Просмотр содержимого документа
«"Г дыбысы мен ?рпі" 1 сынып»
«Қ.Әбсәметов атындағы МДШО бар орта мектеп» КММ
Сабақ тақырыбы:
Гг дыбысы мен әрпі
1 «В» сынып жетекшісі: Мусаева А.К.
2015-2016 оқу жылы
Сабақ тақырыбы: Гг дыбысы мен әрпі
Сабақ мақсаты:Білімділігі: Г дыбысы мен әрпін таныстыру; г әрпі бар сөздерді дұрыс оқыту, сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету. Дамытушылығы: Г дыбысын білдіру арқылы оқушылардың тіл байлығын, ой - өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелілігі: Ұқыптылыққа, жинақтылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ - жауап. Көрнекілігі: суреттер, буындар, сөздер, көгершін макеті, үнтаспа, кеспе әріптер. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.
-Дұрыс айтасыңдар. Ендеше оқулықта берілген сөздерді кезекпен оқып,сол сөздердің мағынасын ашып көрейік.
(Оқушылар сөздерді кезекпен оқып шығады)
Егеу-үй шаруасында қолданылатын құрал.
Егіз-бір мезгілде бір анадан туылған балалар.
Сегіз-сан
Кереге-киіз үйдің бір бөлігі.
Бетеге-аласа болып өсетін шөптесін өсімдік.
Шеге-ағашқа қағатын зат.
Неге- сұрақ
Шеңгел-тікенді гүл
Мезгіл-уақытты білдіреді.
3.Жаңа сабақ.
-Г дыбысынан басталатын сөздерді еске түсіру.
-Гүл,Гүлжан,егіз,сегіз,ертегі,глобус.
-Осы айтылған сөздер арасындағы Ертегі сөзін буынға бөліп көрейікші.Г-әрпі нешінші буында жазылған?
-Ер-те-гі, Г әрпі 3-ші буында жазылып тұр.
-Ендеше мен сендерге «Мақта қыз бен мысық» ертегісін айтып берейін.
-Ерте,ерте,ертеде Мақта қыз бен мысық екеуі айырылмас достар болыпты.Бір күні Мақта қыз үй тазалап жүріп бір мейіз тауып аладыда,досы мысықты шақырады. Шақырғанмен мысық келмейді.Мысық келмеген соң «келмесең келме»,-деп ашуланған Мақта қыз мейізді өзі жеп қояды. Әбден жеп болған соң мысық келіп:-Мені неге шақырдың ? – деп сұрайды.Мақта қыз айтпайды.Ренжіген мысық: Ендеше сенің қатығыңды төгемін,-деп қатықты төгіп тастайды.Ашуланған мақта қыз мысықтың құйрығын кесіп тастайды.Мысық жылап:Құйрығымды берші,дейді. Мақта қыз- Менің қатығымды әкеліп бер,-деді.
Сонда мысық сиырға барып қатық сұраса, Сиыр: Сен алдымен менің тапсырмамды орында, дейді.
Сиырдың тапсырмасы: Өткен сабақта қай әріппен таныстық?
-Үү
-Үү дыбысы дауысты ма,әлде дауыссыз ба?
-Дауысты дыбыс.
Ағаштың тапсырмасы:
Қазақ тілінде қанша әріп,қанша дыбыс бар?
-42 әріп,40 дыбыс бар.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Екіге бөлінеді, дауысты және дауыссыз дыбыстар.
Қыздардың тапсырмасы:
-«Шағала» сөзіне талдау жасау.
-Ша-ға-ла
-Ғғ әрпі нешінші буында?
-Екінші буында.
-Дүкеншінің тапсырмасы:Жұмбақты шешіңдер.
Газда бар,Ауада жоқ,
Гүлде бар,жуада жоқ- бұл қай әріп? (Г әрпі)
-Дұрыс айтасыңдар, бәріміз Г дыбысын айтып көрейікші.
-г г г г г г г г г
-Г дыбысы дауыссыз дыбыс.Өйткені созып айтуға келмейді.Ұяң шұғыл айтылады,тіл арқылы жасалады. Г әрпі сөздің басында және ортасында жазылады.
-Тышқанның тапсырмасы: Ребусты шешу.
-Алматыдағы мұз айдын (Медеу)
-Сабағы жіңішке,жапырағы жасыл, дәнінен май алынатын өсімдік. (Зығыр)
-....................білім бұлағы (кітап)
4.Сергіту сәті.
«Ақкөгершін» әнін орындау
5. Дәптермен жұмыс.
Қолға қалам аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
Арнайы № 2 дәптерден Гг әрпін көркем,әдемі,таза етіп жазамыз.
6.Сабақты қорытындылау.
Сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.
7.Үйге тапсырма. «Ақан сері» түсініп оқу
Білімді бағалау. Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау, мақтау. Жұлдызша,самйликтер үлестіру.