kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дыбыс және әріп түрлері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кезеңдері         

Қазақ  тілі

3– сынып

Сабақ тақырыбы:

Дыбыс және әріп

Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

А) Оқушыларға дыбыс және әріп туралы  білімдерін еске түсіріп, пысықтау,дыбыс пен әріптің айырмашылығын  айқындау,дыбыстарды дұрыс айтуға қалыптастыру, дыбыстың түрлерін еске түсіру;

Ә) ауызша жаттығулар орындау арқылы тілдерін дамыту,  дұрыс айту, дұрыс жазу дағдыларын қалыптастыру;

Б) Табиғатты аялауға, татулыққа,еңбекқорлыққа қызықтыру ;

Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1.  Жұппен, жеке  жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы  жаңа сабақты  меңгереді ;

2.  Дыбыстарды таза әрі дұрыс айтуға машықтанады, дыбыстың түрлерін еске түсіреді;

3. Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;

Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап,

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО

Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, ВЕНН диаграммасы

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері




 

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Кезеңдері, уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу           (1 мин)  

1. Кезекшімен сұхбат.                   

 2. Бүгінгі сабаққа  бір- біріне жақсы сөздер айтқызу.

1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады.

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. «Алтын күз» мерекесіне шақыру қағазын жасау
  2. 13-жаттығу
  3. Сөйлеу мәдениеті  тақырыбын оқу

Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып    (12 мин) 

І.   Қызығушылығын арттыру.

Ой шақыру

1.Дыбыс пен әріп деген не?

2.Айырмашылығын еске түсіру

3.Дыбыстардың түрлерін айту

 Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап беріп, білімдерін пысықтайды.

Мағынаны тану

1-жаттығу

Сөздерді дыбыс санына қарай топтап жазу

2-жаттығу

Отан туралы өлеңді оқып,  мағынасын талдау, дауысты, дауыссыз дыбыстардың астын сызу

3-жаттығу

Берілген буындардан сөз құрау

Оқушылар  сыни тұрғыда ойлана отырып  берілген  тапсырмаларды орындайды.

Сергіту  сәті

«Қара жорға» биімен сергіту сәтін орындау

Би билеу

ІІІ.Семантикалық карта. Жеке  жұмыс. (3 минут)

Жуан

Жіңішке

Жуан-жіңішке

1

Хабар

2

Қадірлі

3

Егінжай

4

Қызмет

5

Дәптер

6

Беймаза

7

жауынгер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дыбыс және әріп түрлері»

Жаңа Ғасыр» № 175 гимназияның қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Абдикадырова Ақжарқын Тилеубекқызының қысқа мерзімдік жоспары

Кезеңдері

Қазақ тілі

3– сынып


Сабақ тақырыбы:

Дыбыс және әріп


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

А) Оқушыларға дыбыс және әріп туралы білімдерін еске түсіріп, пысықтау ,дыбыс пен әріптің айырмашылығын айқындау,дыбыстарды дұрыс айтуға қалыптастыру, дыбыстың түрлерін еске түсіру;

Ә) ауызша жаттығулар орындау арқылы тілдерін дамыту, дұрыс айту , дұрыс жазу дағдыларын қалыптастыру;

Б) Табиғатты аялауға, татулыққа,еңбекқорлыққа қызықтыру ;


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты меңгереді ;

2. Дыбыстарды таза әрі дұрыс айтуға машықтанады, дыбыстың түрлерін еске түсіреді;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап,

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар




Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО

Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, ВЕНН диаграммасы


1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері


Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .

1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. «Алтын күз» мерекесіне шақыру қағазын жасау

  2. 13-жаттығу

  3. Сөйлеу мәдениеті тақырыбын оқу

Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (12 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .

Ой шақыру

1.Дыбыс пен әріп деген не?

2.Айырмашылығын еске түсіру

3.Дыбыстардың түрлерін айту


Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап беріп, білімдерін пысықтайды.

Мағынаны тану

1-жаттығу

Сөздерді дыбыс санына қарай топтап жазу

2-жаттығу

Отан туралы өлеңді оқып, мағынасын талдау, дауысты, дауыссыз дыбыстардың астын сызу

3-жаттығу

Берілген буындардан сөз құрау

Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті

«Қара жорға» биімен сергіту сәтін орындау

Би билеу

ІІІ.Семантикалық карта. Жеке жұмыс . (3 минут)


Жуан

Жіңішке

Жуан-жіңішке

1

Хабар




2

Қадірлі




3

Егінжай




4

Қызмет




5

Дәптер




6

Беймаза




7

жауынгер




ІV. Қорытындылау

(5 мин)

ВЕНН диаграммасын құру .



Дыбыс ұқсастық Әріп



ВЕНН диагрммасын құра отырып, дыбыс пен әріптің ерекшелігі мен ұқсастығын дәлелдейді.

V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин)

9-жаттығуКерек сөздерді тауып, сөйлемдер құрау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, шығарманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,бағалау жүргізу .

Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді

VI . Бағалау (2 мин)



Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,бағалау жүргізу .

Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу

















































Жаңа Ғасыр» № 175 гимназияның қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Абдикадырова Ақжарқын Тилеубекқызының қысқа мерзімдік жоспары

Қазақ тілі

3– сынып


Сабақ тақырыбы:

Э дыбысы


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

А) Оқушыларға Эдыбысы туралы білімдерін еске түсіріп, пысықтау ,дыбыс пен әріптің айырмашылығын айқындау,дыбыстарды дұрыс айтуға қалыптастыру,

Ә) ауызша жаттығулар орындау арқылы тілдерін дамыту, дұрыс айту , дұрыс жазу дағдыларын қалыптастыру;

Б) Табиғатты аялауға, татулыққа,еңбекқорлыққа қызықтыру ;


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты меңгереді ;

2. Дыбыстарды таза әрі дұрыс айтуға машықтанады, дыбыстың түрлерін еске түсіреді;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап,

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар




Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО

, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, Инсерт әдісі, Топтастыру әдісі


1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері


Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .

1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. Ереже қайталау

  2. 18-жаттығу

  3. Сөзжұмбақ, ребус құрау


Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (12 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .

Топтастыру

Э дыбысы


Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап беріп, білімдерін пысықтайды.

Мағынаны тану

1-жаттығу

Торкөздерді толтыру, дұрыс айту, көшіріп жазу

2-жаттығу

Өлеңді жатқа жазып, Э дыбысының астын сызу

3-жаттығу

Берілген сөздерден сөйлем құрау, көп нүктенің орнына Э,е дыбысының тиістісін жазу

Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті

«Қара жорға» биімен сергіту сәтін орындау

Би билеу



Шығармашылық тапсырма

Э дыбысына сөздік диктант жазып, басқа бірнеше сөз ойлап тауып жазу.

ІV. Қорытындылау

(5 мин)

Салыстыру

Екі түрлі күнделік

Е дыбысы

Э дыбысы







Екі дыбыс туралы кесте толтырып, оқиды, қорытындысын шығарады.

V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин)

8 –жаттығу

Сөздердің алғашқы әріптерінен сөз құрап оқу, әңгіме құрау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, шығарманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,бағалау жүргізу .

Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу









Жаңа Ғасыр» № 175 гимназияның қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Абдикадырова Ақжарқын Тилеубекқызының қысқа мерзімдік жоспары

Қазақ тілі

3– сынып


Сабақ тақырыбы:

В дыбысы


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

А) Оқушыларға В дыбысы туралы білімдерін еске түсіріп, пысықтау ,дыбыс пен әріптің айырмашылығын айқындау,дыбыстарды дұрыс айтуға қалыптастыру,

Ә) ауызша жаттығулар орындау арқылы тілдерін дамыту, дұрыс айту , дұрыс жазу дағдыларын қалыптастыру;

Б) Табиғатты аялауға, татулыққа,еңбекқорлыққа қызықтыру ;


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты меңгереді ;

2. Дыбыстарды таза әрі дұрыс айтуға машықтанады, дыбыстың түрлерін еске түсіреді;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап,

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар




Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО,РАФТ, Екі жұлдыз , бір тілек


1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері


Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Блоб ағашы әдісімен сабаққа ынтымақтастық ахуал қалыптастыру

1. Оқушылар Блоб ағашы парағын, бояп ,өз көңіл-күйін білдіреді

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. Ереже қайталау

  2. 13-жаттығу

  3. Сөзжұмбақ, ребус құрау


Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (12 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .

РАФТ әдісі арқылы оқушы В дыбысы туралы білімін өз атынан жазып, оқиды, өзара салыстырады, білімдерін кеңейтеді


Оқушылар жаңа әдіспен танысып, В дыбысы туралы білімдерімен бөліседі

Мағынаны тану

1-жаттығу

Өлеңді оқып, В дыбысының айтылуына мән беру

2-жаттығу

Мәтінді көшіріп жазып, В дыбысының астын сызу

3-жаттығу

Жұмбақтың шешуін тауып, сөйлем құрау

Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті

«Қара жорға» биімен сергіту сәтін орындау

Би билеу



Шығармашылық тапсырма

Мәтінмен жұмыс, сатылай-кешенді талдау жұмысы (4,6-жаттығу)

ІV. Қорытындылау

(5 мин)

Салыстыру

БББ әдісі

білемін

білдім

білгім келеді







В дыбысы туралы кесте толтырып, оқиды, қорытындысын шығарады.

V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин)

5,7 –жаттығу

Сөзжұмбақ шешіп, сипаттау мәтінін құрайды



Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, тапсырманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



Оқушылардың өздері жинаған фишкалары бойынша,бағалау жүргізу .

Оқушылар жинаған фишкаларын есептейді

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Екі жұлдыз, бір тілек әдісімен сабақты қорыту

Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі





Уақыты:

Қазақ тілі

3– сынып


Тексерген:


Сабақ тақырыбы:

72-78- жаттығу


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

Тұрлаусыз мүшелер тақырыбына бекіту жаттығуларын жасайды, тұрлаусыз мүшелерді тауып, дұрыс сұрақ қоюға үйренеді;

Сыни тұрғыдан ойлана отырып тапсырмалар орындайды, ауызша сөйлеу , сөздік қор, тіл байлығына мән беріп, дұрыс айту, дұрыс жазу дағдыларын қалыптастырады;

Бірін-бірі сыйлауға, ынтымақтастыққа тәрбиелеу, тіл тазалығына көңіл бөлу;

Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты меңгереді ;

2. Тұрлаулы , тұрлаусыз мүшелерді ажыратып ,сұрақ қоя біледі;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, алған білімдерін өмірде қолдана алтындай жағдай туғызу, өмірмен байланыстыра отырып, сабақты түсіндіру, теориялық білімдерін кеңейту;

Сабақта қолданылатын материалдар:

Тақта, кесте, бор,



Оқыту әдістері:

СТО, АКТ, Суреттер сөйлейді, БББ әдісі,

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері




Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Блоб ағашы әдісімен сабаққа ынтымақтастық ахуал қалыптастыру

1. Оқушылар Блоб ағашы парағын, бояп ,өз көңіл-күйін білдіреді

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. Ереже қайталау

  2. 71-жаттығуды дәптерден тексеру


Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (10 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .

“Ой қозғау” Суреттер сөйлейді әдісі
Суретке қарап сөйлем құрау, сөйлемді сөйлем мүшесіне талдап, тұрлаулы, тұрлаусыз мүшесін табу (тақтаға орындау)


Оқушылар жаңа әдіспен танысып, білімдерімен бөліседі

Мағынаны тану

20 минут

Оқулықпен жұмыс

72-жаттығу

Сөйлемді көшіріп жазып, сөздерге сұрақ қойып, сөйлем мүшесіне талдау

73-жаттығу

Мақалды көшіріп жазып, тұрлаулы, тұрлаусыз мүшенің астын сызу

74-жаттығу ауызша

Жұмбақты оқып, шешуін тауып, сұрақ қою, қай сөзбен байланысып тұрғанын табу

76-жаттығу

Есте сақтау қабілетін тексеру

Өлеңді жатқа жазу , тұрлаусыз мүшелерін табу


Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті

«Кел, ойнайық» Адасқан сөйлем мүшелерін өз орнына қой.


Жаттығу орындау


ІV. Қорытындылау

(5 мин)

Салыстыру

БББ әдісі

білемін

білдім

білгім келеді









Тақырыпқа байланысты кесте толтырып, оқиды, қорытындысын шығарады.

V. Үйге тапсырмасын беру (1 мин)

75–жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, тапсырманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



12 баллдық жүйелеу бойынша біліміне сай бағалау жүргізу.

Оқушылартиісті бағасын күнделікке қойғызады

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Екі жұлдыз, бір тілек әдісімен сабақты қорыту

Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі



Пәні: қазақ тілі

Күні:

Сыныбы: 3


Сабақтың реті:


Сабақ тақырыбы:

102-107-жаттығу


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

1)Сөйлемнің жалаң, жайылма болып бөлінуі тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерге байланысты екенін меңгерту. Оқушылардың сауатты, көркем жазу дағдыларын жетілдіру; Сөйлем мүшелеріне талдау дағдыларын қалыптастыру.
2) Ізденіммпаз, тапқыр, еңбекқор, өз ойын, пікірін еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу.
3) Сөз қорын байытып, ауызекі және жазба сөйлеу тілін, логикалық ойлау қабілетін,


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты меңгереді ;

2. Жалаң және жайылма сөйлемді ажыратып ,сұрақ қоя біледі;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, алған білімдерін өмірде қолдана алтындай жағдай туғызу, өмірмен байланыстыра отырып, сабақты түсіндіру, теориялық білімдерін кеңейту;

Сабақта қолданылатын материалдар:

Тақта, кесте, бор,



Оқыту әдістері:

СТО, АКТ, Венн диаграммасы, зерттеушілік және диалогтік әңгіме

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері


Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

І. Алғашқы ұйымдастыру
Қоңырау соғылды,
Сабақ басталды.
Балалар, жиналдық,
Түгендеп құралды.

2. Кезекшімен сұхбат.

1. Оқушылардың сабаққа қызығушылығы артып, жағымды ахуал орнайды.

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. Жалаң және жайылма сөйлем ережесін жаттау

  2. 100-жаттығуды дәптерден тексеру


Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (10 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .

Дидактикалық ойын  Хат, жұмыртқа, оқулық, тәуелсіздік
Сөздерден сөйлем құрап жаздыру, оларды сөйлем мүшелеріне талдату. Құраған жалаң, жайылма сөйлемдерді тиісті поезд вагондарына орналастыру. 

Бұл сөйлемдердің бір-бірінен ерекшелігі неде? (ережені пысықтау)

Көркем жазу Ққ дыбысы .Тек қ дыбысынан басталатын сөзбен сөйлем құрап жазғызу, оны ажырату

Қасен қатты қуанды.

Оқушылар берілген сөздерден сөйлем құрап, түріне қарай ажыратып, жалаң және жайылма сөйлемнің ережесін айтады.Көркем жазу үлгісін жазып, өз тапқырлықтарын көрсетеді.

Мағынаны тану

20 минут

Оқулықпен жұмыс

102-жаттығу

Мәтінді оқып, мазмұнын талдау, еңбек туралы мақал-мәтел айтқызу.Өсерге сипаттама беру.Мәтіннен жалаң сөйлемдерді тауып айту.

103-жаттығу СТО –тапсырма (дарындылықты анықтау)

Сызбаға қарап қорытынды шығару, белсенді оқушыны ынталандыру

104-жаттығу

Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемге айналдырып жазу

105-жаттығу ауызша

Өлеңді оқып, талдап, жайылма сөйлемді жалаң сөйлемге ажырату


Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.Дарынды оқушылар анықталады, , білімдерін нақтылайды,

Сергіту сәті

 «Мен – күнмін». Сергіту сәті.

Оқушылар күннің суретін салып, әр бала өз атын жазады. Күннің әр сәулесіне бала өзінің тек жақсы қасиетін, жетістіктерін жазса, келесі күннің сәулесіне өзінің кемшілігін теріп жазады. Күннің жақсы сәулесі көп болса,соғұрлым баланың шапағаты көп болғаны. Кемшілігі арқылы бала өзінің дұрыс емес жағын жөндейді.


Оқушылар өздерінің жақсы және жаман қасиеттерін теріп жазады


ІV. Қорытындылау

(5 мин)

Венн диаграммасы (106-жаттығу)

Жалаң және жайылма сөйлемнің ерекшелігі мен ұқсастығын табу



Тақырыпқа байланысты кесте толтырып, оқиды, қорытындысын шығарады.

V. Үйге тапсырмасын беру (1 мин)

107–жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, тапсырманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



12 баллдық жүйелеу бойынша біліміне сай бағалау жүргізу.

Оқушылар тиісті бағасын күнделікке қойғызады





Пәні : қазақ тілі

Сыныбы: 3

Күні:


Сабақ реті:


Сабақ тақырыбы:

108-114-жаттығу


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

Жаттығу жұмыстарын орындау арқылы жалаң және жайылма сөйлем тақырыбын пысықтау , жалаң ,жайылма сөйлемдерді ажырату, жасалу жолын білу, сөйлем мүшелеріне талдау

Ізденіммпаз, тапқыр, еңбекқор, өз ойын, пікірін еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу.
Сөз қорын байытып, ауызекі және жазба сөйлеу тілін, логикалық ойлау қабілетін қалыптастыру


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы тақырыпты пысықтайды;

2.Жалаң және жайылма сөйлемнің айырмашылығын біледі,ажыратады;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, өз білімдерін өмірде қолдана алатындай ,сауатты ,білімді, креативті тұлға тәрбиелеу

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар




Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО

Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, ВЕНН диаграммасы


1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері


Сабақтың барысы:

Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .

1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. 107-жаттығудың орындалуын дәптерден тексеру

Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды

ІІІ. Жаңа тақырып (12 мин)

І. Қызығушылығын арттыру «Ыстық орындық» авторын анықтау

1.Сөз таптары

2.Сөйлем , түрлері

3.Жалаң,жайылма

4.Түбір мен қосымша, түрлері

5.Тұрлаусыз мүше

6.Сөйлем мүшелері

7.Тұрлаулы мүше

8.Бастауыш пен баяндауыш

Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап беріп, білімдерін пысықтайды және ең көп жауап берген оқушы Ыстық орындық авторы атанады

Мағынаны тану

Оқулықпен жұмыс

108-жаттығу

Екі бағандағы сөйлемдерді салыстырып, өзгешелігін айту

109-жаттығу

Жайылма сөйлемдерді сөйлем мүшесіне талдату, байланысын табу

110-жаттығу « Кім жылдам, кім тапқыр ?»

Сызба бойынша сөйлем құрау

112-жаттығу

Жайылма сөйлем болатын мақалды жазу

114-жаттығу

Жай сөйлем туралы білімдерін пайдаланып, жағдаяттан шығу жолын табу

Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті

Жұмбақ шешу (111-жаттығу)

Тапқырлықтарын көрсетеді

4.Қорыту . Жеке жұмыс . (3 минут)

V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин)

113-жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, шығарманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)


Оқушылардың ауызша ,жазбаша тапсырмаларды орындау деңгейі бойынша бағалау жүргізу .

Оқушылар біліміне сай бағаларын күнделікке қойғызады

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу













Пәні : қазақ тілі

Сыныбы: 3

Күні:


Сабақ реті:


Сабақ тақырыбы:

34-39-жаттығу


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

Түбір және туынды сөз тақырыбы бойынша білімдерін жаттығу жұмыстарын орындай отырып пысықтау, бекіту

Ізденіммпаз, тапқыр, еңбекқор, өз ойын, пікірін еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу.
Сөз қорын байытып, ауызекі және жазба сөйлеу тілін, логикалық ойлау қабілетін қалыптастыру


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы тақырыпты пысықтайды;

2Түбір және туынды сөздің айырмашылығын біледі,ажыратады;

Туынды сөздің жасалу жолын біледі;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, өз білімдерін өмірде қолдана алатындай ,сауатты ,білімді, креативті тұлға тәрбиелеу

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар




Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО

Теріп алу, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, ВЕНН диаграммасы


1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері




Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .

1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. 30-жаттығудың орындалуын дәптерден тексеру

  2. Ереже сұрау

Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды,ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (12 мин)

І. Қызығушылығын арттыру

«Теріп алу» стратегиясы (туынды сөздерді теріп жазу)

Бостандық, жаңбыр, алаша, достық, қойшы, ғарыш,қысқы, көбелек, оқушы, киік, айна, жаңалық, батылдық, татулық, аңшы

Оқушылар оқылған сөздерден тек туынды сөздерді теріп жазады.

Мағынаны тану

Оқулықпен жұмыс

34-жаттығу

Есте сақтау қабілетін тексеру.жаңылтпашты жатқа жазу. Қосымшалы сөзді сөз құрамына талдау

Қарындашыңның ұшын үшкірлеп ұста,

Үшкірлеп ұштап, сақтап ұста.

35-жаттығу

Түбір сөздерге жұрнақ қосып туынды сөз жасау

Басшы,күзгі,сызғыш,екілік,ойыншық,орындық,құлыншақ, кезекші,қойшы.

Оыс сөздерге сөйлем құрау

36-жаттығу

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау

Құдықтан, суға, төлдерді, үйге, ойнап.

37-жаттығу

Жұмбақты оқып, шешуін табу

Қарамен жазылған сөздерді түбір күйімен салыстыру, жазылуындағы өзгешелікті түсіндіру

Бөрік – бөркі

Көрік-көркі

Қарын-қарны

Осы сөздерден туынды сөз жасау

38-жаттығу

Түбір сөзбен қосымшалы сөзді сәйкестендіру

Ерін-ерні

Ерік-еркі

Орын-орны

Халық-халқы

Тап-тауып

Шап-шауып

Жап-жауып

Сөздерді салыстырып, өзгешелігін тауып, өзгеру себебін түсіндіру

Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.Әр тапсырманың шартымен мұқият танысып, өз білімдерімен бөліседі.

Сергіту сәті


Тапқырлықтарын көрсетеді

4.Қорыту .Венн диаграммасы

Түбір сөз Туынды сөз






V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин)

39-жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, шығарманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)


Оқушылардың ауызша ,жазбаша тапсырмаларды орындау деңгейі бойынша бағалау жүргізу .

Оқушылар біліміне сай бағаларын күнделікке қойғызады

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу

Пәні : қазақ тілі

Сыныбы: 3

Күні:


Сабақ реті:


Сабақ тақырыбы:

Түбірлес сөздер (40-45-жаттығу)


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

Түбір және туынды сөз тақырыбы бойынша білімдерін жаттығу жұмыстарын орындай отырып пысықтау, бекіту

Ізденіммпаз, тапқыр, еңбекқор, өз ойын, пікірін еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу.
Сөз қорын байытып, ауызекі және жазба сөйлеу тілін, логикалық ойлау қабілетін қалыптастыру


Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы тақырыпты пысықтайды;

2Түбір және туынды сөздің айырмашылығын біледі,ажыратады;

Туынды сөздің жасалу жолын біледі;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, өз білімдерін өмірде қолдана алатындай ,сауатты ,білімді, креативті тұлға тәрбиелеу

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар

Фишкалар




Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ,СТО

Теріп алу, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, ВЕНН диаграммасы


1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері




Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Бүгінгі сабаққа бір- біріне жақсы сөздер айтқызу .

1. Жақсы тілектер мен сөздер айтады .

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. 30-жаттығудың орындалуын дәптерден тексеру

  2. Ереже сұрау

Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды,ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (12 мин)

І. Қызығушылығын арттыру

«Теріп алу» стратегиясы (туынды сөздерді теріп жазу)

Бостандық, жаңбыр, алаша, достық, қойшы, ғарыш,қысқы, көбелек, оқушы, киік, айна, жаңалық, батылдық, татулық, аңшы

Оқушылар оқылған сөздерден тек туынды сөздерді теріп жазады.

Мағынаны тану

Оқулықпен жұмыс

34-жаттығу

Есте сақтау қабілетін тексеру.жаңылтпашты жатқа жазу. Қосымшалы сөзді сөз құрамына талдау

Қарындашыңның ұшын үшкірлеп ұста,

Үшкірлеп ұштап, сақтап ұста.

35-жаттығу

Түбір сөздерге жұрнақ қосып туынды сөз жасау

Басшы,күзгі,сызғыш,екілік,ойыншық,орындық,құлыншақ, кезекші,қойшы.

Оыс сөздерге сөйлем құрау

36-жаттығу

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау

Құдықтан, суға, төлдерді, үйге, ойнап.

37-жаттығу

Жұмбақты оқып, шешуін табу

Қарамен жазылған сөздерді түбір күйімен салыстыру, жазылуындағы өзгешелікті түсіндіру

Бөрік – бөркі

Көрік-көркі

Қарын-қарны

Осы сөздерден туынды сөз жасау

38-жаттығу

Түбір сөзбен қосымшалы сөзді сәйкестендіру

Ерін-ерні

Ерік-еркі

Орын-орны

Халық-халқы

Тап-тауып

Шап-шауып

Жап-жауып

Сөздерді салыстырып, өзгешелігін тауып, өзгеру себебін түсіндіру

Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.Әр тапсырманың шартымен мұқият танысып, өз білімдерімен бөліседі.

Сергіту сәті


Тапқырлықтарын көрсетеді

4.Қорыту .Венн диаграммасы

Түбір сөз Туынды сөз






V. Үйге тапсырмасын беру (2 мин)

39-жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, шығарманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)


Оқушылардың ауызша ,жазбаша тапсырмаларды орындау деңгейі бойынша бағалау жүргізу .

Оқушылар біліміне сай бағаларын күнделікке қойғызады

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 3

Күні:


Сабақтың реті:


Сабақ тақырыбы:

75-80 – жаттығу


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

Түбір сөз бен туынды сөз, түбірлес сөз тақырыбына бекіту жаттығуларын жасайды,сөздің түбірінен қосымша жалғанғанда өзгерген әріпті тауып, өзгеру себебін түсінеді, түбір мен қосымшаны ажыратады;

Сыни тұрғыдан ойлана отырып тапсырмалар орындайды, ауызша сөйлеу , сөздік қор, тіл байлығына мән беріп, дұрыс айту, дұрыс жазу дағдыларын қалыптастырады;

Бірін-бірі сыйлауға, ынтымақтастыққа тәрбиелеу, тіл тазалығына көңіл бөлу;

Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы жаңа сабақты меңгереді ;

2. Тұрлаулы , тұрлаусыз мүшелерді ажыратып ,сұрақ қоя біледі;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, алған білімдерін өмірде қолдана алтындай жағдай туғызу, өмірмен байланыстыра отырып, сабақты түсіндіру, теориялық білімдерін кеңейту;

Сабақта қолданылатын материалдар:

Тақта, кесте, бор,



Оқыту әдістері:

СТО, АКТ, Сәйкестендір, БББ әдісі, Блоб ағашы

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері




Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Блоб ағашы әдісімен сабаққа ынтымақтастық ахуал қалыптастыру

1. Оқушылар Блоб ағашы парағын, бояп ,өз көңіл-күйін білдіреді

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. Ереже қайталау

  2. 73-жаттығуды дәптерден тексеру

  3. 10 минуттық тест


Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады

ІІІ. Жаңа тақырып (10 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .

Кім жылдам ? Сәйкестендір ( 75-жаттығу)

Түбірдегі қай дыбыс өзгергенін сұрау. Неліктен?

Қауып сеп

Шауып қап

Кеуіп тап

Тауып жап

Сеуіп шап

Жауып кеп

Оқушылар жаңа әдіспен танысып, сөздерді түбірімен сәйкестендіреді , жылдам әрі дұрыс орындаған оқушы ынталандырылады

Мағынаны тану

20 минут

Оқулықпен жұмыс

76 -жаттығу

Берілген сөздерден сөйлем құрау

Сеуіп, кеуіп, тауып

77-жаттығу

Мәтінді көшіріп жазып, сөз құрамына талдап, түбірі өзгерген сөздерді тауып,астын сызу , мәтінге ат қою

78-жаттығу ауызша

Мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау

Қарағайдың дәрілік қасиеттері бар.

Қарағай ормандары хош иісті келеді.

79-жаттығу Жұлдызшадағы сөздердің түбірін тап

халқыы

ерні

еркі




бөркі

орны


бөркі





Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды. Өз ойларымен бөліседі, бідлімділіктерін ,тапқырлық, шеберліктерін көрсетеді.

Сергіту сәті

Жаңылтпаш, метаграмма айтып сергіту сәтін жасайды


Ауызша тапсырма

ІV. Қорытындылау

(5 мин)

Салыстыру БББ әдісі

білемін

білдім

білгім келеді











Тақырыпқа байланысты кесте толтырып, оқиды, қорытындысын шығарады.

V. Үйге тапсырмасын беру (1 мин)

80–жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, тапсырманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



12 баллдық жүйелеу бойынша біліміне сай бағалау жүргізу.

Оқушылартиісті бағасын күнделікке қойғызады

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Екі жұлдыз, бір тілек әдісімен сабақты қорыту

Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі











































Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 3

Күні:


Сабақтың реті: 80


Сабақ тақырыбы:

Өзіңді –өзің тексер


Мақсаты :

А) Білімділік

Ә)Дамытушылық

Б) Тәрбиелік

Өткен тарау бойынша білімдерін пысықтау, қайталау, жаттығу жұмыстары арқылы білімдерін нақтылау;

Сыни тұрғыдан ойлана отырып тапсырмалар орындайды, ауызша сөйлеу , сөздік қор, тіл байлығына мән беріп, дұрыс айту, дұрыс жазу дағдыларын қалыптастырады;

Бірін-бірі сыйлауға, ынтымақтастыққа тәрбиелеу, тіл тазалығына көңіл бөлу;

Сілтеме:

1. Қазақ тілі оқулығы, 3- сынып

2. Ғаламтор беттері, журналдар, әдістемелік нұсқаулық


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Жұппен, жеке жұмыс жасай отырып,сыни тұрғыдағы тапсырмаларды орындау арқылы өткен тарауды қайталайды ;

2. Түбір сөз бен туынды сөз, түбірлес сөзді ажыратып, мағынасын ажыратады;

3 . Логикалық тапсырмалар орындау арқылы ойлау қабілеттері дамиды. ;


Негізгі идеялар:

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап, алған білімдерін өмірде қолдана алтындай жағдай туғызу, өмірмен байланыстыра отырып, сабақты түсіндіру, теориялық білімдерін кеңейту;

Сабақта қолданылатын материалдар:

Тақта, кесте, бор,



Оқыту әдістері:

СТО, Венн диаграммасы,

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс


Дерек көздері:

1. Қазақ тілі әдістемелігі, 3- сынып

2.Интернет желісінен алынған материалдар

3. «Қазақ тілі мен әдебиеті» журналдары

4.Ғаламтор беттері




Кезеңдері , уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (1 мин)

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Жарқырап күн де ашылды,

Айналаға нұр шашылды!

Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз!

Қайрлы күн! Сәлемдесіп аламыз!

Мақсатымыз-білім алу,міндетіміз-еңбектену ,

Еңбектену арқылы « 5» қолды жеткізу!

1. Оқушылар сабаққа жақсы тілек өлең айтып, сабақты жақсы көңіл күймен бастайды.

ІІ. Үй тапсырмасы

(5минут)

  1. Ереже қайталау

  2. 80-жаттығуды дәптерден тексеру


Оқушылар үй тапсырмаларын оқиды, 4-5 оқушы ереже айтады.

ІІІ. Жаңа тақырып (10 мин)

І. Қызығушылығын арттыру .“Ой қозғау»

Еліңнің гүлденуіне қандай үлес қосасың?


Оқушылар жаңа әдіспен танысып, білімдерімен бөліседі

Мағынаны тану

20 минут

Оқулықпен жұмыс «Қасқалдақ»

1-тапсырма Өлеңді оқып, жатқа жазу ,қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талдау .

Суда жүзгіш, сүңгігіш

2-тапсырма

Мәтінді оқып, ат қойып, қарамен жазылған сөзді салыстыру, қосымшалы сөзді табу

3-тапсырма

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, көшіріп жазу.

Тоғай іші тып-тыныш.Қарағай мен қайың ақ кимешек киіп алған сықылды.Шыршалар ақ тыспен көмкерілген алып тымаққа ұқсайды. Үлп еткен желмен қар құйылып төгіледі.

4-тапсырма

Мәтінді оқып, мазмұнын айтып, жатқа жазу.Қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талдау. Қарлы төбешікке

6-тапсырма

Мәтінді оқып, төртінші сөйлемді жатқа жазу.


Оқушылар сыни тұрғыда ойлана отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Сергіту сәті

«Кел, ойнайық»


Жаттығу орындау

ІV. Қорытындылау

(5 мин)

Венн диаграммасы

Түбір сөз Туынды сөз Түбірлес сөз





Тақырыпқа байланысты кесте толтырып, оқиды, қорытындысын шығарады.

V. Үйге тапсырмасын беру (1 мин)

5–жаттығу

Ереже қайталау

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып, тапсырманың мақсатымен танысады .


VI . Бағалау (2 мин)



12 баллдық жүйелеу бойынша біліміне сай бағалау жүргізу.

Оқушылартиісті бағасын күнделікке қойғызады

VIІ. Рефлексия

(1 мин)

Екі жұлдыз, бір тілек әдісімен сабақты қорыту

Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөліседі




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Дыбыс және әріп түрлері

Автор: Абдикадирова Акжаркын Тилеубековна

Дата: 04.04.2017

Номер свидетельства: 406493
