kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Біз қалай тамақтанамыз?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Понимает необходимость  соблюдения норм  здорового питания. Различают виды  блюд и напитков.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Біз қалай тамақтанамыз?»

Lesson plan/ План урока/ Сабақ жоспары


Пәні: Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім:

«Ме «Мен және қоғам»

Күні:09.04.2019

Сынып: 1 «Ә»

Мектеп: : ҚММ Рудный қалалық әкімдігінің «№ 13 орта мектебі»

Мұғалімнің аты-жөні: Утешова Н. А

Қатысқандар саны: 21

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Біз қалай тамақтанамыз?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.4.2 Тамақтану режимін сақтау қажеттілігін түсіндіру.


Сабақтың

мақсаты:



1.Дұрыс тамақтану режимін сақтау қажеттілігін түсінеді. Тағам және сусын түрлерін ажыратады.

2.Дұрыс тамақтану денсаулыққа пайдалы екенін әңгімелейді, пайдалы тағамдар мен сусындарды ажыратып, сәйкестендіреді.

3.Дұрыс тамақтану ережесін құрып, өз нұсқасын салыстырады.

Бағалау критерийі

Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді.

Тілдік мақсаттар



Оқушылар сөйлеу барысынды қолданады: тамақтану режимі, ас мәзірі, дұрыс тамақтану, ұлттық тағамдар сөздерін пайдаланады. Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелер,

сұрақ-жауаптар құрастырады.

Пәнге тән лексика мен терминология: тағам, сусын, тамақтану ережесі.

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Неліктен бұл тағамды таңдап алдыңыз?

-Дүкен немесе базардан не сатып ала аласыздар?

- Ас үйде нені табуға болады?

-Тағамдар қандай болуы керек?

-Қандай сусындарды білесіңдер?

-Тамақтану режимі дегенді қалай түсінесің?

Тағам-еда-food, сусын-напиток-drink.

Құндылықтарды дарыту


Ынтымақтастық. Ширату жаттығуы, оқу мақсатын анықтауда,топпен жұмыстануда оқушыларды бірлесе жұмыс жасауға,біріге отырып шешім қабылдауға, бір-бірін құрметтеуге, қамқор болуға баулимын.

Еңбек пен шығармашылық. Берілген суреттер бойынша тағам мен сусынның түрлерін ажыратуға, дұрыс тамақтану ережесін құруды,жіктеуді үйретемін.

Қонақжайлылық.Қазақ халқының қонақжайлылық,үлкендерге құрмет,төзімділік сияқты дәстүрлі құндылықтарын құрметтеуге тәрбиелеймін.

Өмір бойы білім алу. Жеке,жұппен, топпен жұмыс кезінде берілген тапсырманы орындағанда және дәптермен жұмыстанғанда оқушылардың шығармашылық, өзін -өзі жетілдіру дағдыларын қалыптастырамын.

Пәнаралық байланыс


Көркем еңбек. «Орындап көр» айдарында оқушылар таңғы асқа ішетін әр түрлі тағамдар мен сусынды ермексаздан жасайды.

Жаратылыстану. Оқушылар дұрыс тамақтану мәзірін құрастырады.

Алдыңғы білім

«Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті» тарауында қазақ халқының тарихына қатысты қызықты аңыздар,ҚР рәміздері, елорданың көрікті жерлері туралы ақпарат алды.

АКТ

Интербелсенді тақтадан «Дұрыс тамақтану» туралы слайд көрсетіледі.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

3 мин










2 мин














4 мин











1.Амандасу:Сәлеметсәздер ме!

Здраствуйте!

Cood morning!

Өлең жолдары:

Табиғат біздің анамыз,

Табиғатқа барамыз.

Табиғатты зерттейтің,

Біз әдепті баламыз!

Жер байлығы,көп екен.

Меңгеруді қалайды.

Осының бәрін меңгертер.

Дүниетану сабағы.

«Болжау» әдісі «Сиқырлы қоржын»

Оқушыларды қызықтыру үшін тағам салынған қоржынды ұстатамын.Оқушылар сабаққа не әкелгенін таба алуы керек. Егер оқушылар қоржында не екенін таба алмаса, бір оқушыға қоржындағы заттарды қарап, тағам түрлерінің біреуін (мысалы: ақ, дәмді, қою) сипаттауды өтінемін. Оқушылар сипаттау арқылы қандай тағам екенін табады. Ол үшін жетелеуші сұрақтар беремін.

-Ол қоржында не бар?

-Жұмсақ па,қатты ма?

-Пайдалы ма, зиянды ма?

2. «Суреттер сөйлейді» Саралаудың «Жіктеу» тәсілі. (топқа бөлу)

Оқушылардың санына қарай азық-түлік түрлері жазылған үлестірме суреттер тастаймын. Өздері қажетті суреттерді таңдап, анықтайды. «Сөйлейтін қабырғаға»

А4 мөлшеріндегі қағазға «жеміс-жидектер»,

«көкөністер», «сүт өнімдері» деп іліп қоямын.

Мұғалімнің белгісі бойынша оқушылар

«сөйлейтін қабырғада» ілінген атауларға сәйкес жылдам3 топқа бірігеді. Ол үшін белгі беремін. Берілген уақытта топқа барып,тұра қалуы керек.

-Неліктен бұл тағамды таңдап алдыңыз?

-Ендеше,таңдаған тағамдарымызға байланысты топқа бөлініп отырамыз.

Әр топ партасында «жемістер», «көкөністер», «сүт өнімдері» сөздері жазылып тұрады. Оқушылар өздерінің орындарын табады. Топ ережесі сұралады.

Тақтадағы жаңа сөздерді оқытамын.

Ж: Әр топ суреттің бірінші әріптерінен сөз құрайды. Құраған сөзді шапалақтап буынға бөліп, саусақпен көрсетеді.Тағам, сусын – 2 рет шапалақтап, 2 саусағын көрсетеді. Тағам – еда – food; Сусын – напиток – drink үш тілде айтады.

ҚБ: Мұғалімнің «Қолпаштау» әдісі

«Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Керемет!»













қоржын











Алма, алмұрт, өрік, қызанақ,

қияр, сүт,

айран, қымыз, т.б.суреттері арқылы топқа бөлінеді.










Ортасы

3 мин





















5 мин












6 мин














































-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: дұрыс тамақтану режимін сақтауды, тағам және сусын түрлерін ажыратуды, дұрыс тамақтану денсаулыққа пайдалы екенін әңгімелей отырып, дұрыс тамақтану ережесін құрамыз.

Суреттерді салыстыр:

  • Алғашқы адамдар қалай тіршідік еткенін есіңе түсір. Ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануында қандай айырмашылық бар?

Мұғалімнің сөзі: ертеде адамдар жемістерді, өсімдік тамырларын азық етті. Жабайы а етін шикілей жеген. Уақыт өте келе адамдар тамақты отқа пісіруді үйренеді. Мұндай тағамның дмі, пайдалы екенін түсінді.

3. Сұрақ – жауап әдісі:

-Балалар, дұрыс тамақтанудың режимін сақтап жүрсіңдер ме?

-Адамға тамақтану не үшін қажет?
- Қандай тамақтар денсаулыққа пайдалы ?

- Суреттен қандай тағам, сусын көріп тұрсыздар?

- Суреттегі оқушылар қай мезгілде тамақтанып отыр?

- Таңертең қандай тамақтар жеу керек деп ойлайсыңдар?

-Зиянды тағам түрлері деп қандай тағамдарды айтуға болады?

-Дұрыс тамақтану үшін неше мезгіл тамақ ішу қажет?

ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы «Шамшырақпен» бағалау.


4.Ұ.Оқулықпен жұмыс. Мұғалім мәтінмен жұмыс жасайды.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Саралау тәсілі: тапсырма

I топ: Ежелгі адамдардың тамақтану ерекшелігін айтады.

II топ : Қазіргі адамдардың тамақтану ерекшелігін айтады.

III топ : Ежелгі және қазіргі адамдардың тамақтануын салыстыра отырып әңгімелейді.

5. Саралау тәсілі: тапсырмалар

Т: «Кім шапшаң?» семантикалық тапсырма беру.

I топ. А: Тағам және сусын түрлерін табу.

Атауы

тағам

сусын

Шырын



Нан

+


Сүт



Ірімшік


+

Балық

+


Шай



Дескриптор:

  • Тағам мен сусынды табады.

Қ.Б. «От шашу» әдісі бойынша өз-өздеріне қол шапалақтайды.

Барлығы дұрыс тапса- жоғары шапалақтайды.

Кейбір оқушылар тапса-ортада шапалақтайды.

Таба алмаған оқушылар-төменнен шапалақтайды.


Ұ.(М.К) Сергіту сәті: «Жеміс-көкөністер» салаты

Оқушылар ортаға шеңберлей тұрады.Мұғалім оқушыларды тұрған ретімен жемістер мен көкөністер атауымен санап шығады: «Алма,шие,өрік,банан».Мұғалім бір немесе бірнеше жеміс немесе көкөністі атайды. Сол кезде оқушылар орнын ауыстыру қажет.


6.Тағам және сусын.

Сергіту сәті: Бейнебаян арқылы.


Тамақтану ережесін балаларға түсіндіру.


1. Адамдар күніне 4-5 мезгіл тамақтану керек.

2. Тамақты асықпай жеу керек.

3. Тамақтанған соң дереу шай ішуге болмайды.

4.Тойып тамақтануға болмайды.







Интербелсенді

тақта

Қосымша

1.слайд














1-сынып оқулығы

Дүниетану

(70-71 беттер)



















































Сабақтың соңы

3 мин

Бүгінгі сабақта қалай түсінгендерін кері байланыс парағына жапсырады.

Peфлeкcия

«Жемістер мен көкөністер» кері байланысы арқылы

қopытындылaп, бaғaлaу.

- Бүгiнгi caбaқ түciнiктi бoлды мa?

- Caбaқ ciздepгe ұнaды мa? Нeciмeн ұнaды?

Түciнiктi бoлca, қиындық бoлмaғaн бoлca, қoлдapындaғы cтикepдi жacыл түcкe жaпcыpaды.

- Бүгiнгi caбaқ түciнiктi бoлды, бipaқ қиындық тудыpғaн тaпcыpмaлap бoлды мa? Қaндaй?

Қиындық бoлғaн бoлca қoлдapындaғы cтикepдi қызыл түcкe жaпcыpaды.

-Caбaқтaн түciнбeй, қинaлғaн кeздepiң бoлды мa?

Қинaлып, түciнбeгeн бoлcaңдap қoлдapындaғы cтикepдi сары түcкe жaпcыpaды.

Доп




















Саралау-сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бaғaлaу – оқушылардың оқуын қалай тексермекшісіз?






Дeнcaулық жәнe қaуiпciздiк тexникacын caқтaу


Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Біз қалай тамақтанамыз?

Автор: Утешова Нурсулу Аскаровна

Дата: 01.04.2019

Номер свидетельства: 505623
