Мақсаты: әже туралы түсініктерін толықтырады, нақыл сөздерін еске түсіреді.
Міндеті: Білімділік: мақал-мәтелдер үйренеді, өлеңдерді мәнерлеп оқып, өз түсінгендері бойынша эссе жазады.
Дамытушылық: топ мүшелері білгендерін ортаға салып, бұрынғы білген ұғымдарын толықтыра түседі, дамытады.
Тәрбиелік: топ мүшелері сабаққа белсене қатысады, постер қорғайды, мінезі ұяң оқушылар да топтық жұмысқа тартылып, барлық оқушы сабаққа қатысуға ұмтыдады.
Оқытудың нәтижелері:
1.Өз пікірін жеткізу арқылы тапсырманы орындай алады.
2.Оқушы ойын еркін түрде жеткізеді және талдайды.
3.Кейбір оқушылар топтың көмегімен тапсырманы орындай алады.
Қамтылатын модульдер:
1-модуль - оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс),
2-модуль - сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (миға шабуыл, топтастыру, ассоциация, «ББҮ сызба» әдісі ) ,
3-модуль –бағалау,
4-модуль-АКТ пайдалану,
7-модуль-көшбасшылық (топты басқару және белсенділікпен қатысып отыру)
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Ұйымдастыру;
Үйге тапсырманы сұрау;
Топқа бөлу;
Топтық тапсырмалар беру.
Оқушының іс-әрекеті:
Ұйымдастыру.
Топқа бөліну:
1-топ – Ата
2-топ – Әке
3-топ – Бала
1-тапсырма:
Үйге тапсырманы сұрау.
«Мысық пен тышқандар». Модуль «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер». Әдісі «Диалогтік».
Ертегіні мазмұндау, мысық пен тышқан туралы білетіндерін айтып беру.
Топтық бағалау.
2-тапсырма.
Жаңа тақырыптың атын келтіріп шығару. Модуль СТО. Әдісі: Ой қозғау(миға шабуыл)
Нақыл сөзді өз сөзіңмен түсіндіріп көр.
Ата – асқар тау,
Ана – бауырындағы бұлақ,
Бала – жағасындағы құрақ.
3-тапсырма.
Жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру
Өлеңді бөліктерге бөліп, мәнерлеп оқу.
Сергіту сәті
4-тапсырма.
Жаңа сабақтың мағынасын ашу.
Өлеңге сүйеніп, әр мамандық иесін тап. Байланыс сызықтарын жүргіз.
Туыстық атау
Мамандығы
Атасы
Тәрбиеші
Нағашысы
Монтер
Жеңгесі
Жылқышы
Ағасы
Сауыншы
Жиен ағасы
Құрылысшы
Апасы
Егінші
Жездесі
Қойшы
5-тапсырма
«Кім болам?» тақырыбында шағын эссе жазу.
Рефлексия. Бүгінгі сабақта мен не үйрендім? «ББҮ сызба» әдісі
Оқушылардың қолдарына стикерлер таратылады. Олар сабақта үйренгендері
туралы пікірлерін ауызша баяндай отырып, қолдарындағы алма-стикерлерді
ағаш бұтағына апарып іледі.
Бағалау. Сабақ соңында мұғалім оқушылардың суммативті бағаларын жариялайды.