Технологическая карта урока
Тема урока
“Батыр ?т?ч”
Ф. И. О. преподавателя
Ахметханова Г.А..
. Халык ??м автор ?киятл?ре арасындагы охшашлыкларны к?р? белерг? ?йр?т?; Халык авыз и?аты ?с?рл?рен? таянып, авторлар и?ат итк?н ?киятл?р бел?н таныштыру; Тылсымлы предметларга карап, аларны? кайсы ?киятт?н ик?нен таба белерг? к?нектер?; Укучыларда к?бр?к ?кият уку тел?ге уяту
Цель урока
Укучыларны фантазия алымы бел?н таныштыру, хыяллана бел? осталыгын ?стер?, с?з байлыгын арттыру ?стенд? эшл??
Задачи урока
образовательные
развивающие
воспитательные
Балаларны? с?йл?м телл?рен я?а с?зл?р бел?н баету,халык авыз и?аты ?с?рл?ре турында белемн?рне практик куллану к?некм?сен камилл?штер?, й?герек уку к?некм?л?ре булдыру ?стенд? эшл??,д?рес итеп укый, с?йли , сорауларга ?авап бир? белерг? ?йр?т?.
уку техникасын , б?йл?нешле с?йл?мне,танып-бел? к?некм?сен ?стер?, ?зконтроль, анализлау, н?ти?? чыгару
м?ст?кыльлек, кызыксынучанлык,к?з?т?ч?нлек,табигатьк? м?х?бб?т т?рбиял?? Кыен х?лл?рг? калганда да авырлыкларны ?и?еп чыгарга ?нд??, к?нектер?, т?шенкелекк? бирелм?? хисл?ре т?рбиял??.
Планируемые результаты (УУД):
Личностные: (Л)
- у?ай уку эшч?нлеге кретериел?ренд? ?зб?я формалаштыру;
-кайгыртучанлык,кешелеклелек, эмоциональлелекне ?стер?;
Регулятивные:(Р)
- д?рес бурычын ??м максатын формалаштыру;
- ?з фикере?не ?йт?;
- эшч?нлекне планлаштыру, контрольд? тоту, б?ял??;
- танып-бел? эшч?нлеген формалаштыру;
Познавательные :(П)
- булган белемн?рне куллана бел?;
- ?йр?нг?нг?нн?н чыгып сорауларга ?авап табу;
- чагыштыру, н?ти?? ясау;
Коммуникативные :(К)
-фикере?не телд?н ?йт? бел?, башкаларны? с?йл?мен ты?лау ??м а?лау;
- парларда аралаша, эшли бел?;
Ресурсы: ?д?би уку д?реслеге
Тип урока:я?а тема
Технология, методы обучения:, фронталь, парларда эш
Этап урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Ход урока
УДД
1.Оештыру моменты
У?ай психологик хал?т тудыру
с?ламл??
Берг?л?п басыйк ?ле, Т?г?р?к ясыйк ?ле. Мен? нинди т?г?р?к, — ?йтерсе? л? к?б?л?к.
(Кулларны ?илпил?р.)
? х?зер утырышыйк, Китапларны без алыйк. Берг?л?шеп, тырышып, ?киятл?р серен ачыйк.
Л, Р
2. Подготовка к активной учебной деятельности.
?лифба д?реслеге турында ??г?м? оештыра
сораулар куялар, ?авап бир?л?р, группаларга б?л?л?р
Без бу уку елында нинди ?киятл?р укыдык ?ле?
— Ул ?киятл?р н?рс? турында иде? (Хайваннар турында.)
— ?киятл?рне? т?п геройларын ?йт? аласы?мы?
— ?киятл?рд? Т?лке, Куян, Б?ре, К???, Сарык нинди итеп сур?тл?н??
— ??рвакытта да к?чле герой гына ?и?еп чыгамы?
Йорт кошлары ??м хайваннарыны? исемн?рен берг?л?п иск? т?шер?.
3. Уен: «Кем тавышы?» (аудиоязманы ты?лап, тавыш иясен ?йт?).
К ,П ,Р
3. Определение темы урока. Постановка учебных задач.
Сообщение темы урока.
Д?рес темасын формалаштыру
Дим?к, нинди д?реслек л?р бел?н танышачакбыз?
Д?рес темасын формалаштыру, максат кую
Табышмак ?йт?м, ?авабын тап»:
Башы тарак, Койрыгы урак, Кычкыртып быргысын, Уята барысын. (?т?ч.)
К ,П
4. “Открытие” нового знания.
Выполнение практической работы в группах.
Биремн?р формалаштыру, оештыру
Текст ?стенд?
.
— ?т?ч турында тагын нинди табышмаклар бел?сез?
-Дим?к без буген нинди герой катнашында ?кият укырбыз?
Р ,П ,К
5.Усвоение новых знаний через решение учебной задачи .Первичная проверка знаний
Парларда эшд?рг?
-кайсы урынында килг?н
Биремне ?тил?р
Батыр ?т?ч» ?киятен уку.
2. «?киятт? кайсы герой ярд?мг? мохта??
Кайсы герой и? к?члесе?
Кайсысы ?и??че?
Ул нинди сыйфатларга ия? ».
— Бу ?кият чылбыр ?киятме, ?лл? аптыраткыч-й?д?ткечме? Ни ?чен шулай уйлыйсы??
У?ай геройны? кем ик?нен билгел?? (Кече кыз).
5. ?киятт?ге тылсымлы предметларны табу (Л?г?н).
Р ,П ,К
6. Физкультминутка.
Л
7. Закрепление изученного материала
Текстны уку
парларда эш
?киятне рольл?рг? б?леп уку
— Бу ?кият чылбыр ?киятме, ?лл? аптыраткыч-й?д?ткечме?
-Ни ?чен шулай уйлыйсы??
?киятне? эчт?леген кыскача с?йл??
Р ,П ,К
8.Обобщение и систематизация знаний
Эчт?лек буенча сораулар
тулы ?аваплар
Сорауларга ?авап бир?
Р,П,К,
Л
9. Рефлексия деятельности.
Эшч?нлекне кординациял??
Д?рест?ге активлыкны ??м а?лау д?р???сен билгел??
н?рс? ?йр?ндек;
Кемн?р кайсы т?г?р?кне алачак? Ни ?чен?
Р ,П
К ,Л ,Р
10. Итог урока
Йомгаклау, н?ти?? ясау
?киятне д?рес интонация бел?н укырга ?йр?нерг?;
Л ,П