kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әә дыбысы мен әрпі. Саяхат

Нажмите, чтобы узнать подробности

Талқылауға берілген сұрақтар:

-Өткен сабақта қандай дыбыспен танысып едік?

-Зз қандай дыбыс?

-Кім тақтаға Зз әрпін жазып береді?

 -Балалар, тіліміздегі дыбыстар қаншаға бөлінеді?

- Қандай болып бөлінеді?

-Қандай дауысты дыбыстарды өттік?

-Қандай дауыссыз дыбыстарды өттік?

Талқылауға берілген сұрақтар:

-Өткен сабақта қандай дыбыспен танысып едік?

-Зз қандай дыбыс?

-Кім тақтаға Зз әрпін жазып береді?

 -Балалар, тіліміздегі дыбыстар қаншаға бөлінеді?

- Қандай болып бөлінеді?

-Қандай дауысты дыбыстарды өттік?

-Қандай дауыссыз дыбыстарды өттік?

Талқылауға берілген сұрақтар:

-Өткен сабақта қандай дыбыспен танысып едік?

-Зз қандай дыбыс?

-Кім тақтаға Зз әрпін жазып береді?

 -Балалар, тіліміздегі дыбыстар қаншаға бөлінеді?

- Қандай болып бөлінеді?

-Қандай дауысты дыбыстарды өттік?

-Қандай дауыссыз дыбыстарды өттік?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әә дыбысы мен әрпі. Саяхат»




Сауат ашу


Алматы облысы

Жамбыл ауданы

Үлкен ауылы

«Үлкен орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ

Садвокасова Умит Кенесовна

Бастауыш сынып мұғалімі

СЫНЫП:

Қатысқаны: 14

Қатыспағаны: 0

Ортақ тақырып

Саяхат

Бөлім

2. Оқылым

Бөлімше

    1. Дыбыс пен әріпті тану және ажырату

Сабақ тақырыбы

Әә дыбысы мен әрпі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

1.2.9.1. Әә әрпін тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы: Ә дыбысы бар сөздерді оқып,қай буында тұрғанын тауып, әріп таңбасын жазады

Оқушылардың көпшілігі: Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқып, сөздік және буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізеді.

Оқушылардың кейбірі: Шағын мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану, талдау. (Блум таксаномиясы бойынша)

Бағалау критерийлері


1. Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқи алады; сөздік

және буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізе

алады.

2. Шағын мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады

3. Ә дыбысы бар сөздерді оқып,қай буында тұрғанын тауып,

әріп таңбасын жазады

Тілдік мақсат

( Тілдік емес пәнге)


Пәндік лексика және терминдер


Әтеш әке әже

Петух отец бабушка

Cock (кок) father(фазә) grand mother

(гранд мазә)

Талқылауға берілген сұрақтар:

-Өткен сабақта қандай дыбыспен танысып едік?

-Зз қандай дыбыс?

-Кім тақтаға Зз әрпін жазып береді?

-Балалар, тіліміздегі дыбыстар қаншаға бөлінеді?

- Қандай болып бөлінеді?

-Қандай дауысты дыбыстарды өттік?

-Қандай дауыссыз дыбыстарды өттік?


Құндылықтар

Қарым-қатынас жасау, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Музыка

АКТ-мен байланыс

Слайд көрсету

Бұған дейінгі меңгерілген білім

Табиғатқа саяхат. Зз дыбысы мен әрпі . 1.2.9.1. Зз әрпін тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған тақырыптар

Дереккөздер/ Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі 1.Психологиялық ахуал туғызу: Хормен өлең оқып, сәттілік тілеу, алақандарының жылуын сезіну

Армысың, асыл Күн!

Армысың, көк аспан!

Армысың, жан досым!

Жылуыма жылу қос!

Міне менің қолым!

  1. Топқа бөлу ( Жыл мезгілдерінің суреті арқылы 4 топқа бөліп алу: көктем, жаз, күз, қыс)

  1. Сын тұрғысынан ойлаудың «Ыстық орындық » стратегиясы бойынша сұрақтар қойып, Зз дыбысы бар сөздер айтқызу. (Жеке жұмыс)

(Баланың ішкі уәжін көтермелеу үшін оқушыларды «Отшашу» бойынша бағалату)


(Сындарлылық теориясын іске асыру бойынша өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру үшін ашық және жабық сұрақтар ұжымға қойылады)(Ұжымдық)

-Кім тақтаға Зз әрпін жазып береді?

-Балалар, тіліміздегі дыбыстар қаншаға бөлінеді?

- Қандай-қандай болып бөлінеді?

-Қандай дауысты дыбыстарды өттік?

-Қандай дауыссыз дыбыстарды өттік?

3. «Кел, жұмбақ шешейік!» ойыны

Жұмбақ жасыру арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатын шығарып алу.

Күн шықпай сап аттанды,
Қуырады апшыны.
Шырт ұйқыда жатқанды,
Оятады ащы үнi.    

Шешуі: Әтеш

-Қандай таныс емес әріп көріп тұрсыңдар?



Ә т е ш



Әә

Әә


-Ә дыбысын хормен айтқызу;

-баспаша және жазбаша әріп таңбасымен

таныстыр;

-дауысты екеніне назар аударту;

- «Әтеш» сөзіне буындық-дыбыстық талдау жасату;

-Ә дыбысы бар сөздер айтқызу, дыбыстың сөздегі орнына назар аударту.

Төмендегі сөздерін үш тілде айтып беру

Әтеш әке әже

Петух отец бабушка

Cоck (кок) father(фазә) grand

mother (гранд мазә)

Шаттық шеңбері


















Орындық



























Шешуін сурет ретінде

слайдтан көрсету











Слайдтан көрсету










Слайдтан көрсету


Ортасы




Бағалау критерийлері


Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқи алады; сөздік және буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізе алады.




Бағалау критерийлері

Шағын мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады













Бағалау критерийлері

Ә дыбысы бар сөздерді оқып,қай буында тұрғанын тауып, әріп таңбасын жазады

1-тапсырма «Не білдік?» ойыны

( Топпен жұмыс)



Дескриптор

  1. Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқи алады;

  2. Сөздің қандай мағына беретінін таба алады.

  3. Буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізе алады.

І топ

ән

сән

дән

ІІ топ

әке

Сәкен

тәтті

ІІІ топ

дәрі

дәрігер

тәулік


ІV топ

сәуір

Дәуір

Әсет






Ширату сәті АКТ арқылы музыкамен ширату сәтін өткізу


2-тапсырма «Кел, оқиық!» ойыны (Ұ)

(Оқулықтағы мәтінді іштей, содан кейін тізбектей оқыту)

Дескриптор

1.Мәтінді іштей оқып шығады.

2.Тізбектей оқып шығады.

3.Сұрақтарға жауап береді:

-Мәтін кім туралы екен?

-Әкесі қандай адам деп ойлайсыңдар?

-Бала қандай бала екен?

-Оны қайдан байқадыңдар?

Шана

Әкем туған күніме шана сыйлады. Мен қатты қуандым. Әкеме рақмет айттым. Шана әдемі. Қыста ша на мен сыр ға най мын.











3-тапсырма «Не үйрендім?» ойыны

( Топпен жұмыс)

Дескриптор

«Жоғалған әріпті тап» ойынын ойнату

1.Көп нүктенің орнына жоғалған әріп таңбасын жаз.

2.Ә дыбысының қай буында келетінін тап

3.Сөздерді оқы


1-топ.

..теш, д...рі, Д ...урен, ...ткеншек


2-топ

с...н, С...кен, д...румен, ...же










3-топ

..пке, д...рігер, ...сет, ...ке




4-топ

...нші, ...демі, Д...уір, д...н

















Кеспе қағаздар









Оқулықпен жұмыс 89-бет
















Кеспе қағаз

Соңы

1. «Қарлы кесек» стратегиясы бойынша сұрақ- жауап әдісімен жалпылама сұрақтар қойып сабақты қорыту


3. Кері байланыс




«Білім ағашы»

Қосымша мәліметтер

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Суреттер бойынша орны ауысқан әріптерден

Ә дыбысы бар сөздер құрайды,сол сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаза алады.


1-тапсырманы-бағдаршам түстері арқылы топтар бір –бірін бағалайды

2-тапсырмада –мұғалім жұлдызшалар арқылы оқушыны бағалайды



3-тапсырмада- топтар басбармақ арқылы бір-бірін бағалайды


Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?



-Сабақ мақсаты толығымен орындалды.


-Оқушылар Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқи алады; оның дауысты дыбыс екенін білді.


-Сабақ жақсы өтті.


-Саралау тапсырмалары оқушы деңгейіне сәйкес болды.





-Сабақ уақытында аяқталды.




Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз(оқыту мен оқуға қатысты)

1:


2:



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты)

1:


2:


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет боларын білдім?

1:



2:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Әә дыбысы мен әрпі. Саяхат

Автор: Садвокасова Умит Кенесовна

Дата: 07.02.2018

Номер свидетельства: 455491
