Сабақ тақырыбы: | Тағам және сусындар Біз қалай тамақтанамыз? | ІТ мектеп-лицей Мұғалім: Ауенова Г.З |
Күні : 10.04.2019 СЫНЫП: 1 «В» |
Оқу мақсаты: | 1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Тамақтану режимін сақтау, тағам мен сусын пайдасы мен зияны |
Барлық оқушылар: | |
Оқушылардың басым бөлігі: | |
Кейбір оқушылар: | |
Жетістіктер критерийлері | ежелгі және қазіргі заманғы адамдардың тамақтану ерекшелігі туралы біледі тағам және сусын түрлерін ажыратады бұрынғы мен қазіргі кезеңді елестету тәсілдерімен танысады |
Тірек сөздер: | тағам – еда – food; сусын – напиток – drink. |
Ресурстар: | Түрлі тағамдардың атауы жазылған үлестірме парақшалар, «Тағам және сусын» тапсырмасы бойынша А4 көлеміндегі қағаздарға жазылған тағам түрлерінің атаулары, «Орындап көр» тапсырмасына арналған ермексаз. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырмалар | Қолданылған әдіс-тәсілдер |
Сабақтың басы | Сәлеметсің бе, Күн! Сәлеметсің бе, Жер! Сәлеметсің бе, Сен! Сәлеметсің бе, Мен! | Психологиялық ахуал (1мин) |
Үстелдің үстіне тағам түрлері салынған дорбаны қойып, оқушылар дорбада не барын табуы тиіс. Егер оқушылар дорбада не бар екенін айта алмаса, бір оқушыны тақтаға шығарып, дорбадағы заттарды қарап, тағам түрлерінің біреуін (мысалы, ақ, дәмді, қою) сипаттайды. Оқушылар сипаттама арқылы қандай тағам екенін табады. | «Қаптағыны тап» әдісі (2 мин) |
Балалар, бұл ойынның сабағымыздың тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? Сабақ мақсатын қандай ғылып қоямыз? (Мақсатты тақтаға жазу) Осы қаптан шыққанды қалай топтастыруға болады? (тағамдар мен сусындар) Ал қандай тағамдар мен сусындар болады? | Проблема туындату (1мин) |
1-топ «Пайдалы тағамдар» сөз тіркесіне бірнеше атау жазады 2-топ «Пайдалы сусындар» сөз тіркесіне бірнеше атау жазады 3-топ «Зиянды тағамдар» сөз тіркесіне бірнеше атау жазады 4-топ «Зиянды сусындар» сөз тіркесіне бірнеше атау жазады | Топтық жұмыс «Топтастыру» әдісі (3 мин) |
Сабақтың 1- топ Ежелгі адамдардың тамақтануындағы ерекшелікті атау 2 – топ Қазіргі адамдардың тамақтануындағы ерекшелікті айту 3-топ Ежелгі адамдардың тамақ дайындауындағы ерекшелікті атау 4-топ Қазіргі адамдардың тамақ әзірлеудің ерекшелікті атау | Оқушылар оқулықта берілген 1-суреттегі көріністерді салыстырады. Слайдтағы суреттерді де пайдаланады. 1- топ Ежелгі адамдардың тамақтануындағы ерекшелікті атау 2 – топ Қазіргі адамдардың тамақтануындағы ерекшелікті айту 3-топ Ежелгі адамдардың тамақ дайындауындағы ерекшелікті атау 4-топ Қазіргі адамдардың тамақ әзірлеудің ерекшелікті атау Тұжырым жасау: Адам өмірінде отты игерудің мағынасы қандай екен? (Әр топ жауаптарын тыңдау) | «Ұқсастық пен айырмашылықты тап» әдісі (5мин) 12 |
Бір оқушы дауыстап оқи бастайды, қалғандары саусақпен тексеріп отырады, мұғалімнің рұқсатымен келесі оқушы жалғастырып оқиды. (1-мәтін) | Оқылым Оқулықпен жұмыс (3 мин) |
Осы мәтінді оқығасын қандай ой туындады? Ой бөлісейік. Алғашқы адамдар етті шикідей жеп, өсімдік тамырларын жеп, денсаулықтары қандай болды екен? Қазіргі адамдардың денсаулығы қандай екен? Неге? | «Ой бөлісу» әдісі (1 мин) |
«жеміс-жидектер» «ет өнімдері» «сүт өнімдері» «ұн өнімдері» Әр оқушы өзіне тиген тағам атауын тиісті парақтың астына жүгіріп барып бекітеді. Бөгеліп қалған бала сұраққа жауап береді. | Сергіту сәті «Сөйлейтін қабырға» әдісі (2 мин) 18 |
Түгел оқушылар жарты дауыста бір уақытта бастап, бір уақытта оқуды аяқтайды. Сұрақ: Неге когөніс, жеміс күнде жеген пайдалы?(Яғни, адамның күнделікті тамақтануы бір жүйеде құрылу керек, ол қандай жүйе? ) 1-2 оқушы жауабын тыңдау | «Ызыңдап оқу» әдісі (5 мин) 23 |
1-топ Таңғы ас мәзірі 2-топ Тамақтану гигиенасы 3-топ Үстел басында отыру мәдениеті 4-топ Алғыс айту. Бата | «Денің сау болсын десең» әдісі (5 мин) 28 |
Сабақ соңы | Оқушының аты-жөні: Тапсырма: 1.Бос орынға пайдалы тағам суретін сал. 2.Берілген сөздердің зияндысын белгіле. | Кері байланыс (5мин) |
«Смайликтер» | Рефлексия (2мин) |
Ең алғашқы адамдар жылы жерлерде өмір сүрген. Сондықтан олар жылы киім туралы қамданбады. Үйлерді қолайсыз ауа райынан және жыртқыш аңдардан қорғану үшін салды. Олар көп уақытын тағам іздеуге жіберетін. Әйелдер мен балалар жемістерді, өсімдік тамырларын, құстар мен тасбақалардың жұмыртқаларын терді. Ер адамдар аң аулаумен айналысты. Сол уақытта жер бетінде мамонттар болған еді. Ежелгі адамдар мамонттарды алдын ала жасаған шұңқырларға қуып, кіргізетін. Олар ұзақ уақыт бойы тағамды шикілей қолданды. Тіпті адамдар от тұтатуды үйренгенде аулаған аңның тұтастай еті жанып тұрған отқа сыйып кететін. Тағамды арнайы дайындаудың адамдар үшін қандай пайдасы болды? Біріншіден,
адамдар тамақтану үдерісіне аз уақыт жұмсады, себебі отқа піскен ас жұмсақ болды, сонымен қатар түрлі бактериялар мен паразиттерді өлтірді. Ғалымдардың пікірі бойынша алғашқы адамның тағам мөлшері әр алуан еді, олар қолдарына түскен тағамның барлығын жейтін. Кейбір қазіргі заманғы диетологтар алғашқы адамдардың тамақтануын адам үшін ең табиғи тамақтану жүйесі деп атаған. Адам тектес маймылдардың ең жоғары дамыған тұқымдасының бірі гоминидтердің сүйектері мен тістеріне жүргізілген талдау бойынша ежелгі адамдарда көптеген қазіргі аурулар – сүйек, тіс аурулары болмағанын, қатерлі ісік ауруымен, жүрек-қан тамыры ауруларымен ауырмағанын білуге болады.