымен танысу

Сабаққа өздеріне мақсат қояды

Оқулықпен жұмыс

(Білу)

119-жаттығу

Лауазым – атқаратын жауапты қызмет

Рең – ажар, әлпет, түс

Разы – риза болу

Рауғаш – өсімдік

Лашын – құс

Рәсім - дәстүр

Берілген сөздерді екі бағанға жіктеп жазады

Сөздердің мағынасын ашады

Бірнеше сөзбен сөйлем құрайды

Ережемен жұмыс

(Түсіну)

Қатар-қатармен ережені түсініп оқиды

Р мен л дауыссыз үнді дыбыс екені еске түсіріледі

Тағы қандай үнді дыбыстарды білетіндері айтылады

121-жаттығу

(Қолдану)

Оқулықтағы берілген сөздердің жазылуына назар аудару, мағынасы түсіндіріледі

Берілген сөздерді сөзжұмбаққа түсіру

Дұрыстығын тақтамен бірге тексереді

Сергіту сәті

«Кім бастап тұр?» ойыны

Электронды оқулықпен жұмыс

(Талдау)

Берілген жаттығудағы бос орынға тиісті сөзді қойып дәптерлеріне көшіріп жазады.

 122-жаттығу

(Жинақтау)

Екі бағандағы сөздерді салыстыру. Содан соң қорытынды жасау.

Сөздердің жазылуын есте сақтау және дәптерге жазып алу

Сабақты қорыту

Тест

(Бағалау)

Сонымен бүгін біз не үйрендік?

Кері байланыс

Мақсаттарың орындалды ма?

Уақыт қалса «Лақ пен Лашын» ертегісі, слайдпен жұмыс

Сөйлемдерді ретпен қояды

Үйге тапсырма

120-жаттығу жатқа жазуға дайындық, бір рәсім туралы жазып келу.

Сабақта қолданылған көрнекіліктер

Карточкамен жұмыс

  1. Қ-ға аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, қ дыбысы.-ға айналады.
  2. Сөз соңындағы . дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе, ол  г-ге айналады.
  3. . дыбысына аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе,. дыбысы б-ға айналады.
  4. Кестені  толтыр
  •  
  •  
  •  

Тест сұрақтары

Үнді дауыссыз дыбыстарды белгіле:

а) с, н, ң, т                            б) в, г,б, ғ

ә) к, қ, п, л                            в) м, р, у, й

2. Құрамындаға дыбыс  пен әріп саны  сәйкес келмейтін сөзді белгіле:

а) алма                             б) кітап

ә) лагерь                           в) доп

3. Дұрыс жазылған сөзді белгіле:

а) лайық                      б) лаиқ

ә) лайқ                             в) лаиық

4. Қай сөздің басында  ы  жазылады?

 а) ылашын       

 ә) ылғал

 б) ырақат            

 в) ылайық

5.Үнді дыбыстан басталған және аяқталған сөзді көрсет:

а) қал                          б) лақ

ә) раушан                   в) радио

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі «Дауыссыз р мен л»»



Қазақ тілі 2 «Ә» сынып 19.10.2016 ж.

Тақырыбы: Дауыссыз р мен л

Мақсаты:- Дауыссыз р мен л дыбыстарының айтылуы мен жазылуы туралы түсінік беру;

  • Түрлі тапсырмалар орындау отырып сауаттылыққа баулу;

  • Ережеге бағынбайтын сөздердің жазылуын есте сақтау;

  • Оқушылардың сөздік қоры мен ой-өрісін дамыту;

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Психологиялық дайындық

Сәлемдесу

Оқу құралдарын дайындау

Үй тапсырмасын тексеру

Семантикалық картамен жұмыс

  1. П-б, к-г, қ-ғ дыбыстарын қайталауға сөздер беріледі: көлік, әдеп, сабақ, бесік, тіршілік, тәртіп, құлақ, бармақ, сынып

  2. Ережедегі негізгі түсіп қалған тірек сөздерді жазады

Оқушылар сөздерді дұрыс кестеге толтырып отырады


Көршісінің жұмысын есту арқылы тексереді

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ тақырыбымен танысу

Сабаққа өздеріне мақсат қояды

Оқулықпен жұмыс

(Білу)

119-жаттығу

Лауазым – атқаратын жауапты қызмет

Рең – ажар, әлпет, түс

Разы – риза болу

Рауғаш – өсімдік

Лашын – құс

Рәсім - дәстүр

Берілген сөздерді екі бағанға жіктеп жазады

Сөздердің мағынасын ашады

Бірнеше сөзбен сөйлем құрайды

Ережемен жұмыс

(Түсіну)

Қатар-қатармен ережені түсініп оқиды

Р мен л дауыссыз үнді дыбыс екені еске түсіріледі

Тағы қандай үнді дыбыстарды білетіндері айтылады


121-жаттығу

(Қолдану)

Оқулықтағы берілген сөздердің жазылуына назар аудару, мағынасы түсіндіріледі

Берілген сөздерді сөзжұмбаққа түсіру

Дұрыстығын тақтамен бірге тексереді

Сергіту сәті

«Кім бастап тұр?» ойыны

Электронды оқулықпен жұмыс

(Талдау)


Берілген жаттығудағы бос орынға тиісті сөзді қойып дәптерлеріне көшіріп жазады.


122-жаттығу

(Жинақтау)

Екі бағандағы сөздерді салыстыру. Содан соң қорытынды жасау.

Сөздердің жазылуын есте сақтау және дәптерге жазып алу

Сабақты қорыту

Тест

(Бағалау)

Сонымен бүгін біз не үйрендік?

Кері байланыс

Мақсаттарың орындалды ма?

Уақыт қалса «Лақ пен Лашын» ертегісі, слайдпен жұмыс




Сөйлемдерді ретпен қояды

Үйге тапсырма

120-жаттығу жатқа жазуға дайындық, бір рәсім туралы жазып келу.

Сабақта қолданылған көрнекіліктер

Карточкамен жұмыс

  1. Қ-ға аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, қ дыбысы ....-ға айналады.

  2. Сөз соңындағы .... дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе, ол г-ге айналады.

  3. .... дыбысына аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, .... дыбысы б-ға айналады.

  4. Кестені толтыр

п-б

к-г

қ-ғ









Тест сұрақтары

Үнді дауыссыз дыбыстарды белгіле:

а) с, н, ң, т                            б) в, г,б, ғ

ә) к, қ, п, л                            в) м, р, у, й

2. Құрамындаға дыбыс пен әріп саны сәйкес келмейтін сөзді белгіле:

а) алма                             б) кітап

ә) лагерь                      в) доп

3. Дұрыс жазылған сөзді белгіле:

а) лайық                      б) лаиқ

ә) лайқ                             в) лаиық

4. Қай сөздің басында ы жазылады?

 а) ылашын       

ә) ылғал

 б) ырақат            

в) ылайық

5.Үнді дыбыстан басталған және аяқталған сөзді көрсет:

а) қал                          б) лақ

ә) раушан                   в) радио




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Қазақ тілі «Дауыссыз р мен л»

Автор: Сергазина Айнур Айтымовна

Дата: 07.11.2016

Номер свидетельства: 356086
