Пән: Математика Сынып: 1 | Мектеп: №22ЖББМ |
Күні: 27.02.2020 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Шабикова А.Ж. |
Сабақтың тақырыбы: | Белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешу. |
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты | 1.2.2.2. теңдеуді іріктеу арқылы қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде шешу. 1.2.1.3 қосу мен азайту арасындағы байланысты әріпті теңдеу түрінде көрсету және қолдану: a+b=c. c-a=b. c-b=a |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: қосу мен азайту арасындағы байланыс негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады; Көпшілігі орындай алады: -Қосу мен азайту амалдарының компоненттерін қолдана алады; Кейбір оқушылар орындай алады: -Сурет бойынша мысалдар құрастыра алады; |
Бағалау критерилері Ойлау дағдыларының деңгейі. (білу, түсіну) | таңдау әдісімен және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеуді шешеді. Есептің моделін сурет, сызба немесе қысқаша жазба түрінде көрсетеді Сандық сәулені пайдаланып теңдеуді шеше алады. |
Тілдік мақсаттар | -Қосу мен азайту амалының компоненттерін атайды; Пәнге қатысты лексика мен Бүтін- целый, бөлшек - дробный Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер — Белгісіз азайғыш болып табылатын не? (Бүтін.) — Белгісіз азайғыштың мәнін қалай табады? — х – 80 = 100 теңдеуіндегі белгісіздің мәнін қалай табуға болады.? |
Құндылықтарды дарыту | Мәңгілік Ел, бұл – Жалпыұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Біздің Отанымыз бір, ол – Тәуелсіз Қазақстан, біздің еліміз бір – тағдырымыз ортақ. Бейбітшілік пен келісімнің ұлы ісіне адал халықтың ғұмыры мыңжылдықтарға жалғасады. |
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы | Сабақ барысында сабаққа қатысты құрал-жабдықтарды қолдану барысында абай болу керек екенін біледі. |
Пәнаралық байланыстар | Сауат ашу. Суреттерге қарап әңгімелей алады. |
АКТ қолдану дағдысы | Тақтадан тапсырмаларды көрсетіп, орындайды. |
Алдыңғы меңгерілген білім | Белгісіз азайғышы бар теңдеу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Қол алысып қане біз, Достасайық бәріміз! «Қайырлы күн!» достарым «Қайырлы күн!» ұстазым. | |
Сабақ ортасы 30 минут | (МТ) «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша тақырыпты ашамын Әпкесінің неше інісі және сіңілісі бар? Олардың қолында неше бауырсақ бар? Үстелдегі тәрелкеде неше бауырсақ қалды? Әпкем неше бауырсақ пісірді? Белгісіз азайғышты табу үшін азайтқышқа айырманы қосу керек. x-3=6 x=6+3 x=9 9-3=6 6=6 (Т) №1 тапсырма. Топпен жұмыс. Оқулықта берілген сандық сәуленің көмегімен теңдеуді шешеді. І топ ІІ топ ІІІ топ a-8=11 c-14=4 d-13=7 Дескриптор Білім алушы Сандық сәуле көмегімен теңдеу құра алады Теңдеудегі белгісіз азайғыштың мәнін таба алады №2 Ойлан тап әдісі. (логикалық тапсырма, жұмбақ есептер) І топ 2 түйе, 4 жылқы, 2 сиыр, 3 ешкі 2 қоян, 4 түлкі Таба алмасаң бол күлкі (Ж:17) ІІ топ 11 түйе, 5 жылқы, 2 сиыр, 4 ешкі 2 қоян, 3 түлкі Болды сонда нешеуі? (Ж:27) ІІІ топ Түйе, бота маң басқан Төрт аяғын тең басқан Шұнақ құлақ 5 ешкі 2 қозы 2 қой Бәрі нешеу айта ғой? (Ж: 11) (Ж) №3 Дәптермен жұмыс «Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс. Әр оқушы өздігінен тапсырманы орындайды. Жылдам орындаған оқушы марапатталады. Қорапта қанша кәмпит болған? Теңдеу құрастыр және оны шеш? Дескриптор: Білім алушы -суретке қарап теңдеу құрастыра алады; -Белгісіз азайғышты табады; Сергіту сәті: Мынау менің жүрегім Бәрі осыдан басталған Мына басым ақылды Бәрін осы басқарған Мынау менің оң қолым Мынау менің сол қолым Барлық істі атқарған! №4 тапсырма Жұптық жұмыс. «Дұрыс-бұрыс» ойыны 5 +5 =10 7-3=5 80-20=60 20+30=40 a+3 санды өрнек 7+3 санды өрнек 7=8 9=9 | Тақта Оқулық Оқулық, сызғыш, қалам Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы 5 минут | Топтық жұмыс. №5 «Топпен лото» ойыны. Әр топқа берілген теңдеулерді жауаптары бойынша сәкестендіреді. 15-x=11 14 y-12=2 4 20-x=12 9 a+10=19 8 Дескриптор: Білім алушы - Белгісіз азайғышты табады; -белгісіз азайтқышты табады, және жауабымен сәкестендіреді; Бағалау «Тир» әдісі арқылы кері байланыс орнатамын Смайликтермен және жұлдызшалармен бағалаймын | |
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Бағалау ретінде оқушыларға Смайликтер мен жұлдызшалар таратамын. «Тир» әдісі арқылы кері байланыс аламын | смайликтер жұлдызшалар |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады | | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |