kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ауа. Ауаны? ?асиеті.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: 1. О?ушылар?а ауаны сезінуге болатынды?ын д?лелдей                           

                              отырып, адам ?мірінде ауаны? ма?ызды екенін ??ындыру.

                             2. О?ушыларды? ойлау да?дыларын ?алыптастыру, жер  

                             бетін ауа ?орша?анын, оны? тірі таби?ат ?шін пайдасын 

                              ашу, т?жірибе жасау ар?ылы к?з жеткізу.

                             3. Таби?атты ?ор?ау?а, ауаны? ?адірін жо?алтпау?а  ша?ыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ауа. Ауаны? ?асиеті. »

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеті.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей

отырып, адам өмірінде ауаның маңызды екенін ұғындыру.

2. Оқушылардың ойлау дағдыларын қалыптастыру, жер

бетін ауа қоршағанын, оның тірі табиғат үшін пайдасын

ашу, тәжірибе жасау арқылы көз жеткізу.

3. Табиғатты қорғауға, ауаның қадірін жоғалтпауға шақыру.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, Бис технологиясы элементтері

Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызбалар, слайдтар, доп, майшам, стакан тағы басқа тәжірибеге керекті заттар, слайдтар

Өтілетін орны: мультимедия кабинеті

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу. Ұстазбен қазақтарша, оқушылармен орыстарша, қонақтармен үнділерше амандасу.

Психологиялық дайындық. Тренинг «Жұбыңды тап»

Оқушыларға күннің жады, аптаның күні, күз мезгіліне байланысты, өткен тақырыпқа байланысты қима сөздер мен суреттер беріледі. Сол бойынша жұбын тауып партаға отыру және бір ауыз сөзбен құралған сөз , суреттері туралы айтып өту.

II Жаңа сабақ

Ой шақыру




Жасырын сөзді сұрақтар қою арқылы тапқызып, бүгінгі сабақтың не туралы болатынын табу.

  • Мына суреттердің ішінен тірі табиғатқа жататын нәрселерді алып тастайық .

  • Енді суреттердің ішінде өлі табиғатқа жататын нәрселерді тауып алып тастайық.

  • Тек адамның қолынан жасалған заттарды қалдырайық.

Бүгінгі сабақтың «Ауа. Ауаның қасиеті» туралы оқимыз.Ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей отырып, адам өмірінде ауаның маңызды екенін ұғындыру

Тірек сөздер. (Тақтаға тірек сөздер жазылады, 1 минут уақыт беріледі, есте сақтау қабілетін анықтау мақсатында 6 сөзді жатқа жазу керек. Тақта жабылады.)

1.Ауа 2. Газ 3. Тіршілік 4. Адам 5.Өсімдік 6. Жел

(Оқушылар бір-бірінің дәптерін алмасып, 5 жауабы дұрыс тарына + таңбасын қояды)

Жүгірме диктант

Жер –жерге ауа туралы жазылған сөйлемдер ілінеді. Әр партадағы оқушының көршісі тұрып сол сөйлемдерді тұрып оқып жүгіріп келіп көршісіне айтып сөйлемді жазғызады. Қай оқушы бірінші болса, қол көтеріп сөйлемді оқып береді.

Мысалы: Ауа барлық тіршілікке қажет. Адам ауасыз өмір сүре алмайды.

Кез келген заттың бойында ауа бар. Үйдің ауасын тазартып тұру қажет.

Ауа көзге көрінбейді.Ауа түссіз болады.

Мұғалім оқушылардың сөзін қорытып, с абақ түсіндіреді.

Мұғалім түсіндірмесі.

-Жер айналасын ауа қабаты қоршап тұрады. Бос кеңістіктің бәрінде ауа толып тұр. Ол жер бетіндегі тіршілік көзі. Адамға да , өсімдікке де жануарға да барлық тіршілік иелеріне де ауа қажет.Ауа көзге көрінбейді, оны тек сезім мүшесімен ғана білеміз.



Сергіту сәті. Жәй әуен ойнап тұрады. Ауаны ішке жинап, шығару арқылы бірнеше қимылдар жасалады.

Сұрақ-жауап

-Ал , балалар , не байқадық. Ауаның қандай қасиеттері бар екен?

- Ауа көзге көрінбейді, иісі жоқ, түсі жоқ. Ол жылы, суық болады, қыздырғанда кеңейеді, суықта сығылады.

Тәжірибе жүргізу.

  1. тәжірибе. Бір стақан суға бір түйір қант сал. Судың бетіне ауа көпіршіктерінің шыққанын көресің. Осыдан қант түйірінде де ауа бар екенін білдік.

Бұдан барлық жерде ауа болатынын білдік.

  1. тәжірибе. Ішінде су құйылған ыдысқа стақанды төңкерейік. Стақанға су кірмейді. Себебі стақанның ішінде ауа бар , ол орын алып тұр. Ал стақанды сол тұрған қалпында кішкене қисайтсақ ауа көпіршіктері шыға бастайды. Шыққан ауаның орнына су кіреді.Бұдан шығатын қорытынды басқа денелер сияқты ауа да орын алады.

3-тәжірибе. Допты ал. Оны қолыңмен екі бүйірінен қыс. Бүйірі қабысып

ішке қарай кіреді. Бұл кезде допты ішіндегі ауа сығылады.Допты

жерге соқсақ , доп кері секіреді.

Бұл тәжірибеден ауа сығылады және серпілетінін білдік.

4-тәжірибе.Жіңішке балауыз шырағданды үшке бөлеміз де, әр

қайсысын жағып үстелдің үстіне қоямыз. Біреуін стақанмен ,екіншісін

үлкен шыны банкамен жабамыз. Үшіншісін ашық қалдырамыз.

Енді қай шырағдан бірінші сөнетінін байқаңдар. Әрине стақанмен

жабылғаны бірінші содан кейін шыны банкамен жабылғаны сөнеді.Ашық

қалған шырағдан біткенше жанады.

Ауаның отты жануға да септігін тигізетінін білдік.

-Үйлердің терезесінде екі қабат әйнек қойылады. Екі қабат әйнектің

арасында ауа болады. Ауа үйдегі жылуды сыртқа шығармайды.Себебі,

ауаның бойынан жылу нашар өтеді.

  • Қыста тері тон, жүн қолғап неге киесіңдер?

  • Әрине тоңбау үшін Өйткені, олардың түгінің арасында ауа бар. Сол ауа дененің жылуын сыртқа шығармай ұстап тұрады.

Мәтін бойынша жұмыс

Оқушылар тақырыпты оқып шығуға 3 минут уақыт беріледі.

Оқулық жабылып қисынды сұрақтар беріледі.

  • Жер бетіндегі тіршілік көзі не? Ауа.

  • Адам тыныс алғанда нені сіңіріп, нені бөліп шығарады.? Көмірқышқыл газы, оттегі.

  • Ауаның қасиеттерін ата.Түссіз, иіссіз, сығылады, серпіледі.

  • Ауаны таза ұстау кімнің қолында ? Адамның.

Шығармашылық жұмыс

«Ауа жылайды», «Ауа күледі», «Ауа қажет етеді» тіркестеріне сай смайликтерді таңдап алып сөйлету.

III Бекіту

«Экологиялық бағдаршам» ойыны.

Слайдта берілген суреттерге қарап ол жағдай ауаны ластайтын болса, болмайды деп қызыл, болады болса жасыл дөңгелектер көтеру.

«Кім зерек?» ойыны. Слайдтағы суреттерге қарап ауаның қандай қасиеті бар екенін анықтау.

IV Қорытынды


Оқушыларға ауаны ластамау керектігін, оны қорғау үшін қандай шаралар қолдану керектігін айту.


Оқушыларды бағалау.

Оқушыларды тапсырма сайын таратып отырған жеміс- жидектер арқылы және шарлар беру арқылы бағалау.

Үйге тапсырма: «Мен ауаны қорғаймын» эссе жазу.

«Ауа. Ауаның қасиеті» тақырыбын оқып түсінгенін айту.


№ 10 ЖОББМ-нің бастауыш сынып мұғалімі

Муханбетова Райгүл Саржанқызы

Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы






























Дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Ауа. Ауаның қасиеті.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей

отырып, адам өмірінде ауаның маңызды екенін ұғындыру.

2. Оқушылардың ойлау дағдыларын қалыптастыру, жер

бетін ауа қоршағанын, оның тірі табиғат үшін пайдасын

ашу, тәжірибе жасау арқылы көз жеткізу.

3. Табиғатты қорғауға, ауаның қадірін жоғалтпауға шақыру.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, Бис технологиясы элементтері

Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызбалар, слайдтар, доп, майшам, стакан тағы басқа тәжірибеге керекті заттар, слайдтар

Өтілетін орны: мультимедия кабинеті

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу. Ұстазбен қазақтарша, оқушылармен орыстарша, қонақтармен үнділерше амандасу.

Психологиялық дайындық. Тренинг «Жұбыңды тап»

Оқушыларға күннің жады, аптаның күні, күз мезгіліне байланысты, өткен тақырыпқа байланысты қима сөздер мен суреттер беріледі. Сол бойынша жұбын тауып партаға отыру және бір ауыз сөзбен құралған сөз , суреттері туралы айтып өту.

II Жаңа сабақ

Ой шақыру




Жасырын сөзді сұрақтар қою арқылы тапқызып, бүгінгі сабақтың не туралы болатынын табу.

  • Мына суреттердің ішінен тірі табиғатқа жататын нәрселерді алып тастайық .

  • Енді суреттердің ішінде өлі табиғатқа жататын нәрселерді тауып алып тастайық.

  • Тек адамның қолынан жасалған заттарды қалдырайық.

Бүгінгі сабақтың «Ауа. Ауаның қасиеті» туралы оқимыз.Ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей отырып, адам өмірінде ауаның маңызды екенін ұғындыру

Тірек сөздер. (Тақтаға тірек сөздер жазылады, 1 минут уақыт беріледі, есте сақтау қабілетін анықтау мақсатында 6 сөзді жатқа жазу керек. Тақта жабылады.)

1.Ауа 2. Газ 3. Тіршілік 4. Адам 5.Өсімдік 6. Жел

(Оқушылар бір-бірінің дәптерін алмасып, 5 жауабы дұрыс тарына + таңбасын қояды)

Жүгірме диктант

Жер –жерге ауа туралы жазылған сөйлемдер ілінеді. Әр партадағы оқушының көршісі тұрып сол сөйлемдерді тұрып оқып жүгіріп келіп көршісіне айтып сөйлемді жазғызады. Қай оқушы бірінші болса, қол көтеріп сөйлемді оқып береді.

Мысалы: Ауа барлық тіршілікке қажет. Адам ауасыз өмір сүре алмайды.

Кез келген заттың бойында ауа бар. Үйдің ауасын тазартып тұру қажет.

Ауа көзге көрінбейді.Ауа түссіз болады.

Мұғалім оқушылардың сөзін қорытып, с абақ түсіндіреді.

Мұғалім түсіндірмесі.

-Жер айналасын ауа қабаты қоршап тұрады. Бос кеңістіктің бәрінде ауа толып тұр. Ол жер бетіндегі тіршілік көзі. Адамға да , өсімдікке де жануарға да барлық тіршілік иелеріне де ауа қажет.Ауа көзге көрінбейді, оны тек сезім мүшесімен ғана білеміз.



Сергіту сәті. Жәй әуен ойнап тұрады. Ауаны ішке жинап, шығару арқылы бірнеше қимылдар жасалады.

Сұрақ-жауап

-Ал , балалар , не байқадық. Ауаның қандай қасиеттері бар екен?

- Ауа көзге көрінбейді, иісі жоқ, түсі жоқ. Ол жылы, суық болады, қыздырғанда кеңейеді, суықта сығылады.

Тәжірибе жүргізу.

  1. тәжірибе. Бір стақан суға бір түйір қант сал. Судың бетіне ауа көпіршіктерінің шыққанын көресің. Осыдан қант түйірінде де ауа бар екенін білдік.

Бұдан барлық жерде ауа болатынын білдік.

  1. тәжірибе. Ішінде су құйылған ыдысқа стақанды төңкерейік. Стақанға су кірмейді. Себебі стақанның ішінде ауа бар , ол орын алып тұр. Ал стақанды сол тұрған қалпында кішкене қисайтсақ ауа көпіршіктері шыға бастайды. Шыққан ауаның орнына су кіреді.Бұдан шығатын қорытынды басқа денелер сияқты ауа да орын алады.

3-тәжірибе. Допты ал. Оны қолыңмен екі бүйірінен қыс. Бүйірі қабысып

ішке қарай кіреді. Бұл кезде допты ішіндегі ауа сығылады.Допты

жерге соқсақ , доп кері секіреді.

Бұл тәжірибеден ауа сығылады және серпілетінін білдік.

4-тәжірибе.Жіңішке балауыз шырағданды үшке бөлеміз де, әр

қайсысын жағып үстелдің үстіне қоямыз. Біреуін стақанмен ,екіншісін

үлкен шыны банкамен жабамыз. Үшіншісін ашық қалдырамыз.

Енді қай шырағдан бірінші сөнетінін байқаңдар. Әрине стақанмен

жабылғаны бірінші содан кейін шыны банкамен жабылғаны сөнеді.Ашық

қалған шырағдан біткенше жанады.

Ауаның отты жануға да септігін тигізетінін білдік.

-Үйлердің терезесінде екі қабат әйнек қойылады. Екі қабат әйнектің

арасында ауа болады. Ауа үйдегі жылуды сыртқа шығармайды.Себебі,

ауаның бойынан жылу нашар өтеді.

  • Қыста тері тон, жүн қолғап неге киесіңдер?

  • Әрине тоңбау үшін Өйткені, олардың түгінің арасында ауа бар. Сол ауа дененің жылуын сыртқа шығармай ұстап тұрады.

Мәтін бойынша жұмыс

Оқушылар тақырыпты оқып шығуға 3 минут уақыт беріледі.

Оқулық жабылып қисынды сұрақтар беріледі.

  • Жер бетіндегі тіршілік көзі не? Ауа.

  • Адам тыныс алғанда нені сіңіріп, нені бөліп шығарады.? Көмірқышқыл газы, оттегі.

  • Ауаның қасиеттерін ата.Түссіз, иіссіз, сығылады, серпіледі.

  • Ауаны таза ұстау кімнің қолында ? Адамның.

Шығармашылық жұмыс

«Ауа жылайды», «Ауа күледі», «Ауа қажет етеді» тіркестеріне сай смайликтерді таңдап алып сөйлету.

III Бекіту

«Экологиялық бағдаршам» ойыны.

Слайдта берілген суреттерге қарап ол жағдай ауаны ластайтын болса, болмайды деп қызыл, болады болса жасыл дөңгелектер көтеру.

«Кім зерек?» ойыны. Слайдтағы суреттерге қарап ауаның қандай қасиеті бар екенін анықтау.

IV Қорытынды


Оқушыларға ауаны ластамау керектігін, оны қорғау үшін қандай шаралар қолдану керектігін айту.


Оқушыларды бағалау.

Оқушыларды тапсырма сайын таратып отырған жеміс- жидектер арқылы және шарлар беру арқылы бағалау.

Үйге тапсырма: «Мен ауаны қорғаймын» эссе жазу.

«Ауа. Ауаның қасиеті» тақырыбын оқып түсінгенін айту.


№ 10 ЖОББМ-нің бастауыш сынып мұғалімі

Муханбетова Райгүл Саржанқызы

Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ауа. Ауаны? ?асиеті.

Автор: Муханбетова Райгул Саржановна

Дата: 05.04.2015

Номер свидетельства: 197480
