АПТА
КҮН 30.11.2015
1 САБАҚ
1
Сабақтың тақырыбы
В дыбысы мен әрпі
2
Сабақтың мақсаты
В дыбысы мен әрпі туралы біледі, сөздегі орнын анықтайды, сөйлем құру арқылы білімін жинақтайды, топтастырады,
3
Оқу нәтижелері
Дауысты және дауыссыз дыбыс, буын, сөз, сөйлем жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша сөйлем құрайды, топтастырады.
Түйінді идеялар
Дыбыс пен әріпті таниды, қолданады, топтастырады
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл
Топпен, ұжыммен, оқулықпен, жұппен.
Тапсырмалар мен әдістер
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық 1-кезең.
Топқа бөлу
Мұғалім іс-әрекеті
Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады.
Тренинг: «Мен қандаймын» өзің туралы қысқаша айту
Дауысты және дыуыссыз дыбыстар Екі топқа бөлу
Оқушы іс - әрекеті
1.Сабаққа назар аудару
Шеңбер жасап тұрып, өз білгендерінше, өз еріктерімен өзі туралы қысқаша айтады
Орындарына бөлініп отырады
Білу
1. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткенді еске түсіру.
Сұрақ-жауап
А) «арбашы мен атқосшы».
Жазылып тұрған сұрақтардың ішінен біреуін алады, екінші оқушы жауап береді, орындарын ауыстырып, келесі оқушы жауап береді.
1 Х дыбысы қандай дыбыс?
х дыбысынан басталатын сөз айт
2. х дыбысы ортасында келетін сөз айт, буынға бөл
3. Үйге берілген мектеп асханасы мәтәнін оқып бер.
4.дәріхана сөзіне дыбыстық талдау жаса.
2. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу, мақсатын хабарлау
Жұмбақ шешу: «Вв».
Бір-бірімен қорап үйлер тіркесіп,
Қос сүрлеумен әрі-бері жүр көшіп.
( Вагон.)
Бір атым бар –құлын болып тумаған,
Құнан болып өспеген. ( Велосипед.)
« Хош келдіңіз» -ұраны,
Бір сөнбейді шырағы.
Жұрттың бәрін қарсы алып,
Шығарып сап тұрады. (Вокзал.)
Сендерге таныс емес қандай дыбыстан басталып тұр
Бүгінгі танысатын в дыбысымен танысамыз. Қане дыбыстап көрейікші?
қандай дыбыс? в-дауыссыз дыбыс,себебі? ауа кедергіге ұшырап тұр. В - әріптернің баспа және жазба түрлерімен таныстыру,жазу.
В дыбысы дауыссыз, ұяң. Орыс тілінен енген дыбыс
3.суретпен жұмыс. суреттегі сөздерді оқып, в дыбысының орнын анықтап, дыбыстық талдау жасау
hello_html_m450817be.jpg
Үй тапсырмасын бір-біріне даярлагған сұрақтарды қояды, білмесе өзі жауап береді
Ойынды өзім бастап көрсетемін.
Үй тапсырмасын айтады, өткенді еске түсіреді х дыбысы дауыссыз, қатаң. Кітапхана сөзіне дыбыстық талдау жасайды.
Мәтінді оқып береді.
Дәріхана сөзіне талдау жасайды.
Вагон, велосипед, вокзал сөздеріндегі в дыбысын айтады. Дыбыстап дауыссыз екенін айтады.
Сабақтың тақырыбын ашады
Суреттегі вафли, диван, пингвин сөздеріндегі в дыбысының орынын анықтайды.
.
Түсіну
1Суретпен жұмыс суреттерді сөйлету.
«күн мен түн » әр оқушының алдына сурет қоямын. Трамвай, траллейбус,автобус, аквариум, вагон, велосипед сөздеріне талдау жасау.
2 Оқулықпен жұмыс
1-жұп » вокзал мәтінін оқу
2-жұп дүкенде мәтінін оқу.
Мәтінді оқу. Тізбектеп оқу
Сұрақтарға жауап беру.
Алдарындағы суреттерді сөйлету, дыбыстық талдау жасау.
Бірін-бірі бағалау.
Оқулықтағы мәтінді өз беттерімен оқу, бір-біріне түсіндіру.Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар бір-бірін басбармақпен бағалату
Қолдану
1.жұппен
2- жұп буындарды сәйкестендіріп сөз
жаса, түсіндір
жұп бірінің тапсырмасын бірі тексереді, бағалайды құрастырған сөздерін айтады, в дыбысының орынын табады, буынға бөліп мағынасын түсіндіреді.
Сергіту сәті
Музыкамен «қызыл өрік»
Оқушылар қимылдарды жасайды.
Талдау.
1-топ берілген сөздерді оқып, көлік түрлерін бөліп жапсыр трамвай, автобус, вагон, ұшақ, тікұшақ,зымыран, кеме, қайық, велосипед.
2-топ В дыбысы туралы алған біліміңді
Сызба
1-топ берілген сөздерді екі топқа бөліп жапсырады,.
2-топ сызбаға в туралы толықтырып оқиды.
Топбасшысы бағалайды
Топтар бірін-бірі шапалақпен бағалау
Жинақтау
«Аяқталмаған сөйлем» суретке қарап,сызба арқылы сөйлем құр.
hello_html_mf2d3d28.jpghello_html_m4beedfbd.jpg
Оқушылар өз беттерімен орындап
Кезектесіп оқиды.
Оқушылар суретті пайдаланып, сызба бойынша сөйлем құру, өзін-өзі бағдаршам көзімен бағалайды
Рефлексия:
Бағалау
Сөзжұмбақ шешу »Жарайсың»
-Не үйрендік?
-Не білдік?
Бағалау
Үй жұмысы: «вокзал» мәтінін әңгімелеу
в дыбысы туралысөзжұмбақ шешу. көрсетеді Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады
Өзін-өзі бағалау, тақтадан жауабын тексереді