Ма?саты: О?ушыларды Ма?з?м Тиесовты? «Ананы? асыл арманы» атты а?ызын т?сініп о?у?а ?йрету,?зекті т?йінді ойын ашу?а жа?дай жасау,?з бетінше шы?армашылы?пен ж?мыс істеуге баули отырып, байланыстырып с?йлеуін,шы?армашылы? ойлауын дамыту.?р адам ?шін анадан арда?ты жан жо?ты?ын,ананы сыйлап ?туге міндетті екенін ??ындыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ананы? асыл арманы.»
Тақырыбы: Ананың асыл арманы
Мақсаты: Оқушыларды Мағзұм Тиесовтың «Ананың асыл арманы» атты аңызын түсініп оқуға үйрету,өзекті түйінді ойын ашуға жағдай жасау,өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін,шығармашылық ойлауын дамыту.Әр адам үшін анадан ардақты жан жоқтығын,ананы сыйлап өтуге міндетті екенін ұғындыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдісі: қызығушылығын ояту,топтастыру,ойтолғау,пирамидалық оқиға стратегиясы
Көрнекілігі: М.Тиесовтың суреті,суреттер,оқулық
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
Қызығушылын ояту:
-Балалар,қазір қай мезгіл?
-Көктем айларын айтып жіберейік.
-Көктем айларындағы мерекелерді атау.
-Бұл гүлдер қар еріп ең алғаш қылтиып шығатын Бәйшешек,Қызғалдақ,Жауқазын гүлдері екен. Ендеше , топтарыңның аттары да осы гүл атауларымен болсын.
1-топ: Бәйшешек
2-топ: Жауқазын
3-топ: Қызғалдақ.
Топтастыру: Көктем мезгілінде болатын табиғат өзгерістерін топтап жазу.
ІІ.Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау.
-Балалар,халық ауыз әдебиетінің халыққа ең көп тараған түрі – аңыздар. Кәне,естеріңе түсіріп көріңдерші,аңыз дегеніміз не? (оқушыларды тыңдау)
ІІІ.Жаңа сабақ:
Кіріспе: Ендеше,бүгінгі сабақта Мағзұм Тиесовтың «Ананың асыл арманы» атты аңызынан анасы мен үш баласының бастарынан кешкен оқиғасы туралы білейік.
Оқиға желісімен жоспар құрайық. 1.Анасы мен балалары.
2.Ананың шеберлігі.
3.Ертай мен Елтайдың әрекеттері.
4.Ақылды Сырбайдың қамқорлығы.
5.Ананың еңбегі.
ІҮ.Түсінгендерін тексеру:
Ойтолғау. 3-топқа тапсырмалар беріледі.
1.Аңыздағы жағымсыз кейіпкерлер кімдер? Олардың анасына жасаған әділетсіздіктеріне тоқталып,әңгімеле.
2.Аңыздағы қай кейіпкердің іс-әрекеті көбірек жағымды әсер етті, әңгімелеп бер.
3.Үлкен ұлы мен ортаншы ұлдың орнында болсаң,сенде – «Орындалмайтын бос арманды ойлап қайтесің,апа»,-деп анасының арманының орындалуына күмән келтірер ме едің?Жолын ойлап тап.
- Балалар,бүгінгі сабақта туындап жатқан ойларыңды тыңдап,мен сендерге өте қуанып тұрмын,адам бойындағы жақсы,жаман қасиеттерді,мінездерді көре алады екенсіңдер.Бұл – керемет қасиет!
«Пирамидалық оқиға» стратегиясы қолданылады.
Ү.Қорытынды: Сонымен балалар, ананың бейнесін сомдап шығарамыз.Оның бойынан қандай қасиеттерді көргілерің келеді? (плакатқа қызыл түсті маркермен балалардың сөздері жазыла береді)
ҮІ.Үйге тапсырма: аңызды түсініп оқу, ананың кестесінің суретін салып көру.