Б?гінгі саба?та біз топты?, ?жымды?, ж?пты? та ж?мыстар жасаймыз, сонды?тан ?ай ?атар ?андай топ болатынын аны?тап алайы?. Ол ?шін ?оржында?ы заттарды? ішінен береуін алып шы?асы?дар.
Ойын. «Мені? орным» (та?тада?ы сандарды? орнын тауып, ретімен ?ояды)
Осы сандар ?атарында?ы е? кіші санды ата
Ж?п сандарды ата
Та? сандарды ата
Е? ?лкен санды ата
Б?лар неше та?балы сандар?
9 саныны? к?ршілерін айт
10 неше та?бала сан?
9 саны ?андай сандар ??рамынан т?рады екен?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мақсаты: Оқушылардың 9 санының құрамы туралы білімдерін қалыптастыру. Сан кесіндісіндегі 9 санының орны туралы білімдерін бекіту. Есеп шығаруға дайындау. Ұқыптылық, жинақылық дағдыларын дамыту.Білімді, алғыр болуға тәрбиелеу.
оқыту әдісі: дамыта оқыту, ойын, топпен жұмыс
көрнекіліктер: сандар қатары 1-9; демонстрациялық материалдар; (цифрлар,фигуралар әр оқушыда)
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың барысы: І.Тірек білімін жетілдіру.
Орнымыздан тұрайық,
Мойнымызды бұрайық.
Қазақтың салт дәстүрімен,
Қонақты қарсы алайық.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Баршаңызды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
Бүгінгі сабақта біз топтық, ұжымдық, жұптық та жұмыстар жасаймыз, сондықтан қай қатар қандай топ болатынын анықтап алайық. Ол үшін қоржындағы заттардың ішінен береуін алып шығасыңдар.
Ойын. «Менің орным» (тақтадағы сандардың орнын тауып, ретімен қояды)
Осы сандар қатарындағы ең кіші санды ата
Жұп сандарды ата
Тақ сандарды ата
Ең үлкен санды ата
Бұлар неше таңбалы сандар?
9 санының көршілерін айт
10 неше таңбала сан?
9 саны қандай сандар құрамынан тұрады екен?
ІІ.Жаңа материалды меңгеру:
№1 Мәні 9 болатын теңдіктер құрастыр.
○
○
○
○
○
○
○
○
●
○
○
○
○
○
○
○
●
●
○
○
○
○
○
○
●
●
●
○
○
○
○
○
●
●
●
●
○
●
●
●
●
●
●
●
●
○
○
●
●
●
●
●
●
●
○
○
○
●
●
●
●
●
●
○
○
○
○
●
●
●
●
●
Дәптермен жұмыс: №1
Қарындаштарды 2 қорапқа әртүрлі тәсілмен сал.Теңдіктерді жаз. Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланамыз. Ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не ? Түсіндіру.
№3 ауызша Сандар құрамын анықта. (топтық жұмыс, жарыс түрінде өтеді)
9
8
7
1
3
1
3
2
3
2
1
4
4
4
2
Интербелсенді тақтамен жұмыс:
6
5
3
4
2
1
1
2
4
3
Кенеттен тарсылдаған дыбыс шығады да 4-тің құрамы жазылған кесте бос шығады. Артынан көмек сұраған қоянның суреті пайда болады.
Балалар маған көмектесіңдерші. Қоян сөзін буынға бөліп, дыбыстық талдау жасаңдар.Неше әріп, неше дыбыс барын анықтап беріңдерші.
Екі буын, бес дыбыс, төрт әріп бар. Я қосарланған дауысты дыбыс (Йа).
ІІІ.Сергіту сәті:
Ұзын құлақ сұр қоян
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің.
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің. (қимылмен келтіре айтады)
№4суреттер бойынша өрнектер құрастыр және олардың мәндерін тап.
Барлығы ұшақ 5
Оның 2-і ұшты
Нешеуі қалды?
5-2
Жауабы: 3
Барлығы ұшақ 3
Оның 2-і қонды
Барлығы қанша болды?
3+2
Жауабы: 5
VІ. Алған білімді бекіту:
Сандардың қосындысы 9 болатындай 3 моншақты әртүрлі жіптерге тіз.
1+3+5
2+4+3
3+4+2
4+5+0
№5 шаршының сәйкес бөліктерін тап.
А /1, Ә/2, Б/4, В/3
V. Бағалау:
Әр дұрыс жауапқа берілген фигуралары 3-тен асса-өте жақсы, 3-тен төмен болса-жақсы деп әр баланы мадақтау. Сабақты түсінген және ұнаған бала жасыл, толық түсінбеген баласары, мүлдем түсінбеген бала болса қызыл домалақтарды көтеріңдер.