Сабақтың тақырыбы: Ақкөл жағасында.
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: мәтіннің мағынасын түсінуге көмектесе отырып,
А. Байтұрсынұлы туралы түсінік беру.
Дамытушылық: танымдық, есте сақтау, ойлау, байланыстырып сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.
Тәрбиелік: білімді сүю, елжандылыққа, адамгершілікке баулу.
Сабақтың барысы:
I. Қызығушылықты ояту.
1. «Не өзгерді?» ойыны. Тақтаға киіз үй, бала, арба, балық, кітап суреттерін ретімен орналастыру. Балалар суреттің орналасу ретін естеріне сақтап алады. Содан соң көздерін жұмады. Балалар көзін ашып, орны ауыстырылған суретті табады.
2. Осы сөздер бойынша топқа бөлінеді.
II. Мағынаны тану.
1. Осы тірек суреттер арқылы мәтін мазмұнына болжау жүргізу.
2. 5 бөлікке бөлінген мәтінді оқушылар жұмыс топтарында жан-жақты талқылайды.
3. Түсініксіз сөздерді анықтап, пікір алмасады.
4. Отбасы топтарына келіп, мәтінді 1-2-3-4-5-ретпен әңгімелеп түсіндіреді.
5. Төмендегі тапсырмаларды мұғалім әр топқа бөліп береді.
Мәтіндегі жұмбақты көшіріп жазып, жатқа айтады.
Мәтін ішіндегі жаңылтпашты тауып жазады, жатқа айтады.
Ахмет Байтұрсынұлы мен балалардың сөздерін рөлге бөліп оқиды.
Мәтіндегі кісі аттарын теріп жаз, олар туралы не айтасың?
Мәтін мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер айт.
Әр топ өздері оқыған бөлімдерін реті бойынша әңгімелейді.
Ахмет Байтұрсынұлы кім?
Ахмет Байтұрсынұлы - (1873-1937) көрнекті ғалым, әдебиет зерттеушісі, дарынды аудармашы, үлкен ағартушы және бірқатар оқу құралдарының авторы. Қазіргі Торғай облысының Сарытүбек деген жерінде туылған.
III. Ой толғаныс.
Мәтінге сүйеніп, Ахмет Байтұрсынұлына мінездеме беріп көр.
IV. Үйге тапсырма.
А. Байтұрсынұлы туралы қосымша материалдар жинақтау.
III. Ой толғаныс.
Мәтінге сүйеніп, Ахмет Байтұрсынұлына мінездеме беріп көр.
IV. Үйге тапсырма.
А. Байтұрсынұлы туралы қосымша материалдар жинақтау.