Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Қыс»
Сабақтың мақсаты:
1. Абай өмірі, шығармашылығы туралы оқушылардың білімін кеңейту. Қыс өлеңінің мазмұны мен таным мүмкіндіктерін ашу.
2. Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін, тіл байлығын, сөздік қоры мен сөйлеу тілін дамыту.
3. Табиғатты сүйетін және қорғауға деген жауапкершілікті сезінетін тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Көрнекілігі: суреттер, нақыл сөздер, слайд.
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, баяндау, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық жасау. Үш топқа бөлу. 1топ - желтоқсан, 2 топ - қаңтар, 3 топ - ақпан
Үй тапсырма тексеру: «Даналарым» өлең жолдарын оқушылардың тізбектей оқу.
Дана сөзінің мағанасын түсіндір. ( оқыған, елін қорғаған, болашақты ойлаған, әділ, ел басқарған, халықты ойлаған)
Үш би: Үйсін Төле би, Арғын Қаздауысты Қазыбек би, Алшын Әйтеке би.
Үш дана: Абай, Шоқан, Ыбырай.
Үш арыс: Сакен, Ілияс, Бейімбет.
Жаңа сабақ
а) Қызығушылығын ояту.
Абай туралы не білесіңдер?
Отбасы: Зере, Құнанбай, Ұлжан
Туған жері, жылы: Шын есімі:
Семей облысы Ибрагим
1845 – 1904жыл
Қоғамдық қызметі: Өлеңдері:
Ұлы ақын, сазгер, данышпан, Адам болам десеңіз, Ғылым
аудармашы, сыншы, таппай мақтанба, Жаз, Қыс,
табиғат суретшісі т.б. Күз, Көктем т.б.
Абайды бүкіл әлемге танытқан Мұқтар Әуезов. « Абай жол» романы арқылы.
45 қара сөзі бар.
Оқулықпен жұмыс.
Біз Абайдың «Қыс» туралы өлеңін оқимыз. 112 – 113 бет
Мағынаны ашу.
Өлеңді бірнеше оқушы мәнерлеп оқу.
Дәптермен жұмыс.
ОҚШЫРАЙТЫП – бір шекесіне сәндеп кию.
ҰШПА – жеңіл, жұқа қар.
ДОЛДАНУ - ашу,ыза.
ШИДЕМ - қой жүнінен тоқылған сырт киім.
Сергіту сәті:
Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз.
Біз – талантты жас ұлан,
Үлгі аламыз жақсыдан.
Шығармашылық жұмыс.( топқа)
I.топ
Қыс туралы эссе жазу.
II.топ
Бес жол өлең құрастыр.
1.Не? Қыс
2. Қандай? ызғарлы, суық
3. Не істейді? жауады, келді, суытады
4. Сөйлем Көптен күткен қыс келді.
5. Мағаналас теңеу Жыл мезгілі
III. топ
« Қыс» тақырыбына сурет салу.
V. Сабақты қорытындылау.
1. Автор қысты кімге теңеп тұр? ( адамға, кәрі шалға)
2. Шалдың киімдері қандай? ( Ақ киімді, үстін ақ қырау басқан.)
3. Киім деп отырғаны не? ( Ол – жауған қар, қатқан мұз.)
4. Автор суреттеп отырған шалды кімге ұқсатуға болады? ( Аяз атаға )
5. Өлеңдегі шалдың мінезі қандай? ( Ол қатал, соқыр, мылқау адам сияқты.)
6. Соқыр, мылқау дейтін себебі не? ( Ол ештеңені көрмейді, аямайды, бәрін тоңдырады.)
VI. Үй тапсырма беру.
« Қыс» туралы мақал-мәтелдер жазу, жаттау.
« Қыс» өлеңін жаттау.
Оқушылардың білімін бағалау