Просмотр содержимого документа
«Азық-түлік дүкені»
Сынып: 3 Сабақтың тақырыбы: «Мен азық-түлік дүкеніне барамын» аясы бойынша : Азық-түлік дүкені Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың жалпы дүкендер, оның ішінде азық-түлік дүкені,тағамдар атаулары туралы түсініктерін кеңейту
2. Дамытушылық: Топтық түрде білім алуға баулу, жазбаша тапсырмаларды дұрыс, сауатты орындау дағдыларын, оқушылардың дүниетанымын, ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту. 3. Тәрбиелік: Оқушылардың қазақ тілі пәніне деген қызығушылығын арттыру, бір - біріне қамқор болуға тәрбиелеу, тағамдарды, әсіресе нанды қорламауға тәрбиелеу
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақ типі: аралас сабақ Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, дидактикалық ойындар, жазбаша, ауызша, жеке, топтық, жұптық жұмыстар. Сабақтың көрнекілігі: сызба, тапсырмалар, жауапшалар, көрнекілік тағамдар суреттері Пәнаралық байланыс: орыс тілі, математика. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Сәлеметсіз бе, мұғалім. 1. Тілдік орта қалыптастыру: Қалдарың қалай? Сабаққа әзірміз бе?
1. Сабақ тақырыбымен мақсатымен таныстыру. - Балалар бүгін біз сабағымызда жаңа «Мен азық-түлік дүкеніне барамын» аясы бойынша Азық-түлік дүкені атты қызықты тақырыппен танысамыз. Бұл сабақта біз сендермен өз ойымызды айтып, тағамдар тақырыбына қатысты қызықты суреттермен, жаңаша жаңалықтармен танысамыз. Грамматика бойынша сөз тіркесі, сөйлем түрлеріне тоқталамыз. 2. Фонетикалық жаттығу:
Нан қоқымын шашпаңдар,
Жерде жатса баспаңдар,
Теріп алып қастерлеп
Торғайларға тастаңдар!
1. Мұғалім оқиды. 2. Оқушылар хормен қайталайды. Мысалы: әр оқушы бір сөзден алып, буын бөліп, дауысты - дауыссызын ажыратады. 2. 1 Миға шабуыл: - Мынау нелер, балалар?
-Дұрыс айтасыңдар, бұл дүкендер. Қандай дүкен түрлері бар екен, айтайық!
-Киім дүкені, азық-түлік дүкені,ойыншық дүкені, қару-жарақ дүкені т.б.
ІV. Жаңа сабақ: Суретті диктант (мұғалім тағам суреттерін көрсетеді, оқушылар дәптерлеріне атауларын жазады) Нан Ет Жұмыртқа Шұжық Май Ірімшік Сүт Тоқаш Тосап Ботқа Балмұздақ Балық Дәптермен жұмыс:
Аудармасын сөздік дәптерлеріне жазады.
Сын - тұрғысынан ойлау стратегиясы бойынша сүт тағамдарын еске түсіреді.(тақтаға орындалады.) - Осы балалар, сүтті қайдан аламыз?
Сөздік (тақырып бойынша) Балмұздақ - морожное Қымыз - кумыс Шұбат - верблюжонное молоко Суық - холодный Ыстық - гоячий Жаңа - свежий Қаймақ – сметана
4. 2Жазбаша жұмыс: Өздік жұмыс: 3 - тапсырма. Мәтінді оқы, жаз. Мынау –«Эмиль» фирмасы. Мұнда сүт тағамдары әзірленеді. Ол сүт тағамдары азық - түлік дүкендеріне сатылады. Сүт тағамдары өте пайдалы, кальцийге бай. Сүт тағамдарына: май, айран, ірімшік, балмұздақ, қаймақ, құрт, сүзбе жатады. «Эмиль» фирмасының тағамдары үнемі жаңа, жұмсақ, таза, пастерленген болады. Маған сүт тағамдары қатты ұнайды.
4. 3. Ауызша жұмыс: 3 - тапсырманы топпен мәтінді оқимыз, аударамыз,сұраққа жауап береміз. V Сабақты бекіту: Ойын әдісі: Азық - түліктер атауымен сөз моншақ дайындау.
Сергіту сәті: Алма кетті домалап Көше бойы жағалап, Кім алманы табады, Сол ойыннан шығады.
Сабақты қорытындылау: Сонымен, қандай сүт тағамдарын білесің? Үй тапсырмасы: Жаңа сөздерді жаттау. Мәтінді мазмұндау. Бағалау