Просмотр содержимого документа
«10 – а әріпті өрнегінің мәнін табу.»
10 – а әріпті өрнегінің мәнін табу.
Мақсаты: а) оқушыларды 10 – а әріпті өрнегінің мәнін табу жолымен таныстыру; білімді қалыптастыру; қосу және азайту тәсілдерін қайталау.
ә) есте сақтау, ойлау қабілеттерін, ой-өрісін арттыру, пәнге қызығушылығын дамыту.
б) алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге, өз пікірін еркін айта білуге, ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, балалардың табиғатқа деген аялы қарым-қатынастарын дамыту, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Типі: жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдісі: иллюстрациялық түсіндіру, білім-білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игеру.
- Балалар, бүгін біздің сабағымыз табиғатқа арналады.
- Табиғат деген не? (жауаптары тыңдалады)
- Табиғат туралы тақпақ айтып жіберейік.
Армысың шапағатты күніміз,
Армысың мейірімді жеріміз,
Армысың табиғат-анамыз,
Келді сізге өзіңіздің балаңыз.
3) Сыныпты топқа бөлу /4 түрлі гүлдер таратып беру, қалаған оқушыға сыйлау/
- Балалар, осы табиғат деген сұраққа жан-жануарлар да жауап берген екен.
1-слайд. Кішкентай балапан үйректен: «Табиғат деген не?» - деп сұрапты.
Үйрек не деп жауап берді екен, оны білу үшін, біз өткен сабақты еске түсірейік.
II. Өткен білімді тексеру. Үлестірмелер таратып беру. /сол бойда тексеріліп нәтижесін айта отырып фишка беріп отыру/
2-слайд. Енді үйректің жауабын көрейік: «Табиғат дегеніміз – телегей-теңіз су» - деді үйрек.
- Балалар, үйрек неге су деп айтты?
- Себебі үйрек суды жақсы көреді, судан өз қорегін тауып жейді, суда жүзгенді ұнатады.
3-слайд. Келесі қонжық аюдан : «Табиғат деген не?» - деп сұрады. Оны білу үшін біз келесі тапсырманы орындайық.
III. Жаңа сабақ. Өрнек 10-а.
1/ Өрнекті оқыту. 10 саны туралы не айтамыз? 10 санының құрамын айту.
2/ Интер тақтада орындау. Кестені толтыру.
а
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
10-а
IV. Дәптермен жұмыс. Көркем жазу орындату.
4-слайд. Аюдың жауабы: «Мен талай жерде болғанмын. Мен білемін. Табиғат – ол орман»-депті.
- Балалар, аю не себепті орман деді? / балалар жауабы тыңдалады/
5-слайд: «Табиғат деген не ?» - депті бота енесінен. Оны білу үшін біз келесі тапсырманы орындаймыз.
V. Оқулықпен жұмыс. №2 тапсырма. Өрнек жазу, мәнін табу.
а+1, а=0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.
0+1=1 9+1=10 VII. Сергіту сәті.
6-слайд. Түйе ботасына не деп жауап берді екен. Соны білейік. «Ол - көп құм, тікенек шөп. Менің табиғатым сондай» - депті түйе.
- Балалар, түйе қандай тікенек шөпті айтып тұр? / жауаптарын тыңдау/
7-слайд. Қарлығаштың да балапандары осы сұрақты қойыпты: «Табиғат деген не?»- деп. Оны білу үшін келесі тапсырманы орныдайық. VIII. Оқулықпен жұмыс. №3. Оқыту. Шартын құру. Көшеттермен түсіндіру.
Қарағай – 6 \ Шешуі: 6+4 10
Қайың – 4 ∕ ? ағаш Жауабы: 10 ағаш.
6+4, 6-4 мына амалдарды орындап нені табамыз ?
Қарағай – 6 ↓? артық
Қайың – 4 ↑ ? кем
8-слайд. Қарлығаштың жауабы: «Табиғат дегеніміз – таза ауа, ашық аспан, дәнді дақылдар ғой»- депті.
9-слайд. Ақбөкеннен баласы сұрапты: «Табиғат деген не?» - деп. Оны білу үшін келесі тапсырманы орындайық. «Сиқырлы төртбұрышты» толтыру.
2
3
9
1
4
3
4
9
2
5
4
4
9
3
5
IX. Өзіндік жұмыс. 1/ Дәптердегі тапсырманы орындату.
2/ Ойын: «Қай топ жылдам?» Санның құрамын анықтау.
5
3
4
1
2
8
6
1
5
2
9
4
7
3
8
7
2
1
3
4
3/ Шығармашылық тапсырма: Машина мәреге қай жолмен жетеді?
Ақбөкеннің жауабын тыңдайық: «Табиғат – ол ЖЕР, ЖЕР»- депті.
Неге олай деді, балалар? /жауаптарын тыңдау/
Ана тілінен қандай мәтін оқып едік? / жер-Ана/
Әрине, бәріміздің асыраушымыз, анамыз – жер – Ана, табиғат – Ана.
Неліктен табиғатты Анаға теңейміз?
X. Қорыту.
- Біз бүгін сабақта қандай тақырыппен таныс болдық? Қандай тапсырмалар
орындадық? Не үйрендік? Үлестірме кесте беру. XI. Бағалау. Сабақ барысында жинаған фишкалары бойынша бағаланады.