Просмотр содержимого документа
«12 саныны? ??рамы»
Сабақтың тақырыбы: Аққала
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: өлеңнің мазмұнын түсіндіріп оқуға, ой түйіндей білуге үйрету. Өткен сабақтармен байланыстыру арқылы салыстыру, дәлелдеу, өзіндік ой топшалауын жасауға мүмкіндік беру.
Дамытушылдық мақсаты: Оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, танымдық білімін арттыру, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру, өз беттерімен ізденуге үйрету.
Тәрбиелік мақсаты: Жыл мезгілінің кереметін байқау арқылы, табиғат құбылыстарын зерделей білуге, аялауға тәрбиелеу, адамгершілік баулу.
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Сабақтың әдісі: мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу, ой толғау
Пән аралық байланысы: дүниетану, қазақ тілі, өзін-өзі тану
Сабақтың көрнекілігі: М. Қайыңбаев , табиғат суреті, қысқы ойындар суреті, аңдар, қысқы киімдер, т.б.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
1. Балалармен амандасу , оқу құралдарын түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару.
-Қазір табиғаттың қай мезгілі?
-Дала қандай?
2. Сыныпты 3 топқа бөлу 1-топ«ҰЛПА ҚАР», 2-топ «ҚЫРБЫҚ ҚАР», 3-топ «ЖАПАЛАҚ ҚАР»
2.Үй тапсырмасын сұрау
Үйге Г. Әзімбаеваның «Шана » мәтінін оқып келуге берілген
2. Әр топтан мәтін мазмұнын сұрау, сұрақтар қою.
1.Қалай ойлайсың, Жәнібектің жасы нешеде?
2.Жәнібектің сөзіне әкесі неліктен сасқалақтап қалды?
3.Әкесі қандай шана әкеп берді?
3. Сергіту сәті:
Шелек қалпақ басында,
Сәбіз екен танауы.
Қыста қардан туатын,
Тауып көрші сен оны. ( Аққала )
3. Жаңа сабақ
1.Автор өлеңімен таныстыру
-Балалар біз бүгін Мәди Қайынбаевтің «Аққала » өлеңін өтеміз.
ҚАЙЫҢБАЕВ МӘДИ қазіргі таңда ірі ақындардың бірі.
1958 жылы 20 қарашада Қызылорда облысы, Қармақшы ауданының қазіргі Жаңажол ауылында дүниеге келген. 1980 жылы ҚазМУ-дің журналистика факультетін бітірген. «Жазушы» баспасында, «Жалын», «Ақ желкен» журналдарында, ҚазТАГ-та қызмет істеген. Қазір ҚР Президентінің әкімшілігінде жауапты қызметте.
Тұңғыш жинағы «Қырық бірінші қақпадан» кейін «Каталаун қырғыны», «Үркердің Сұлусарысы» (1992), «Жарғақтағы жазбалар» (2001) жыр кітаптары жарық көрген.
Қазақстан Жастар одағы сыйлығының лауреаты (1992).
2. Аққаланы суреттеу
-Аққала қандай болады?
-Ал, енді «Аққаланы» орман жануарлары : қонжық, қасқыр, түлкі, қоян былай суреттеген екен. «Аққала» өлеңін мәнерлеп оқып беру.
Қонжық жүрді баптана, -Не кигізем басына,
Қасқыр жүр мақтана , Қандай қалпақ керек-ті?-
Түлкі де бар, қоян бар- Деп Қоян да асыға
Соқты бәрі аққала. Алып келді шелекті
Думандатты төбені Іс те бітті, жайланып,
Аппақ еді жер өңі . Салды олар әніне.
Мұндай жылы күндерде Аққаланы айналып
Қар жабысқақ келеді. Думандатты бәрі де.
Қонжық байқұс терледі, Қонжық та әнге салады,
Қар жентектеп ерледі! Қасқырда жүр қуанып.
-Аққаланы біз енді Түлкішекте жарады,
Тұрғызайық, кел,-деді Билеп билеп бұралып!
Түлкі әкелді сыпырғыш, Әнге басып, күйі кеп,
Мақтасын деп жұрт бізді. Қоян-ноян жүр мына
Қасқыр да бір бітірді іс,- Көзі түсіп жиірек
Сәбізді ұрлап жеткізді. Аққаланың мұрнына...
3.Оқулықпен жұмыс:
-Өлең шумақтарына назар аудару
1. Өлеңді мәнерлеп оқу
2. Өлеңді іштей оқу
3.Өлеңді тізбектей оқыу
4.Мағынаны тану, өлеңді талдау:
-Өлеңдегі ақының көңіл-күйі қандай?
-Аққала қандай?
-Қар қандай?
-Аққаланы қандай қардан жасалады?
-Қыстағы ауа-райы , қыстың келбеті қандай болады?
-Қысты суреттеп көрейікші?
4.Сабақты қорытындылау
1. Жұмбақтар шешу:
1.Ат та емес, ит те емес,
Тістейтінін қайтерсің. (Аяз)
2. Мүлгіп тұрған бақ тыныш
Ораныпты ақ күміс. ( Қырау)
3. Ағайынды бес туыс,
Жамылатын тоны бір.
Бесеуінде бес қуыс,
Сырттан кірер жолы бір. ( Қолғап)
2.Қыстық киімдерді атау;
Тымақ-аң терісінен тігілген, қысқы бас киім
Саптама етік-қоншысы ұзын етік
Ішік-іші жылы тон
3.Аққаланы әшекелеу;
Әр топқа аққаланың суреті салынған қағаздарды таратып беру. Ондағы аққаланың көзін, мұрнын, аузын, қалпағын, т.б. керекті заттарын салу.
5.Үйге тапсырма «Қыс» өлеңін мәнерлеп оқу
6. Бағалау Әр топты қыстық киімдер салынған суреттер арқылы бағалау.
МӘДИҚАЙЫҢБАЕВ
1958 жылы 20 қарашада Қызылорда облысы, Қармақшы ауданының қазіргі Жаңажол ауылында дүниеге келген
1958 жылы 20 қарашада Қызылорда облысы, Қармақшы ауданының қазіргі Жаңажол ауылында дүниеге келген. 1980 жылы ҚазМУ-дің журналистика факультетін бітірген. «Жазушы» баспасында, «Жалын», «Ақ желкен» журналдарында, ҚазТАГ-та қызмет істеген. Қазір ҚР Президентінің әкімшілігінде жауапты қызметте.
Тұңғыш жинағы «Қырық бірінші қақпадан» кейін «Каталаун қырғыны», «Үркердің Сұлусарысы» (1992), «Жарғақтағы жазбалар» (2001) жыр кітаптары жарық көрген.
Қазақстан Жастар одағы сыйлығының лауреаты (1992).
Əдебиеттер:
Қайыңбаев М. Балықтардың көз жасы: Өлеңдер мен дастандар / М.Қайыңбаев; Жауапты ред. Б.Кəрібозұлы.- Астана:Фолиант, 2009.- 328 б.- (Сырдария кітапханасы)
Топ әншілері:---------------------------------------------
Топ бишілері:---------------------------------------------
Топ мүшелеріне педагогикалық -психологиялық мінездеме
Топта оқушы бар. Оның ер бала, қыз бала.Әр топтың мүшелері жазғы сауықтыру, еңбек лагерінің талаптарына сай есепке алынған.Оқушылардың ойлау қабілеті жақсы.оқушы лагерде нені білу тиіс екенін топ мүшелері толық түсіндіріп бере алады. Топ ішінен қоғамдық жұмысқа белсене қатысатын оқушылар бар.
Олар: «Жас қыран» тобынан
«Сұңқар» тобынан
Топ мүшелері қоғамдық сауықтыру
жұмыстарына етене араласады
«Бекітемін»
Мектеп директоры
Қ. Назарбаев
-------------------------------
29.05.2015жыл
Сабақ кестесі
1.
Бейнелеу
Еңбек
Дене тәрбиесі
4.
Еңбек
Бейнелеу
Еңбек
2.
Еңбек
Айнала мен танысу
Дене тәрбиесі
5.
Музыка
Дене тәрбиесі
Көркем әдебиет
3.
Музыка
Еңбек
Дене тәрбиесі
6.
Тәрб. сағаты
Дене тәрбиесі
Еңбек
Тексерілді:
Мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары: Сатиев Б
Тәлімгер: Сагиндикова Р
Тәрбиеші: Есжанова Т
№
Сабақтың тақырыбы
сағат саны
мерзімі
Айналамен танысу
1.
Жазғы көрініс
2.
Табиғат көрінісі
Көркем әдебиет
1.
Әдебиет әлемі
2.
Жас ақындардың өнері (арнау, шығарма )
Еңбекке баулу
1.
Қазақтың ою-өрнектері
2.
Кесте тігу
3.
Аппликация ( Балапан)
4.
Қазақтың ұлттық ою-өрнектері
5.
Бисермен жұмыс
6.
Өзіндік жұмыс жасау (мүсіндеу)
Музыка
1.
Жас ұлан
2.
Қазақ даласының әндері
3.
Біздің ауыл. Атамекен
Сурет
1.
Ұлттық киімдер
2.
Жаз қызығы
3.
Қазақтың ұлттық аспаптары
Тәрбие сағаты
1.
Лагердің ашылу салтанатына арналған бағдарламалар (түрлі спорттық ойындар, суретші, қолөнер сайысы т. б.жарыстар)
2.
Лагердің жабылу салтанаты (түрлі іс-шаралар)
«Сұңқар» жазғы тынығу лагерінің
алдына қойған міндеттері
Тынығу лагері кезіндегі көңілсіздік жағдайын болдырмау
Жолда жүру ережесін білу
3.Электр құрылғыларына абай болу
4. Түрлі жәндіктерден (ара, жылан
шағу) жағдайында дер кезінде тәрбиешіге
хабарлау.Оған көмек ретінде іс-шаралар
жасалып, дәрігерге көрсету.
Қоғамдық жұмыстарға қатысу
Әр бір топ мүшелері өздерінің құқықтарымен міндеттерін білу.
Үйірмелерге қатысу, жетекшімен тығыз байланыста болу.
«Жас қыран» тобының кабинет тазалығы
Күні
Каб. тазалығы
Каб.№
Тазалықшы-
ның қолы
«Жас қыран» тобының оқушыларының денсаулығы жайлы мәлімет
Жеке бас тазалығы
№
Оқушылардың
аты-жөні
Күні
Жынысы
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27
28
29
30
Күн тәртібі:
Сергіту сәті 9.00 – 9.15
Оқу мен еңбек жұмысы 9.20 – 10.20
Спорттық іс – шара 10.25 – 11.25
Аулада серуендеу 11.25 – 11. 45
Үйірме жұмыстары 11.45 – 13.00
Түскі ас 13.00 – 14.00
Үйірме жұмыстары 13.00 – 14.00
«Жас қыран» тобының оқушыларын түгендеу
қ/с
Оқушылардың аты-жөні
күні
жын
ысы
Тақырыбы:Есептер шығару.
Мақсаты :1 көбейтінді мен бөліндіні,белгісіз көбейткішті,бөлінгішті,бөліндіні табуға арналған есептерді шығару білігін қалыптастыру.
2. Өткен сабақта көбейту мен бөлуге арналған есеп түрлерін шығару біліктерін дамыту.
3. Ұжымда бірлесіп жұмыс жасауға тірбиелеу.
Түрі: Аралас
Көрнекілігі: тапсырмаларға байланысты суреттер,көбейту кестесі.
Барысы: I . Ұйымдастыру кезеңі оқушылардың оқу құралдарын ретке келтіріп,сабаққа даярлау.
II .Үй тапсырмасының орындалуын тексеру,қатемен жұмыс.