Сабақ | Мектеп: Н.Островский атындағы №4 Күршім орта мектебі |
Күні | Мұғалімнің есімі: Кульбаева Замира Каиргаликызы |
Сынып: 3 «Б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | «Қарлығаш пен Шөже торғай» (мысал) |
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) | Мысалдың мазмұнын түсініп оқу және негізгі идеяны анықтау, мәтінді талдау. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
Мәтіндегі негізгі ойды түсінеді, қарлығаш пен шөже торғайға мінездеме береді. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Жақсы, жаман мінез құлықтарды ажыратады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Оқушылар мысал бойынша талдау жасайды. Ертегідегі кейіпкерлерді салыстыра сипаттайды. Өз ойларын еркін, жүйелі айтады. |
Кейбір оқушылар: |
Қарлығаш пен шөже торғай арсында диалог құрады. Шөже торғайдың іс-әрекетіне қарай баға беріп, қорытынды жасай алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар сыныпта немесе топта дәйекті дәлелдер келтіре отырып, қарлығаштың адамдарға неліктен ұнайтынын, шөже торғай неліктен ұнамайтынын анықтап, жағымды және жағымсыз қылық жайлы қорытынды шығарады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қарлығаш, шөже торғай, шошаңдау |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар |
Бұл мысалға жатады, себебі ... |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Сіз неліктен шөже торғай адамдарға ренжулі екенін айта аласыз ба? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Шөже торғай ұнамайды, себебі ол ... Қарлығаш жағымды, себебі ... |
Алдыңғы оқу | 1 сыныпта ертегілермен танысқан |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут | Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Топтастыру. Қарлығаш, шөже торғай, көгершін деген құстардың түрлерін тарату арқылы топқа болу. Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырма 1. «Құстар біздің досымыз» атты эссе жазғандарын оқиды. Тапсырма 2. Мәтін бойынша суретті фильм жасағандарын көрсету. | «Бас бармақ» бағалау |
Сабақтың ортасы 25 минут | «Сұрақ-жауап» әдісі. Әр дұрыс жауапқа ертегілер кейіпкерлерін тарату. -Балалар, қазір жылдың қай мезгілі? -Көктемде даламызға қандай өзгерістер келеді? -Және жылы жақтан нелер ұшып келеді? -Ендеше «Қарлығаш пен Шөже торғай» атты мысал оқимыз. Тапсырма 3. Мәтінді рөлге бөліп оқу. Сөздік жұмысын жүргізу. Тапсырма 4. «Ыстық микрофон» әдісі. Шөже торғайға қандай мінездеме бересіз? Қарлығашқа ше? Қалай ойлайсыздар, осындай мінезді адамдар бола ма? Жеңілтек мінезден пайда бар ма? Тапсырма 5. «Т кестесі» әдісі арқылы қарлығаш пен шөже торғайды салыстырады. Тапсырма 6. «Рөлдік ойын» әдісі Әр топ ертегіні сахналап қалай ойнайтынын көрсетеді. | Қарлығаш пен Шөже торғайдың суреті Микрофон «Үш шапалақ» қошеметтеу |
Аяқталуы 10 минут | Тапсырма 7. Сабақты бекіту: «Өрмекшінің торы» әдісі. Барлық топ шығып, адамның бойындағы жақсы мінез-құлықтарды атап шығады. Кері байланыс: «Қоржын, ет тартқыш, себет» әдісі Үйге тапсырма: Ертегіні мәнерлеп, түсініп оқып, қарлығашқа байланысты ырым-тыйым сөздер жазып келу. | Смайликтер арқылы бағалау |
Қосымша ақпарат |
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға қосымша үлестірмемен жұмыс беру. | Бағалау – Оқушылардың үйренген тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Үш шапалақ», «Бас бармақ» арқылы өзін-өзі бағалау. | Пән аралық байланыс: Қазақ тілі, еңбек, сурет. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: Топ ережелерін орындау АКТ мен байланыс: презентация Құндылықтармен байланыс: тіл мәдениеті, қарым-қатынас. |
| | |
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болады? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен. | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |