kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәннің аты: Математика

Уақыты: 13.05.2019 ж.

4 «а » сынып

 

Сабақтың тақырыбы

Геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың геометриялық фигуралар туралы айқын түсініктерін және алғашқы ұғымдарын қалыптастырып, фигураларды бір-бірлеріне ажырата

 білуте үйрету

Күтілетін нәтиже

 Оқушылар  геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері жайлы ұғым біледі және  фигураларды бір-бірлерінен ажыратады.                         

Ресурстар

 Дидактикалық материалдар,  кесте,  геометриялық фигуралар

Дерек көздері

Математика оқулығы 4 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар

Оқыту әдісітері

Жаңа оқыту технологиясы, ойын,  көрнекілік, сұрақ - жауап.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері»

Бекітемін: ------------ ДОІЖО


Пәннің аты: Математика

Уақыты: 13.05.2019 ж.

4 «а » сынып

Мұғалім:Козибагарова Ж.К

Сабақтың тақырыбы

Геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың геометриялық фигуралар туралы айқын түсініктерін және алғашқы ұғымдарын қалыптастырып, фигураларды бір-бірлеріне ажырата

білуте үйрету

Күтілетін нәтиже

Оқушылар геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері жайлы ұғым біледі және фигураларды бір-бірлерінен ажыратады.

Ресурстар

Дидактикалық материалдар, кесте, геометриялық фигуралар

Дерек көздері

Математика оқулығы 4 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар

Оқыту әдісітері

Жаңа оқыту технологиясы, ойын, көрнекілік, сұрақ - жауап.

Іс-әрекет

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі 3мин

Психологиялық дайындық

Оқушыларды топтарға бөлу .

Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Тұсаукесер

12мин

Сұрақ –жауап

-Қандай геометриялық фигураларды білеміз?


Сұраққа жауап береді.

-Тік төртбұрыш, үшбұрыш, шаршы, т. с. с.

Негізгі бөлім 20 мин



«Ортадағы қаламсап»стратегиясы № 1 Суреттен:

  1. Нүктелерді ата

  2. Кесінділерді ата

  3. Бұрыштарды ата

  4. Тік бұрыштарды ата

  5. Шаршыларды ата

С нүктесі арқылы нешеге бөлінеді.

Д нүктесі арқылы нешеге бөлінеді


Практикалық бөлім

№ 2 1-топ

А және В нүктелерін белгіле.

АВ кесіндісін сыз.

АВ кесіндісінен С нүктесін белгіле.

АВ кесіндісінен енді тағы Д нүктесін белгіле.

-Кесінді неше бөлікке бөлінді? Оларды оқы.

№ 3 2-топ

ЕК кесіндісін сыз.

  1. а) Сызғыштың көмегімен оны екіге бөл,

  2. а) Циркульдың көмегімен қақ бөл.

№ 4 3-топ Суреттегі фигуралардың аудандарын салыстыр.

-Олардың әрқайсысы неше шаршыдан құрастырылған?

№ 5

Қандай нүктелер бар?

Қайсысы АВ кесіндісіне тиісті?

Қайсысы АВ кесіңдісіне тиісті емес?

Сол нүктелерді белгіленуі бойынша оқы.

№ 6 Суретте қаңдай фигура кескінделген?

-Тұйықталған ба, тұйықталмаған ба?

-Неше кесіңді бар?

Осы кесінділерді салыстыр. Не байқадың?

- АВ, ВС, СД, ДЕ қосындысын АВСДЕ сынық сызықтың ұзындығы деуге бола ма?

Қорытынды жаса.

7 Деңгейлік тапсырмалар

  1. а) Тұйықталған АВСДА сынық сызықты құрайтын кесінділерді ата.

б) АВСД тік төртбұрышының қабырғаларын өлше.

в) АВСД тік төртбұрышының периметрін тап.

г) АВСД тік төртбұрышының ауданын тап.


«Ыстық орындық» орындық әдісі

(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.

Жаттығудың сипаттамасы:


Б ір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.

№ 9

а) Суреттегі РТКОР тұйықталған сынық сызығын құрайтын кесінділерді ата.

б) РТКО шаршының қабырғаларын өлше.

в) РТКО шаршының периметрін және

ауданын тап.

№ 10 Суретте СД түзуі кескінделген. Оның басы да , ұшы да жоқ.

СД түзуін сыз. Оның бойынан О нүктесін белгіле.

№ 11 Суретте кескінделген фигуралардан белгіленуі бойынша

бірінші жолға сәуле, екінші жолға кесінді, үшінші жолға түзулерді теріп жаз. 

№ 12 Дөңгелекке тиісті нүктелерді бірінші жолға, ал тиісті емес нүктелерді екінші жолға теріп жаз. 

Дөңгелекті сыз.

О мен В нүктелерін кесіндімен қос.

О мен Д нүктелерін кесіндімен қос.

ОВ және ОД кесінділерін салыстыр.

ДК кесіндісінің ұзындығын өлше.

ОВ және ОД кесінділерін дөңгелектің радиусы деп атайды. Ал ДК кесіндісін дөңгелектің диаметрі дейді.

№ 13 Шеңберге тиісті нүктелерді бірінші жолға, ал тиісті емес нүктелерді екінші жолға теріп жаз. 

Суретте көрсетілген фигураларды белгіленуі бойынша атайды.

Нүктелер: А, В, С, Е, К, М, Д, Р,Т,А,О...

Кесінділер: ВС,СА, ВА, ЕК,КМ,МД, ...

Бұрыштар: ВСА, САВ, АВС, ...

Тік төртбұрыштар: ЕКМД, ...

Шаршы: РТАО,

Кесіндіні сызып, нүктелерді белгілеп, белгіленуі бойынша оқиды.

АВ, АС, АД, СД, СВ, ДВ.


А | С| Д| | В




ЕК кесіндісін сызып, екіге бөледі.




Суреттегі фигуралардың аудандарын салыстырады.

2 шаршы, 8 шаршы, 4 шаршы


Суретте көрсетілген АВ кесіндісі және нүктелерді атайды,





Суретте қаңдай фигура кескінделгенін атайды.

-Сынық сызық.

-Кесінділер; тұйықталған

-4 кесінді;

-Екі буынның бір ғана нүктесі болады.


- Иә. Барлық буындар қосындысы АВСДЕ сызығының ұзындығы болады.

Қорытынды жасайды.

а) Тұйықталған АВСДА сынық сызықты құрайтын кесінділерді атайды:

  1. АВ, ВС, СД, ДА

б) АВСД тік төртбұрышының қабырғаларын өлшейді.30 мм, 15мм

в) АВСД тік төртбұрышының периметрін табады.Р=(30+15)•2=90 (мм)

г) АВСД тік төртбұрышының ауданын табады. S= 30•15=450 (мм2)

а) Суреттегі РТКОР тұйықталған сынық сызығын құрайтын кесінділерді атайды: РТ, ТК, КО, ОР

б) РТКО шаршының қабырғаларын өлшейді: 18 мм

в) РТКО шаршының периметрін және

ауданын табады.Р=18 •4=72 (мм)

S= 18•18=324 (мм2)

Суретте кескінделген СД түзуін сызады.

О нүктесін белгілегенде ОС және

ОД сәулесі пайда болды.


Суретте кескінделген фигуралардан белгіленуі бойынша бөліп, теріп жазады. 

Сәуле: АN, DB, КМ, КС

Кесінді: АЕ, ЕD, АD

Түзулер: МС

Дөңгелекке тиісті нүктелерді және тиісті емес нүктелерді бөліп теріп жаз. 

Тиісті: О, Д, Е, В, К.

Тиісті емес: М, А, С.

Дөңгелекті сызып, нүктерлерді кесінділермен қосады.


Дөңгелектің радиусы және дөңгелектің диаметрі туралы біледі.

Шеңберге тиісті нүктелерді және тиісті емес нүктелерді бөліп теріп жаз. 

Тиісті: Е, О, Д, Р,С, К, А, В;

Тиісті емес: Т.

Қорытынды бөлім 5мин

- Бүгін сабақта нені үйрендік?


Сұрақтарға жауап береді.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері

Автор: Аюпова Жибек Рахметқызы

Дата: 27.11.2019

Номер свидетельства: 529083
