Күні: Сынып: 1 | Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: 0 | ||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ас-адамның арқауы. Дыбыстар мен әріптер. | ||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту | ||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. | ||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба, таныстырылым. | ||||||||||||||||||||
Тілдік құзыреттілік | Ас-еда | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут Қызығушылықты ояту 3 минут | -Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік! Біздің күлкіміз көңілді, Жеткізсін жылу мен шаттықты. Бөліскен жақсы ғой өмірде, Қуаныш, мейірім, бақытты. Жұлдыздай жарқырап, -Судай мөлдір таза көңілмен, Бүгінгі сабағымызды бастайық. -Балалар мен сендермен жаңа сабақ бастамас бұрын қолымыздағы алған түрлі –түсті фишкамыздың бет жағында әріптер жазылған. Сендер сол әріптерден сөз құрауларың керек. -Балалар, қане қандай сөз құрадыңдар,көрейік (дыбыс пен әріп). -Демек бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз «Дыбыс пен әріп» тақырыбын қайталайды екенбіз. | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут | Бізге бұл тақырып таныс. Олай болса алған білімдерімізді еске түсірейік. Мына тақтада жемістер мен көкөніс салынған себет тұр. Осылардағы сұрақтарға жауап берелік. 1. Дыбыстар нешеге бөлінеді? Ата. 2.Дыбыс деген не? 3.Әріп деген не? 4.Жіңішке дыбыстарды ата. 5.Жуан дыбыстарды ата. 6.Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? Ата. Жіпте ілулі тұрған адасқан сандарды ретімен орналастырып жасырын сөзді табайық.(Дара) Ұжымдық жұмыс. 1-жаттығу Мәтінді мәнерлеп оқы. Сұрақтарға жауап беріп көр. Мәтінде не туралы айтылған? Аян атасының жұмбақтаған нәрсесін тапты ма? Дүниеде ең тәтті не болады? Дескриптор: Сұрақтарға жауап бере алады. Көркем жазу. 2-жаттығу Тұз астың дәмін келтіреді. Сөзді буынға бөлу. Дескриптор: Көркем жаза алады, сөзді буынға бөле алады. Смайликтер арқылы бағалау. Топ ережесін еске түсіру. Бір-бірімізді тыңдаймыз. Тыныштықты сақтаймыз. Топпен жұмыс жасаймыз. Топпен жұмыс. І топ: Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жаз. Жаз Қар Жай қап жақ қал Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жаза алады.
ІІ топ:Дыбыстық талдау жасау. С ү з б е А с қ а б а қ І р і м ш і к Дескриптор: Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады. ІІІ топ:Үлестірмелі қима қағаздардағы буындардан сөз құрау Са-бақ, кі-тап, дәп-тер. Дескриптор: Буындардан сөз құрай алады. «Басбармақ» әдісі арқылы әр топты бағалау. | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс | |||||||||||||||||||
Сергіту сәті 1 минут | «Дауысты және дауыссыз дыбыстар» ойыны. Күн мен түн. | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |||||||||||||||||||
Аяқталуы 16 минут Қызықты тапсырма 8 минут | «Дауыссыз дыбыстар ауылы» ойыны. Дауыссыз дыбыстарды әр топ өз киіз үйіне бөліп салады. І топ: Үнді дауыссыздар дыбыстар. ІІ топ: Ұяң дауыссыз дыбыстар. ІІІ топ: Қатаң дауыссыз дыбыстар. Дескриптор: Дауыссыз дыбыстарды ажырата алады.
Қол шапалақтау арқылы әр топты бағалау. Жұппен жұмыс. Берілген сурет арқылы түсіп қалған әріпті қойып жазу. Дескриптор: Көп нүктенің орнына әріпті қойып жаза алады. Ұжымдық жұмыс. 3-жаттығу. Бір бала әріптерді ортасынан өліп тастапты. Енді оларды ешкім тани алмайды. Сен көмекке кел. Дескриптор: Әріптерді ажырата алады. | Оқулықпен жұмыс | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта қандай көңіл – күйде отырсыңдар? Бағдаршам түстері арқылы бағалау. | Бағдаршам суреті | |||||||||||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Оқушыларға деңгейлік және логикалық тапсырмалар беру. | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер менсөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||