2.Білімдерін пысы?тау, топ?а б?лу: Мына ?стел ?стінде т?р?ан суреттерден бір-бір сурет алып оларды ата?дар, бас ?ріптерін ата?дар, сол ?ріптер бойынша топ болы отыра ?ойы?дар
3.?ызы?ушылы?ты ояту:
Мектеп ауласын тазартатын ата бізден к?мек с?рай келіпті. ?азір к?з мезгілі ?ой. А?аштарды? жапыра?тары мектеп ауласына т?сіп жатыр. Сол жапыра?тарды жинау?а атамыз?а к?мектесіп жіберейік. Сендер мені? мына берілген с?зж?мба?ты д?рыс шешсе?дер, ма?ан к?мектесесі?дер», - дейді. С?зж?мба? • ?о?ыс жинайтын ??рал. (?ала?) • Ас ішетін ??рал. (?асы?) • Жануарлар мен ?сімдіктерді ?ор?ау?а алын?ан жер.(?оры?) • А?ашты? ді?ін ?аптап т?ратын н?рсе.(?абы?) • С?ттен жасалатын та?ам. (?айма?) II. Жа?а саба?:
- ?те тамаша, ендеше осы с?здерге ы дыбысын жал?айы?шы, оларды? ?алай ?згеретінін айта ?ойы?дар. ?ала?ы, ?асы?ы, ?оры?ы, ?абы?ы, ?айма?ы.
Просмотр содержимого документа
«Дауыссыз к мен ? дыбыстары»
Қарасу мемлекеттік тілде оқытатын негізгі мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Дауыссыз қ мен ғ
Сыныбы: 2
Қазақ тілі пәнінің мұғалімі: Арғынғазина А.Т.
Қарасу, 2015 ж
Сабақтың тақырыбы: дауыссыз қ мен ғ Сабақтың мақсаты: Түбірдің соңындағы қ дыбысына дауысты дыбыстан басталған қосымша жалғанған жағдайда қ дыбысы ғ дыбысына өзгеретіндігін түсіндіру; әдемі, көркем жазуын дамыту; өз бетімен әңгіме құра білуге үйрету. Түрі: білімді дамыту сабақ Әдісі: сұрақ - жауап, талдау, әңгімелеу Көрнекілігі: қ мен ғ дыбыстары, қима қағаздар, суреттер, қармақ, қаңбақ,қалпақ, қаймақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ құралдарын, дайындықтарын тексеру.
1. Психологиялық дайындық Кел, балалар, ойнайық,
Ойнайық та, ойлайық.
Қай тапсырма болса да
Орындамай қоймайық.
2.Білімдерін пысықтау, топқа бөлу: Мына үстел үстінде тұрған суреттерден бір-бір сурет алып оларды атаңдар, бас әріптерін атаңдар, сол әріптер бойынша топ болы отыра қойыңдар
3.Қызығушылықты ояту:
Мектеп ауласын тазартатын ата бізден көмек сұрай келіпті. Қазір күз мезгілі ғой. Ағаштардың жапырақтары мектеп ауласына түсіп жатыр. Сол жапырақтарды жинауға атамызға көмектесіп жіберейік. Сендер менің мына берілген сөзжұмбақты дұрыс шешсеңдер, маған көмектесесіңдер», - дейді. Сөзжұмбақ • Қоқыс жинайтын құрал. (қалақ) • Ас ішетін құрал. (қасық) • Жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға алынған жер.(қорық) • Ағаштың діңін қаптап тұратын нәрсе.(қабық) • Сүттен жасалатын тағам. (қаймақ) II. Жаңа сабақ:
- Өте тамаша, ендеше осы сөздерге ы дыбысын жалғайықшы, олардың қалай өзгеретінін айта қойыңдар. Қалағы, қасығы, қорығы, қабығы, қаймағы.
1о6-жаттығуды жазып, неге қ және ғ әріптерін қойғандарын түсіндіреді. 2. Қима қағаздармен жұмыс
Мына сөйлемдердегі суреттерді сөйлет.
Балалар бақшаға барды. Бақшада қарбыз, қияр, қауын пісіпті. Айдана қарбыз жинады. Дариға қияр жеді. Индира қауын сатып алды. Томирис қолына қасық алды. Таснима басына қалпақ киді.
Сергіту сәті:
Қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс?
Мынау- қалпақ,
Мынау-қармақ,
Мынау-қаңбақ,
Мынау-қаймақ.
Аттары ғой бұл әлі,
Ал осылар туралы
Былай десем дұрыс па,
Әлде мұным бұрыс па?
Көлге салам қалпақты,
Басқа кием қармақты,
Күнде жеймін қаңбақты,
Жонда қуам қаймақты.
Бұрыс болса, ұрыспа,
Әлде былай дұрыс па?
Басқа кием қалпақты,
Көлге салам қармақты,
Жонда қуам қаңбақты,
Күнде жеймін қаймақты.
3. Шығармашылық жұмыс:
Жаңылтпашты жатқа жаз.
Құлағы үсіп кетті, Үсіп, ісіп кетті
«Құлақ» сөзіне дыбыстық талдау жаса
III. Бекіту: Не өттік? Сабақты қалай меңгергеніңді тексеру Ребус шешу, шешкен ребустарынан шыққан сөздер туралы шағын әңгіме құру
IV. Бағалау: қарбыз, қауын, құлпынаймен бағалау V.Үйге тапсырма: 105-жаттығу
VII. Рефлексия: сабақ ұнаса жасыл-смайлик, ұнамаса – қызыл смайликпен белгілеу.
Үлестірме қағаз
Мына сөйлемдердегі суреттерді сөйлет.
Балалар бақшаға барды.
Бақшада , , пісіпті.
Айдана жинады.
Дариға жеді.
Индира сатып алды.
Томирис қолына алды.
Таснима басына киді.
Сабақты өздігінен талдау
Сынып
2
Оқушы саны
5
Пән бойынша сыныптың дайындық деңгейі
Жоғары
Сабақтың тақырыбы
Дауыссыз қ мен ғ
Сабақтың оқу тәрбиелік міндетін жоспарлаудың бағасы/білімділік, тәрбиелік, танымдық, қызығушылықтарын дамыту/
Білімділік: Түбірдің соңындағы қ дыбысына дауысты дыбыстан басталған қосымша жалғанған жағдайда қ дыбысы ғ дыбысына өзгеретіндігін түсіндіру;
Тәрбиелік: әдемі, көркем жазуын дамыту;
Дамытушылық: өз бетімен әңгіме құра білуге үйрету.
Сабақтың өткізілу әдісіне қысқаша сипаттама
сұрақ - жауап, талдау, әңгімелеу
Сабақтың типі, сабақтың кезеңдері
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ Жаңа сабақ
IV Үлестірмелі қағаздар, шығармашылық тапсырмалар
VI Бағалау
VII Қорытынды
VIIІ Үй тапсырмасы
IX Рефлексия
Оқушының берілген материалды қабылдауы үшін қандай танымдық әрекеттерді белсендіруге болады?
Оқушылардың есте сақтау, қабылдау әрекеттерін дамыту үшін, өздеріне жасатып, көрсетіп отыру керек.
Мұғалім оқушыларға қиын материалды түсінікті және қызықты етіп жеткізе ала ма/баяндаудың қарапайымдылығы және анықтылығы, мысалдардың нақты болуы, көрнекі құралдарды пайдалануы және т.б
Үлестірме қағаздар, ребустар, АКТ қолданылды. Сабақ түсіндіруде қарапайым тілмен, өткен тақырыптармен байланыстыра отырып, салыстыра отырып түсіндірді.
Мұғалімнің оқушыға берілген ұғымдары меңгертуге деген қажеттілігі /теориялық, практикалық мәнін ашу/
Тақырыпты оқушыларға сүйене отырып түсіндірдім, кітаппен жұмыс, қима қағаздармен жұмыстар арқылы білімдерін пысықтай отырып, шығармашылық жұмыс арқылы сабақты бекіттім.
Оқыту барысында техникалық құралдарды мақсаттылықпен қолдана білуі