kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл ашық ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті шағын жинақталған сыныптарға арналған.

Әдебеттік оқу пәнінен ашық сабақ.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабақ»

Қостанай ауданы әкімдігі білім бөлімінің

«Алтынсарин орта мектебі»ММ









«Адамның бәрі неге ақылды емес?»

(Африка халықтарының ертегісі)

3-«А» сынып

«Қанағат қарын тойғызар».

(ел аузынан)

4-«А» сынып

Шағын жинақталған сынып.











Бастауыш сынып мұғалімі:Турсанова Ж.Т.







2018 оқу жылы




Күні: 24.01.2018ж

Пән: Әдебиеттік оқу.

Сынып: 3 «А», 4 «А»

Сабақтың тақырыбы: Адамның бәрі бірдей неге ақылды емес? (Африка халықтарының ертегісі) 3-сынып.
Қанағат қарын тойғызар (ел аузынан). 4-сынып

Сабақтың мақсат 1.Оқушыларға тақырыптың идеясын ашу, білімдерін   

                                      қалыптастыру.

                                  2. Оқушыларды кішіпейіл,қарапайым, қанағатшыл,

                                         шыдамды болуға үйрету,адамгершілік тәрбиесіне баулу.

                               3. Оқушылардың өтілген сабақ пен жаңа сабақты

                                байланыстыру арқылы шығармашылық ойлау қабілетін

                                дамыту.

 Ертегінің мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру.


Сабақтың көрнекілігі: Суреттер,жағдаяттар.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ой шақыру, топқа бөлу, топпен жұмыс, салыстыру кестесі, түртіп алу жүйесі, 5 жолды өлең, жұптасып сурет салу, болжау, негізгі идеяны суреттеу, сұрақ қою, көрнекілік стратегияларын пайдалану.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз,

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз.

-Балалар,біз бүгін сабағымызды топпен жұмыс түрінде ұйымдастырамыз.Бірігіп әр түрлі тапсырмалар орындаймыз.Топ басшылары бағалау парағына ұпайларды қойып отырады.

3-сынып

4-сынып


Ой ашар: Сабақты бастамас бұрын оқушыларды топқа бөлу. Қабырғаға ара, құмырсқа, көбелектің суреттері бар эмблемаларды іліп, сосын сол суреттегі бунақденелілерді, жәндіктерді балалардың әрқайсысы өзі таңдап, жақсы көретін насекомдардың жанына келіп тұрады. Оларды үш топқа бөліп, сұрақ қою.

  • Неге бұл насекомды таңдадың?

  • Ол несімен ұнайды?

І топ – “Құмырсқа”.

ІІ топ – “Көбелек”.

- Енді, балалар, осы 2топтан қосып тағы 4-топ құрамыз.

Балаларға кеуделеріне суреті бар эмблеманы, топқа бөлінген соң өздері тағады. Балалар 2топқа бөлініп, жаңадан орын алып отырады.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Үй тапсырмасы тексеріледі. Үйге Ғ.Қайырбековтың “Комбайншы” өлеңі жаттауға берілген. Сонан соң егіс даласы, нан түрлері, дақыл, астық түрлері туралы сурет салу берілген. Өлеңді жатқа сұрау.

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.

 Оқушылар өлеңді айтып болған соң, өздері салған сурет бойынша әңгімелейді, 5-6 оқушы мақал-мәтел, жұмбақтар айтады да, үй тапсырмасын бекітеміз

ІV. Мақсат қою кезеңі

- Балалар, бүгінгі сабақты бастамас бұрын сендерге  жұмбақ жасырамын.

Бейнеткер көпшілікте көрдім халық,

Күнінде бір отырмас дамыл алып.

Өзінен ауыр жүкті көтереді.

Үйінде жатып жейді рахаттанып.

(Құмырсқа).

Екі басы жұдырықтай,

Ортасы қылдырықтай.

(Құмырсқа).

  • Дұрыс айтасындар, балалар! Олай болса, бүгінгі сабағымызда біз “Қанағат қарын тойғызар” (ел аузынан алынған) атты тәрбиелік мәні бар мәтінме танысамыз.

V. Жаңа материалды меңгерту

- «Қанағат қарын тойғызар» атты әңгіменің белгілі бір авторы жоқ, бір кездерді оны бір адам шығарып, ол елден елге, ұрпақтан ұрпаққа жалғаса берді де, оның нағыз авторы ұмыт қалды. Сондықтан, әңгіменің авторы ел аузынан деп берілген.

Мәтінді мәнерлеп оқымас бұрын “Қанағат” деген сөзді қалай түсінетіндіктерін сұрау. Тақтаға бормен жазылады. Қанағат деген не?

Ой қозғау.

  • аз демеу керек

  • жоққа шыдау керек

  • ең асыл қасиет

  • қанағат қарын тойғызады т.б.

а) Қанағаттың не екенін білген соң мәтінді мәнерлеп оқу.

ә) Ұнаған, ұнамағанын сұрай отырып, өздеріне диалог бойынша рольге бөліп,

 кезекпен оқыту.

б) Сөздік жұмысын жүргізу.

Топпен жұмыс:

І топтың сұрағы: Оқиға қалай басталды?

ІІ топтың сұрағы: Оқымысты мен құмырсқаның сөйлесуі. Диалог құру.

ІІІ топтың сұрағы: Бір жыл өткен соң не болды? Құмырсқа дәнді неге

                                үнемдеді?

ІV топтың сұрағы: Құмырсқа болсаң не істер едің? Ол сендерге ұнай ма?

                                 Неге?

VІ. Жаңа сабақты меңгергенін тексеру

Оқушылардың алдыңғы сабақтарда өткен «Шегіртке мен құмырсқа» мысалы мен бүгінгі «Қанағат қарын тойғызар» өлеңі бойынша салыстыру кестесін құрамыз. Тақтаға ақ ватман қағазға ортақ ой жазылады.

 

Салыстыру кестесі

 

1.

Мысалдың аты,

тақырыбы

Шегіртке мен

құмырсқа

Қанағат қарын тойғызар

2.

Авторы

Крылов (Абай аударған)

Ел аузынан

3.

Оқиға орны

Егіс даласында

Бақ ішінде

4.

Кейіпкерлер

Шегіртке мен құмырсқа

Оқымысты мен құмырсқа

5.

Құмырсқа қандай?

Біреу, еңбекқор, қарапайым, үйі бар, дән жинайды

Құмырсқа біреу және көп дән жинады, күзетті, інін кеңейтеді

6.

Мазмұны, идеясы қандай?

Қарапайым, еңбекқор болу керек

Ақылды, шыдамды, қанағатшыл болуы керек

 

VІІ. Сабақты қорыту.

 - Осы І, ІІ тақырып бізді неге тәрбиелейді?

  1. Еңбексүйгіштікке, қарапайымдылыққа.

  2. Шыдамдылыққа, төзімділікке, қанағатшыл болуға үйретеді.

VІІІ. Үйге тапсырма:

Стратегиялар: бес жолды өлең жазып келу.

Мәтінді әңгімелеу.

Бағалау. 









Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
1. Оқушыларға құрал - жабдықтарын әзірлету.
2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. Өткен сабақты қайталау.
Үй жұмысын есіңе түсір қайтала
«Маймыл мен көзілдірік» мысалын мәнерлеп оқып маймылға жазған хаттарын оқиды.
Оқушылар допты қағып алып сұрақтарға жауап береді.Оқушылар жауаптарына қарай бағдаршам арқылы бағалап отырады.
Тұсаукесер Қызығушылықты ояту.
Мақал- мәтел.
Ақыл-жастан ,
Асыл –тастан.
Ақылсыз адам айқайлай келеді,
Жан-жағын жайпай келеді.
Ақылды адам жай-жай келеді,
Жан-жағын байқай келеді. Мақал –мәтелдердің мағанасын шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Балалар, мақал не туралы айтылған ?
-Ақылды адам ол қандай болуы керек?
Ибалы, сабырлы, әр нәрсеге байыппен қарайтын адам ол ақылды адам екен.

Сергіту сәті.
Сөйлеуде тыныс алуды дамытуға арналған жаттығу «Алақанымызды жылытайық»
- Біздің алақанымыз жылыну үшін алақанымызға ұзақ үрлеу керек,

ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру.

Оқулықпен жұмыс.
1. Ертегіні тізбектей, іштей, дауыстап оқыту.
2. Ертегіге сай мақал - мәтелдерді оқы.
Сұрақтарға жауап беру. -Ананси неліктен құмыраны жерге лақтырып сындырды?
-Сыбағасы деген сөз қандай мағана береді?
Дәптермен жұмыс.
Ананстдің бойындағы қасиеттерін жазғызамын
Сергіту сәті. Қимылмен орындау.
Топпен жұмыс. Анансиге арнап хат жаздыру.


Сөздік жұмыс.
Баспалап қарау - жасырынып қарау.
Көз салу - қарау.
Сыбағасы - өзіне тиісті олжасы





IV. Сабақты бекіту.
1. Адам баласы қалай ақылды бола алады?
2. Ертегіге жоспар құр.
3. Мәтінге басқаша қандай тақырып қоюға болады?

Фонетикалық жаттығу «Таңырқау»
- Біз әдемі киім көрдік. Біз қалай таң қаламыз?
Ай - ай - ай, ай - ия қандай әдемі! Барлықтарыңыз менен кейін асықпай қайталаңыз.


Адамның бәрі бірдей неге ақылды емес?
(Африка халықтарының ертегісі)
Әнгімелеу. Ақыл туралы айтылғанын айтып өз ойларын ортаға салады.
Оқушыла жұптаса отырып бір-біріне ертегінің мазмұнын түсіндіреді.
Сұрақтарға жауап береді.
Анансидің бойындағы жақсы және жаман қасиеттерді салыстыра отырып жазады.
Оқушылар музыкалық әуенмен қимыл қозғалыстарды қайталай отырып жасайды.


Топтаса отырып Анасиге хат жазады. 
Ақыл кеңес бере отырып хат жаздыру.


Бағалау.

V. Үйге тапсырма.
1. Ертегіден түсінігін айту.
2. Бұл ертегіден қандай қортынды жасағаныңды айту.




Топ бір-біріне «Екі жұлдыз, бір тілек» айтады. «Көңіл күй» постеріне стикерді жабыстырып, сабақтан алған әсерлерін жазады.
Әр оқушы өз-өзін бағалайды.





















Өткізілген ашық сабаққа мұғалімнің өзін-өзі сараптамасы.

Күні: 24.01.2018ж

Пән: Әдебиеттік оқу.

Сынып: 3 «А», 4 «А»

Сабақтың тақырыбы: Адамның бәрі бірдей неге ақылды емес? (Африка халықтарының ертегісі) 3-сынып.
Қанағат қарын тойғызар (ел аузынан). 4-сынып

Сабақтың мақсат 1.Оқушыларға тақырыптың идеясын ашу, білімдерін   

                                      қалыптастыру.

                                  2. Оқушыларды кішіпейіл,қарапайым, қанағатшыл,

                                         шыдамды болуға үйрету,адамгершілік тәрбиесіне баулу.

                               3. Оқушылардың өтілген сабақ пен жаңа сабақты

                                байланыстыру арқылы шығармашылық ойлау қабілетін

                                дамыту.

 Ертегінің мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру.


Бұл ашық сабақта мен жинақталған екі сыныппен бірге өткіздім. ШЖС болған соң оқушыларды топқа бөлдім.Әртүрлі тапсырмалар алдым.Сол сияқты сабағымда АКТ-ны да қолдандым.Сабақта қолданған әдіс-тәсілдері сын тұрғысынан ойлау.5 жолдық өлең,эссе ,класстер,венн диаграмма. Ой шақыру, топқа бөлу, топпен жұмыс, салыстыру кестесі, түртіп алу жүйесі, 5 жолды өлең, жұптасып сурет салу, болжау, негізгі идеяны суреттеу, сұрақ қою, көрнекілік стратегияларын пайдалану. Осы технологияларды қолдана отырып сабағымның мақсатына жеттім.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабақ

Автор: Турсанова Жанна Тумырзаевна

Дата: 15.02.2018

Номер свидетельства: 457710
