Ашық сабақтың тақырыбы: Есептік және реттік сан есім.
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Есептік және реттік сан есім тақырыбын қайталау және оқушылардың алған білімдерін одан әрі жалғастыру.
Дамытушылық: Ауызша және жазбаша байланыстырып сөйлеу дағдысын, ой - өрісін, қиялын, тілін дамыту.
Тәрбиелік: Сауаттылыққа, ізденімпаздыққа, ұйымшылдыққа, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, сөйлесу, кесте
Сабақтың көрнекілігі: кітап,инт. тақта, тірек-сызба
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық (Шаттық шеңберіне тұрып бір - біріне сәттілік тілеу)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 86 беттегі 6-жаттығуды орындау, ережені еске түсіру.
IІI. Өткен тақырыпты қайталау:
- Балалар, біздің әр өткен сабағымыз- қуаныш. Әр қуанышқа кеңпейіл халқымыз шашу шашады. Шашу- тілек, береке. Көпшілік қауымға бақыт, молшылық тілеп, мен де сіздерге шашу шашайын. Ол жай шашу емес. шашуда тапсырма болады. Соны орындаймыз.
(Шашудың сұрақтары)
1. Сан есім дегеніміз не?
2. Сан есім нешеге бөлінеді?
3. Есептік сан есім дегеніміз не?(Қанша? Неше? Сұрағына жауап беретін сан есімді есептік сан есім деп атаймыз.)
4. Реттік сан есім дегеніміз не?(Нешінші сұрағына жауап беретін сан есімді реттік сан есім дейміз.)
5.Реттік сан есім қалай жасалады?( Реттік сан есім Есептік сан есімге –ыншы, -інші, нші, ншы жұрнақтары жалғану арқылы жасалады)
ІҮ. Жаңа сабақ.
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
-Бүгінгі сабағымыз «Жеті лақ» ертегісінің желісімен жүреді. Ешкінің лақтарын құтқару үшін берілген тапсырмаларды дұрыс орындауымыз керек. (Дұрыс орындаған оқушыларды геометриялық фигуралармен бағалау. Олар: үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш)
Ү. Дәптермен жұмыс.
Көркем жазу минуты.
Жж
жеті жетінші жетеу
ҮІ. Оқулықпен жұмыс.
1 – тапсырма: Ауызша 1 – жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. Сан есімдерді тауып, түріне қарай ажырат.
ҮІІ. Тақтамен жұмыс.
2 – тапсырма: 2 – жаттығу. Есептік және реттік сан есімдерді екі қатарға бөліп жаз.
Есептік сан есім Реттік сан есім
Бір бес тоғызыншы
жиырма мың он бірінші
жетпіс тоғыз отыз бесінші сексен сегізінші
Өзің қалаған үш-төрт сан есімге сөйлем құрастырып жаз.
3 – тапсырма: Шығармашылық жұмыс. ( сөздерді дұрыс орнына қойып, сан есімді табу)
Сондай, Айнұр, көрікті
Өріпті, бұрым,екі.(Айнұр сондай көрікті, екі бұрым өріпті.)
Жастамын, тоғыз, мен.
Сыныпқа, бастармын, жылы, қадам, келесі, төртінші. (Мен тоғыз жастамын төртінші сыныпқа келесі жылы қадам бастармын.)
4 – тапсырма: 3-жаттығу. Мақал-мәтелдерді көшіріп жаз. Сан есімдерді тауып, сұрақ қой.
Мақалдарды аяқта.
. атасын білмеген жетесіз. ( жеті)
Ер жігіттің . сөйлегені - өлгені.(екі)
Жігіт адамға . өнер де аз. ( жетпіс)
5 – тапсырма: Сергіту сәті.
6 – тапсырма: 4 – жаттығу.Жұмбақтарды көшіріп жазып,и шешуін тап. Жұмбақ шешуі болған сан есімдерді реттік сан есімге айналдырып жаз.
ҮІІІ. Сабақты қорытындылау.
7 – тапсырма: Логикалық есеп.
- Бір топ үйрек ұшып барады. Олар барлығы бесеу. Біреуі жерге қонса нешеуі қалады? ( біреуі, өйткені қалғаны ұшып кетеді)
- Үстел үстінде 5 май шам жанып тұр еді. Самал оның төртеуін өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды?( 4 май шам қалды. Біреуі жанып кетті)
- Бір ағаштың басында төрт балық, екінші ағаштың басында балық.
Барлығы неше балық болады? (балық ағашта болмайды)
- Балалар біз барлық тапсырмаларды орындап жеті лақтарды құтқардық.
ІҰ.Үйге тапсырма: 88 бет 5-жаттығу.
Ұ. Бағалау