Сабақтың мақсаты: а) оқушыларды өлеңді түсініп оқуға буын туралы түсінігін қалыптастыру. ә) оқушылардың оқу және сөйлеу дағдыларын жетілдіру, ой-өрісін дамыту, сөз байлығын арттыру. б) оқушыларды әдемі жазуға тәрбиелеу, әдепті сыпайы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты: а) оқушыларды өлеңді түсініп оқуға буын туралы түсінігін қалыптастыру. ә) оқушылардың оқу және сөйлеу дағдыларын жетілдіру, ой-өрісін дамыту, сөз байлығын арттыру. б) оқушыларды әдемі жазуға тәрбиелеу, әдепті сыпайы болуға тәрбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ертегілер әлеміне саяхат. Буын»
Не деу керек? Буын
Сабақтың тақырыбы:Не деу керек? Буын 58-59-жаттығу Сабақтың мақсаты: а) оқушыларды өлеңді түсініп оқуға буын туралы түсінігін қалыптастыру. ә) оқушылардың оқу және сөйлеу дағдыларын жетілдіру, ой-өрісін дамыту, сөз байлығын арттыру. б) оқушыларды әдемі жазуға тәрбиелеу, әдепті сыпайы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту Көрнекілігі: Интерактивті тақта Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ –жауап Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Күндей жадырап Айдай арайлап Жұлдыздай жарқырап Судай мөлдір ,таза көңілмен Бүгінгі күнімізді бастайық. Оқушыларды 3 топқа бөлу: Алғырлар Білімділер Зеректер 2.Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді жатқа сұрау. Сәлемдесуге байланысты қандай сөздер білесіңдер? 1топқа-мұғаліммен 2топ-үлкен атамен 3топ-досымен 3.Жаңа сабақ. - Балалар, сендер ертегілерді жақсы көресіңдер ма? Ендеше балалар, бүгін біз ертегілер еліне саяхатқа барайық. - Бауырсақ ертегісін білесіңдерм
Ертеде шал мен кемпір болыпты.Шал кемпіріне бауырсақ пісіріп береді, оны суытуға терезенің алдыны қояды. Бауырсақ домалап қашып кетеді . есеп шығару –буын. Домалап қашып келе жатса алдынан қоян шығады.Қоян бауырсақты жегісі келеді. - Қане балалар, бауырсақты қояннан құтқарып алайық. Мына тапсырманы орындасақ, қоян бауырсақты жемейді. 1. Бақа Уық Ыдыс Нан Б У Ы Н Ережені түсіндіру. Балалар буын деген сөзді бұрын естідіңдер ма? - Әліппеде дауысты, дауыссыз дыбыстарды өткенімізде сөздерді буынға бөліп үйрендік.Сөздің буынға бөлінуі неге байланысты? Ереже.Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады. От, а-та, ме-ре-ке, ба-уыр-сақ. -Жарайсыңдар, енді бауырсақты қояннан құтқардың оны әрі қарай шығарып салайық. Сұр қоян әні - Бауырсақ әрі қарай домалап кетті.Алдынан қасқыр шығады, бауырсақты жегісі келеді. - Балалар, бауырсақты қасқырға жегіземіз ба? Ендеше тапсырманы орындайық. 58-жаттығу Сөздерді буынға бөліп оқыңдар. 3 топ оқушы шығып буынға бөліп оқиды. Апа, әже, ата, көке, шеше, нағашы, жиен әр сөздегі дауысты дыбыстарды атаңдар. Өте жақсы, балалар бауырсақты қасқырдан құтқарып алдық. - Бауырсақ орманда әрі қарай домалап келе жатса, алдынан не шығады? - Аю шығады. Балалар, аюға бауырсақты жегіземіз бе? Ендеше аюдың тапсырмасын орындайық. 59-жаттығу Аюдың тапсырмасы. ә.мақал-мәтел оқыңдар. 2.Әрі сөзде неше дауысты дыбыс, неше буын бар. Бауырсақты аюдан құтқардық, өзіміз бір сергіп алайық. Қорбаңдаған аюдың, Құлпынайы көп екен. Теріп-теріп аламыз Қалтамызға саламыз - Балалар бауырсағымыз әрі қарай домалап, алдынан түлкі шығады. Түлкі өте қу менде бауырсақты құтқаруға көмектесейін. - Өлеңді авторымен таныстыру. - Не деу керек? Ә.Дүйсенбиев- өмірімен таныстыру. Түлкінің тапсырмасы. Өлеңді мәнерлеп оқыту. Өлеңдегі сұрақтарға жауап беру.Мақал мағынасын түсіндіру. 1.Рахмет 2.Кешіріңіз 3.Рұқсат па 4.Енді қайталамаймын Қорытынды бөлім:
Сыпайы сөздер Балалар, бізге қонаққа келген аңдарға сыйлық сыйлайық. Қоянға-сәбіз Қасқырға-ет Аюға-бал Түлкіге-ірімшік
Үй тапсырмасы: Өлеңді мәнерлеп оқу мақалды жаттау 54-жаттығу