Тақырыбы: Дыбыс пен әріп
Іле ауданы, Өтеген батыр кенті
М.Мақатаев атындағы №13 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Мақсаты: 1. Оқушыларды бір –бірінің ойын тыңдауға, бірлесіп жұмыс
істеуге, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу.
2. Сөздік қорын молайту, өз ойларын дәлелдеуге дағдыландыру,
есте сақтау қабілеттерін дамыту.
3. Сөздерге дыбыстық талдау арқылы дыбыс пен әріп туралы
білімдерін жетілдіре түсу, өз бетімен жұмыс жасауға үйрету.
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: ой қозғау, талдау, ізденгіштік
Көрнекілік: кеспе әріптер, кесте, сызба
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
А) психологиялық дайындық
Кесте тіксең зерлеп,
Мұның аты- еңбек.
Тауға шықсаң өрлеп,
Мұның аты- еңбек.
Қиындықтың бәрін,
Еңбек қана жеңбек.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1.Үйден жазып келген мақал – мәтелдерін оқытып, мағынасын айтқызу.
2.Ойын: «Менің үйім қайда?» ( үш киіз үйдің суреті: қатаң, ұяң, үнді)
Оқушылар қолдарындағы әріптерді тиісті үйлеріне орналастырады.
Қатаң Ұяң Үнді
қ,к,т,п.... б,в,г,г... л,м,н ....
ІІІ.Жаңа сабақтың мақсатын хабарлау
1.Күн реті, көркем жазу.
2.Сызба бойынша оқушыларды сөйлету , мысалдар келтіру
Дауыссыз
Дауысты
үнді
ұяң
қатаң
жіңішке
жуан
3. 2-жаттығу. Топпен жұмыс
1-топ: Жуан айтылған сөздерді теріп жазып, жуан дыбыстардың астын сызу.
2-топ: Жіңішке айтылған сөздерді теріп жазып, жіңішке дыбыстардың астын сызу.
3-топ: Пияз сөзіне дыбыстық талдау жасау
4. 3-жаттығу. Сөз жұптарын салыстырып, сөз мағынасын өзгертіп тұрған дыбыстарды табу.
Сан – сән, қыс – тыс....
« Қай топ шапшаң?»(Сөз құрамындағы дыбыстарды өзгертіп жаңа сөз жасау
І топ ІІ топ ІІІ топ
тор бал қар
топ бас бар
төр бақ қал
.... ... ...
4. 4- жаттығу. Өлеңді жатқа жаздыру
1-топ: Қатаң дауыссыз дыбыстардың астын сызу
2-топ: Ұяң дауыссыз дыбыстардың астын сызу
3-топ: Үнді дауыссыз дыбыстардың астын сызу.
Сергіту сәті.
5.Шығармашылық тапсырма
1-топ: Екі буынды сөз ойлап жазу
2-топ: Үш буынды сөз ойлап жазу
3-топ: Төрт буынды сөз ойлап жазу
- Буын неге негізделеді?
6. 5- жаттығу. Ребусты шешу
1-топ.ребусты жазу: Жатса да үш ай көгенде, тіл үйірер жегенде.
2-топ: ребустің шешуіндегі сөзді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасау
Қар- быз – 2 буын, 6 дыбыс, 6 әріп, 2 дауысты,4 дауыссыз
Қ- дауыссыз, қатаң б – дауыссыз,ұяң
а – дауысты, жуан ы- дауысты, жуан
р – дауыссыз, үнд з – дауыссыз, ұяң
3-топ. Жұмбақтың шешуіндегі сөзбен сөйлем құрап жазу.
V. Жаңа білімді бекіту
Сөздік диктант ( сөздерді буынға бөліп жазу )
Қарындаш, дәптер, тауық, жаңбыр, қоңырау, көлеңке, елік, түлкі, ағаш, сауысқан, түлкі, бүркіт, жауынгер, көзілдірік, Отан, оймақ.
VІ. Қорытындылау
- Бүгін сабақта не үйрендіңдер және бұл білімді қалай қолданамыз?
- Қай жаттығуды орындаған қызық болды? Қай тапсырмада қиналдыңдар?
VІ. Үйге тапсырма:
6- жаттығу түсіндіріліп беріледі, 26- бет
VІІ. Бағалау