kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ә дауысты дыбыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Кім тапқыр" ойыны.Әр түрлі суреттің ішінен Әдыбысын табамыз, буындарға бөліп қайталайсыңдар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ә дауысты дыбыс»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Сабақ: Ә дыбысы

Мектеп:А.Тихоненко атындағы ОЖББМ

Күні: 08.02.2019


Мұғалім: А.А. Каймулдиева

Қатысқан: оқушы


Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты:

Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту

Барлық оқушылар білуге тиісті

оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру,оқып-үйрену.



Оқушылардың қызықты ақпарат арқылы мәліметтермен танысуы, Ә,ә әрпі, жазылу үлгісі, атауында ә дыбысы бар заттардың суреттерін көрсету

Тілдік мақсаттар


Тіл дыбыстарын дұрыс айтуға керекті сөйлеу мүшелерінің қимыл-қозғалыстарын жетілдіру.


Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

 

Мұғалім немен айналысады

Оқушылар немен айналысады


Ұйымдастыру кезеңі

а/ Тыныс алу жаттығулары

               






б/ Артикуляциялық, демді дұрыстауға арналған жаттығулар    

 

 

 

 









Қызығушылықты ояту


«Ой шақыру» әдісі

 

 







ә/ дәптермен жұмыс

б/ практикалық тапсырма


Ой толғаныс

 

 

Бағалау

 


а/ Оқушылар тыныс алу жаттығуларын барлығы бірігіп орындайды

«Көбелекті гүлге қондыр» ойыны.

Жіптің бір жағына көбелек, бір жағына гүл байланады. Бала көбелекті гүлге қондырғанша мұрынмен дем алып, ауызбен үрлейді.

 б/ «Сылақшы»

Күні-түні тыңбаған

Сән табам деп әр үйге,

Соның бәрін сылаған,

Сылақшы екен, әрине.







Жаттығуды дұрыс орындау тәсілі: ауыз кең ашық, тілдің ұшымен қатты таңдайды сылау. Бағытын өзгерте отырып, 10-15 рет қайталау.

в/ «Кім тапқыр» ойыны.

Әр түрлі суреттердің ішінен Ә дыбысын табамыз, буындарға бөліп қайталайсыңдар.

Әтеш, әйнек, әтір, әткеншек, кәсіп.



Жемістерді буынға бөлу

 

 

 ә/ Ә ә дыбысы дауысты дыбыс. Себебі ол созылып, тоқтамай айтылады. Ә ә дыбысын айтқанда дауысымыз жіңішкеріп естіледі. Ә ә дыбысы жақ арқылы айтылады. Ә ә дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында айтылады. Мысалы, әткеншек деген сөзде ә дыбысы сөздің басында естіліп тұр. деген сөзде і кәсіп дыбысы сөздің ортасында естіліп тұр.


«Әлем » сөзіне дыбыстық талдау


б/ «Тіс» мәтінін оқу, әңгімелеу сұраққа жауап беру.

Оқушыға сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қойылады.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

 

Жиынтық бағалау

 

Үлестірмелі парақша

Сабақты бағалау: оқушыны мадақтау.












Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Сабақ: Ө дыбысы

Мектеп:А.Тихоненко атындағы ОЖББМ

Күні: 11.02.2019


Мұғалім: А.А. Каймулдиева

Қатысқан: оқушы


Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты:

Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту

Барлық оқушылар білуге тиісті

оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру,оқып-үйрену.



Оқушылардың қызықты ақпарат арқылы мәліметтермен танысуы, Ө,ө әрпі, жазылу үлгісі, атауында ө дыбысы бар заттардың суреттерін көрсету

Тілдік мақсаттар


Тіл дыбыстарын дұрыс айтуға керекті сөйлеу мүшелерінің қимыл-қозғалыстарын жетілдіру.


Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

 

Мұғалім немен айналысады

Оқушылар немен айналысады


Ұйымдастыру кезеңі

а/ Тыныс алу жаттығулары

               






б/ Артикуляциялық, демді дұрыстауға арналған жаттығулар    

 

 

 

 









Қызығушылықты ояту


«Ой шақыру» әдісі

 

 







ә/ дәптермен жұмыс

б/ практикалық тапсырма


Ой толғаныс

 

 

Бағалау

 


а/ Оқушылар тыныс алу жаттығуларын барлығы бірігіп орындайды

«Көбелекті гүлге қондыр» ойыны.

Жіптің бір жағына көбелек, бір жағына гүл байланады. Бала көбелекті гүлге қондырғанша мұрынмен дем алып, ауызбен үрлейді.

 б/ «Ат шауып келеді»

Атқа жақсы қараймын,

Жал-құйрығын тараймын.

Мініп алып сол атқа,

Барып жүрем қонаққа.

Жаттығуды дұрыс орындау тәсілі: ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек. Тіл асты желбезегін созу. Осы жаттығуды бір ден беске-оңға дейін қайталау қажет.


в/ «Кім тапқыр» ойыны.

Әр түрлі суреттердің ішінен Ө дыбысын табамыз, буындарға бөліп қайталайсыңдар.

Өр-мек-ші, кө-бе-лек, кө-рік-ті, ө-лең.






Түйе туралы әңгімелеу

 

 

 ә/ Ө, ө дыбысы дауысты дыбыс. Себебі ол созылып, тоқтамай айтылады. Ө ө дыбысын айтқанда дауысымыз жіңішкеріп естіледі. Ө ө дыбысы жақ арқылы айтылады. Ө ө дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында айтылады. Мысалы: өрмекші деген сөзде ө дыбысы сөздің басында естіліп тұр. Көрме деген сөзде ортасында естіліп тұр.


«Шөл » сөзіне дыбыстық талдау


б/ ««Шөл дала» мәтінін оқу, әңгімелеу сұраққа жауап беру.

Оқушыға сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қойылады.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

 

Жиынтық бағалау

 

Үлестірмелі парақша

Сабақты бағалау: оқушыны мадақтау.








Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Сабақ: Қ дыбысы

Мектеп:А.Тихоненко атындағы ОЖББМ

Күні: 18.02.2019


Мұғалім: А.А. Каймулдиева

Қатысқан: оқушы


Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты:

Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту

Барлық оқушылар білуге тиісті

оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру,оқып-үйрену.



Оқушылардың қызықты ақпарат арқылы мәліметтермен танысуы, Қ,қ әрпі, жазылу үлгісі, атауында қ дыбысы бар заттардың суреттерін көрсету

Тілдік мақсаттар


Баланы түзету жұмысына ынталандыру, саналы түрде тапсырмаларды орындауға үйрету, зейін, тындау, ойлау қабілетін дамыту.


Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Мұғалім немен айналысады

Оқушылар немен айналысады


Ұйымдастыру кезеңі

а/ Тыныс алу жаттығулары

               






б/ Артикуляциялық, демді дұрыстауға арналған жаттығулар    

 

 

 

 









Қызығушылықты ояту


«Ой шақыру» әдісі

 

 







ә/ дәптермен жұмыс

б/ практикалық тапсырма


Ой толғаныс

 

 

Бағалау

 


а/ Оқушылар тыныс алу жаттығуларын барлығы бірігіп орындайды

«Көбелекті гүлге қондыр» ойыны.

Жіптің бір жағына көбелек, бір жағына гүл байланады. Бала көбелекті гүлге қондырғанша мұрынмен дем алып, ауызбен үрлейді.

 б/ «Ат шауып келеді»

Атқа жақсы қараймын,

Жал-құйрығын тараймын.

Мініп алып сол атқа,

Барып жүрем қонаққа.

Жаттығуды дұрыс орындау тәсілі: ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек. Тіл асты желбезегін созу. Осы жаттығуды бір ден беске-оңға дейін қайталау қажет.


в/ «Кім жақсы естиді екен?» Мен қ дыбыстарына сөздер айтамын. Сендер сол дыбыстардың сөздің басында, ортасында, аяғында кездесуін қолдарыңдағы сандар бойынша көрсетіп анықтайсыңдар.

Мысалы: қала, сағат, Асан, қалам, шана, қағаз, шалбар, ғалым, шаңырақ, шар, машина.


Жұмбақ шешейік

 1.Кішкентай ғана бойы бар,

Айналдырған тоны бар. /қой/

2. Екі төлдің атынан

Бір төлдің аты шығады. /тайлақ/


 

 ә/ Қ, қ дыбысы дауыссыз дыбыс. Себебі ол созылып, айта алмаймыз. Ққ дыбысын айтқанда дауысымыз көмейден естіледі. Қ қ дыбысы тіл мен көмей арқылы айтылады. Қ қ дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында айтылады. Мысалы: қалам деген сөзде қ дыбысы сөздің басында естіліп тұр. Арқар деген сөзде ортасында естіліп тұр. Жапалақ деген сөзде сөздің соңында естіліп тұр.


«Қала » сөзіне дыбыстық талдау


б/ «Қырманда» сурет бойынша әңгіме құрау.

Оқушыға сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қойылады.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

 

Жиынтық бағалау

 

Үлестірмелі парақша

Сабақты бағалау: оқушыны мадақтау.







Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Сабақ: К дыбысы

Мектеп:А.Тихоненко атындағы ОЖББМ

Күні: 25.02.2019


Мұғалім: А.А. Каймулдиева

Қатысқан: оқушы


Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты:

Дыбыстардың айтылуын қалыптастыру және есту қабілетін дамыту

Барлық оқушылар білуге тиісті

оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру,оқып-үйрену.



Оқушылардың қызықты ақпарат арқылы мәліметтермен танысуы, К, к әрпі, жазылу үлгісі, атауында к дыбысы бар заттардың суреттерін көрсету

Тілдік мақсаттар


Баланы түзету жұмысына ынталандыру, саналы түрде тапсырмаларды орындауға үйрету, зейін, тындау, ойлау қабілетін дамыту.


Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Мұғалім немен айналысады

Оқушылар немен айналысады


Ұйымдастыру кезеңі

а/ Тыныс алу жаттығулары

               






б/ Артикуляциялық, демді дұрыстауға арналған жаттығулар    

 

 

 

 









Қызығушылықты ояту


«Ой шақыру» әдісі

 

 







ә/ дәптермен жұмыс

б/ практикалық тапсырма


Ой толғаныс

 

 

Бағалау

 


а/ Оқушылар тыныс алу жаттығуларын барлығы бірігіп орындайды

Мұрынмен кезек дем алу

Қиындығы: орташа.

Қашан орындау керек: сергіп, ойды тиянақтау керек кездері.

Техника: Өзіңізге ыңғайлы қылып отырыңыз. Оң қолдың бас бармағымен мұрынның оң танауын жауып, сол жағы арқылы терең дем алыңыз. Енді сұқ саусақпен сол жақ мұрынды жауып, оң жақпен дем шығарыңыз. Осылайша кезек-кезек жаттығуды жалғастырыңыз.

б/ «Ат шауып келеді»

Атқа жақсы қараймын,

Жал-құйрығын тараймын.

Мініп алып сол атқа,

Барып жүрем қонаққа.

Жаттығуды дұрыс орындау тәсілі: ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек. Тіл асты желбезегін созу. Осы жаттығуды бір ден беске-оңға дейін қайталау қажет.


в/ «Кім жақсы естиді екен?» Мен қ дыбыстарына сөздер айтамын. Сендер сол дыбыстардың сөздің басында, ортасында, аяғында кездесуін қолдарыңдағы сандар бойынша көрсетіп анықтайсыңдар.

Мысалы: қала, сағат, Асан, қалам, шана, қағаз, шалбар, ғалым, шаңырақ, шар, машина.


Жұмбақ шешейік

 1) Қабат – қабат қаттама,
Ақылың болса аттама
(кітап)
2) Бейбітшілік құсы деп
Атайды оны барша жұрт
(көгершін)
3) Аспанда алып доп,
Жарқырайды жарық боп 
(күн)

 

 ә/ К, к дыбысы дауыссыз дыбыс. Себебі ол созылып, айта алмаймыз. К к дыбысын айтқанда дауысымыз көмейден естіледі. К к дыбысы тіл мен көмей арқылы айтылады. К к дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында айтылады. Мысалы: кеме деген сөзде к дыбысы сөздің басында естіліп тұр. Көкек деген сөзде ортасында естіліп тұр. Көк деген сөзде сөздің соңында естіліп тұр.

б /«Кесе » сөзіне дыбыстық талдау

Оқушыға сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қойылады.Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

Жиынтық бағалау

 

Үлестірмелі парақша

Сабақты бағалау: оқушыны мадақтау.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ә дауысты дыбыс

Автор: Каймулдиева Акмарал Амандыковна

Дата: 03.04.2019

Номер свидетельства: 505876
