Пән:
Қазақ тілі 7.10.16.
Сабақтың тақырыбы
Дауыссыз қ мен ғ
Мақсаты:
Оқушыларға дауыссыз қ мен ғ әріптерінің дұрыс жазылуын мен айтылуын сыни тұрғыдан ойлай білуді меңгерту.
Топқа бөлу
қ –дыбысынан,ғ –дыбысынан,қ,ғ- дыбыстарынан басталатын сөздермен 3 топқа бөлінеді.
Сабақтың түрі
жаңа сабақ
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Негізгі дереккөздер,
ресурстар
Психологиялық дайындық
( 2 мин)
«Біздің сынып»тренингі
123,
Сынып іші тып-тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Біз сабақты бастаймыз.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Білу
- мин)
Әріпті жұмбақ
1.Қалада бар, үйде жоқ,
Қайықта бар, су да жоқ. (Қ)
2.Ғарышта бар, айда жоқ,
Айшада жоқ, Ғайшада бар (Ғ)
Қабақ+ы – қабағы
Ереже:
Қазақ тілінде ғ әрпі сөз соңында жазылмайды. Қ-ға аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, қ дыбысы ғ-ға айналады: орақ-орағы, тарақ-тарағы, парақ-парағы
Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?Дауыссыз қ мен ғ
Қ- қатаң дауыссыз дыбыс
Ғ-ұяң дауыссыз дыбыс
Дәптермен жұмыс
Көркем сөз:
қабақ –қабағы,бақ-бағы
Оқушылар әріпті жұмбақтың шешуін таба отырып,
бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.
оқушылар дәптермен жұмыс жасайды
тақта,
бор.
Түсіну
(8 мин)
Тақтамен жұмыс
«Жемістерді жинау» ойыны арқылы
1-жаттығу. Сөздерді жазып, жазылуын есте сақта.
Құрақ – құрағы, қабық-қыбығы,
жапырақ-жапырағы,
қорық- қорығы,
торсық-торсығы,
топырақ-топырағы, лақ-лағы.
Оқушылар «Жемістер мен көкністер жинау» ойыны арқылы
тақтамен жұмыс жасайды
қармақ,
балық,
тақта,
бор
Сергіту сәті.
(2 мин)
«Еден,мұрын,төбе»
Оқушылар қимыл арқылы жасайды
Қолдану
(10 мин)
Оқулықпен жұмыс
2-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы.Мәтінде қ,ғ дыбыстары кездесетін сөздерді тауып,нешінші буында тұрғанын айту.
Оқушылар мәтінді түсініп оқып қ,ғ дыбыстары бар сөздердің нешінші буынында тұрғанын талдайды.
оқулық
Талдау
(10 мин)
Топпен жұмыс
Қ-тобына: қ дыбысынан басталып, қ дыбысына аяқталатын сөз ойла.
Ғ-тобына: Өлеңді жатқа жаз.Қарамен жазылған сөздерді үлгіде көрсетілгендей жазыңдар.
Үлгі: балық-балығы,..
Қ-Ғ тобына: Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрастыру.
Емшісі, орман, тоқылдақ, болады.
Аяғынан, қарлығаш, жараланыпты.
Соң, кемпірқосақ, шығады, жаңбырдан.
Бетінде, жапырақ, шық, етеді, жылт - жылт.
А-деңгей
Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі әріптердің тиістісін қойып,орағы,ұршығы сөздеріне дыбыстық талдау жаса.
Егін ора..ы (қ,ғ) аяқталады.Үстел үстінде әжемнің ұршығ..(і,ы) жатыр. Қазандағы сүт бетіне қалың қайма ..(қ,ғ) түсіпті.
В-деңгей
Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі әріптердің тиістісін қойып қ,ғ әрпі бар сөздерді буынға бөл.
Дәптердің он екі пара..(қ,ғ) бар.
Қыста дала а.(қ,ғ) мамы.(ғ,қ,к) қар жамылды.
С-деңгей
Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі әріптердің тиістісін қой.
Жапырақ бетіндегі шы.(қ,ғ,к) монша (қ,ғ,к) тәрізді.Борсы..(қ,к) ізі адамның ізіне ұқсас болады екен.
Оқушылар
бірлесе
жұмыс
жасай
отырып,
топта талқылайды.
Оқушылар
деңгей
бойынша тапсырмалар орындайды
А4 қағазы,
маркер
Деңгейлік тапсырмалар
Жинақтау
(3 мин)
«Түймедақ» әдісі арқылы
- Бүгін қандай тақырыппен таныстық?
- Бүгінгі сабақта не өттік?не түсіндік?не білдік?
- Қ әрпі қандай дыбыс?
- Ғ әрпі қандай дыбыс ?
- Қ –Ғ әріптері бар сөздерге мысал келтіріп жазыңдар.
Оқушылар сабақта алған білімдерін «Түймедақ» әдісі арқылы қорытындылайды?
түймедақ күлтелері
Бағалау
(3минут)
Бағдаршам арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқушылар бағдаршам арқылы өзін –өзі бағалайды
Бағдаршам-ның үш көзі
Үйге тапсырма
(2 мин)
4 – жаттығу 47 бет.
Күнделіктеріне жазып алады
күнделік