kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қасым Аманжолов. "Көктем"

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. Шаттық шеңбері.

Біздің күлкіміз көңілді (қолдарын еріндеріне жақындатады)

Жеткізсін жылу мен шаттықты (қолдарын жүректерінің тұсына қояды)

Бөліскен жақсы ғой өмірде (қолдарын алға созады)

Қуаныш, мейірім, бақытты ( қолдарын екі жаққа созады)

2.Интербелсенді тақтамен жұмыс.

Тақтадағы үшбұрыштарды көлеміне қарай дұрыс қою арқылы жеміс деген сөзді шығару.

-Қандай жемістерді білесіңдер?

-Жемістер қайда өседі?

-Ендеше, баққа саяхатқа барғыларын келеді ма?

Онда алдарындағы жатқан бас киімдердің бірін таңдандар( бас киім таңдау арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді).

1 топ: Сары түс

2 топ: Қызыл түс

Оқушылар осы таңдаған түстері бойынша жемістерді жинайды, бояйды. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қасым Аманжолов. "Көктем"»

Күні

11.02.2016ж.

Сыныбы

4

Пәні

Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы

Қ.Аманжолов. Көктем

Мақсаты

Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету, өлеңнің өзекті түйінді ойын ашуға жағдай жасау, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.

Күтілетін нәтиже

1.Мәтінді өздігінен оқып, өзіндік пікірлері қалыптасады

2.Өз ойын жүйелі түрде қағаз бетіне түсіреді

Қолданылатын әдістер

«Галерияға саяхат» әдісі, «Тірек сөздер арқылы әңгіме» әдісі,

Негізгі дереккөз

Оқулық, әдістеме, интернет материалдары

Барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық дайындық

Қол ұстасып бәріміз,

Жылылықты сезейік.

Шуақ шашқан күндей боп,

Күлімсіреп жүрейік.

Оқушылар шеңбер жасай отырып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Топқа бөлу

Оқушыларға гүлдерді таңдау ұсынылады

Оқушылар гүл таңдай отырып

1-топ-қызғалдақтар,

2-топ-сарғалдақтар

топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды.

Бағалау критерийлері

Өлеңді мәнерлеп оқуы,

өлең мазмұнын түсінуі,

сұрақтарға жауап беруі,

топпен жұмыс жасауы,

белсенді қатысуы

Оқушылар бағалау критерййлерін ескере отырып, дұрыс бағалауға ұмтылады.

Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген тапсырма сұралады

Ө.Тұрманжановтың «Гүлдер» өлеңі жатқа айтылады.

Қызығушылықты ояту

«Галерияға саяхат»әдісі арқылы бейнеролик көрсету.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға бағыт беру.

Интерактивті тақтадан бейнероликті көре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Мағынаны тану








































































Ойтолғаныс









Кері байланыс






















Бағалау

Кейінгі тапсырма

Қ.Аманжолов. Көктем.

-Қ.Аманжолов кім? 1911 жылы Қарағанды облысы. Қарқаралы ауданында дүниеге келген, 1955 жылы 17 қаңтарда Алматыда қайтыс болған. Ол кедей отбасында туған. Ата – анасынан жастай жетім қалады. Кейін интернатта оқып, бастауыш кластық білім алады. Мал дәрігерлік техникумда оқиды. (1927-1930). Оны бітірген соң Орал қаласындағы пединститутта оқып жүріп, Ленинград орман шаруашылығы институтына ауысады. Осы жылдар-да өлең жазуға талаптанған жас ақын 1932 жылы Алматыға келіп, «Лениншіл жас» газетіне қызметке тұрады. Алғашқы өлеңі 1931 жылы Орал облысы «Екпінді құрылыс» газетінде басылады. Алғашқы өлеңдер жинағы «Өмір сыры» 1939 жылы жарық көрді.

Өлеңмен жұмыс

Өздік жұмыс. Өлеңді оқушыларға мәнерлеп оқыту.

Топтық жұмыс. Өлең мазмұнын постерге түсіріп бейнелеу.


— Балалар, өлеңде не туралыайтылған. Әршумағынсипаттапкөрейік. Көктемкелбетіақынтіліменқалайсуреттелгенінемәнбер:

а) Бұлақтуралы не делінген?

ә) Өзентуралыше?

б) Көктемгіжаңбырдысипатта.

в) Көктемдеағаштақандайөзгерісболады? Олтуралыақын не дейді?

г) Көктемдеқандайеңбектүрлерібасталады?

Сергіту сәті

Жұппен жұмыс.

-Өлеңнің 1-ші және соңғы шумағында ақын нелерді адам кейпінде суреттеген? Кейіптеу дегеніміз не?

-Өлеңнің соңғы жолдарындағы «Балғын өмір ғажайып, Жас дауыспен жамырап» дегенді қалай түсінесің?

Топтық жұмыс. «Тірек сөздер арқылы әңгіме» әдісі арқылы өлең құрастыру

1-топ - Бәйшешектер………..

         Көбелектеркөп……..

         Аспаншайдай………..

         Дала гүлге……………..

Тірексөздер:келді, гүлдеді, ашылып, бөленді.

         Қар…………

         Сай-саланы………..

         Гүлдер………..

         Ағаш басы бүршік………..

Тірексөздер:басты, еріді, жайнап, шашты.

«Санды ұяшықтар» ойыны

Көктем мезгіліне байланысты атаулардың мәнін түсіндіру сұралады

«Бес қонақ», «құралай салқыны», «тасбақаның дауылы», «құс қанаты», «тобылғы жарған»

«Сатылай талдау» әдісі

Авторы


Тақырыбы


Жанры


Идеясы


Шумақ саны


Тармақ саны


Буын саны


Ұйқас түрі


Тәрбиелік мәні


Өлеңнен сөз тіркестерін пайдаланып топтастыру.



Көктем







Топтық бағалау, смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау

Өлеңді жаттау, топтастырылған сөздерді пайдаланып, көктем туралы шағын әңгіме құрау.



Оқушылар Қасым Аманжолов туралы және өткен өлеңін еске түсіреді, ойларын жинақтап айтады.

Қасым Аманжолов туралы қосымша мәлімет алады.



















Өлеңнің мазмұны бойынша топтағы оқушылар өз ойларын ортаға салып, өлең мазмұнынан түсінгендерін қағаз бетіне бейнелейді.


Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.











«Көктем» әнін караокемен орындайды.


Өлеңнен кейіптеуді тауып, дәлелдейді. Кейіптеу дегеніміз не екенін еске түсіреді.

Жұбымен ақылдаса отырып, өлеңнің соңғы жолын қалай түсінетінін ортаға салып, өз пікірлерін білдіреді.


Топ мүшелері ақылдаса отырып, керекті сөздерді пайдаланып өлең құрастырады.















Оқушылар құстардың шығармашылық тапсырмаларына өз пікірлерін білдіріп жауап береді.





«Сатылай талдау» әдісі арқылы кері байланыс орнатады.









Өлеңдегі көркем сөз тіркестерін пайдаланып «көктем» сөзін топтастрады









Топ басшысы бағалайды, өзін-өзі бағалайды.

Кейінгі тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Қасым Аманжолов. "Көктем"

Автор: ДЕМЕСИНОВА ВЕНЕРА АМИРОВНА

Дата: 07.12.2016

Номер свидетельства: 367096
