«Қайнар» мектеп-гимназия» коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Қамқорлық
Ашық сабақ
3 “В” сынып
Сынып жетекшісі: Мамыртаева Д.У.
Сабақтың тақырыбы: Қамқорлық
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды, мазмұнын түсіндіру.
2.Ой-өрістерін кеңейту,сөздік қорын молайту,жан-жақты ойлауға дағдыландыру.
3.Қоршаған ортаны қорғауға, әдепті, тәртіпті, мейірімді болуға тәрбиелеу.
Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,талдау,суреттеу.
Көрнекілігі:Б. Соқпақбаевтың суреті,Қожа,торғай
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Психологиялық дайындық
Табиғат,торғай,бүркіт суретін құрастыру арқылы топқа бөлінеді.Құралған сурет бойынша мәлімет береді.
2.Үй тапсырмасын тексеру
3.Жаңа сабақ.
Бердібек Соқпақбаев
4.Жаңа сабақты меңгерту.Мағынаны ашу.
Бағыттап оқу стратегиясын пайдалану.
а) мәтінді түсіндіре отырып оқу.
ә) сөздік жұмысын жүргізу
Аша ағаш – рогатка
Шарбақ – ағаштан жасалған қоршау
Жан далбаса- жан ұшыра немесе есі кетіп
Әккі –дәніккен
Бейқам – алаңсыз
Дуал –қоршау
Безбүйрек – тасжүрек
Топшысынан – қанатының кеудеге жалғасқан жері
Пәтер – ұя
5.Сергіту сәті.
б) Оқушыларға тізбектей оқыту.Әр бөлімге ат қояды.
1 бөлім- “Сотқар Жантас”
2-бөлім- “Қожаның қамқорлығы”
3-бөлім- “Торғайдың жаңа пәтері”
Осы бөлімдер бойынша білімдерін, түсінгенін ортаға салады
1-топ Қожаға мінездеме береді
2-топ Жантасқа мінездеме береді
3-топ мақал-мәтелдер айтады
6.Ой қозғау
7.Қауымдастық құру
“Құстарға көмек” ойыны
1.Әңгіменің кейіпкерлері кімдер?
2. Торғай неден шошып кетті?
3. Жазушы Жантастың жағымсыз әрекетін іс-әрекетін қалай суреттеген?
4. Балапанның аман қалуына кім себепші болды және не істеді?
5. Қожаны қандай кейіпкердің қатарына жатқызасың?
6. Бұл әңгімеден қандай қорытынды шығаруға болады?
7. Балапан торғай жазылды ма екен? Сен қалай ойлайсың?
8 Мәтінге тағы қандай ат қояр едің?
Сабақтың түйіні:
Күшті болсаң,әлсіздерге қамқор бол,
Үлкен болсаң, кішілерге қамқор бол.
Азамат боп атқа мінер шағыңда,
Ата-анаңдай кісілерге қамқор бол!
8.Үйге тапсырма. Мәтінді түсініп оқу,мақалдар жинау.
Бағалау