Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Мамаджанова Назгульжан Камильджановна
Сабақтың тақырыбы
Мектеп туралы әңгімелер оқу «Ы» дыбысы мен әрпі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
2.1 Ақпаратты түсіну
2.4 Сұрақтар қоя білу және бағалау
2.6 Оқу түрлері
Сабақтың мақсаттары
1.2.1.1 Әңгіменің мазмұнын түсінеді, басты кейіпкерлерін анықтайды және қарапайым мәтіндерден нақты ақпаратты табады
1.2.4.1 Күрделі емес мәтіндер мен суретті кітаптар бойынша қарапайым сұрақ қоя біледі
1.2.6.1 Қарапайым сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұтас, дауыстап оқиды
Жетістік критерийлері
Әңгіменің мазмұнын түсінеді, мәтіннен нақты ақпаратты таба алады; қарапайым сөздер мен сөйлемдерді буындап, тұтас, дауыстап оқиды; Ы дыбысы мен әрпін таниды.
Сөздік қор
Ыбырай, Ыдыс,ырыс, Ыдырыс, қыс, мыс, мысық, ыстық, ынталы, қызыл, қызық, өркендеуін тілеймін.
Құндылықтарды дарыту
Өзінің мектебіне деген сүйіспеншілікті ояту, патриоттық сезімнің негізін қалау. Жауапкершілік, сыйластық құндылықтарды қалыптастыру.
Пәнаралық байланыстар
Мектеп жайлы «Менің мектебім» мәтінін оқу барысында бірінші, кең, 5 жыл, атауларын айтып Математика пәнімен байланыстыру.
Алдыңғы меңгерілген білім
Сабақ оқушылардың игерілген білім мен дағдыларға негізделеді. Оқушылар жай сөздерді қолданып сұрақтарға жауап бере алады. Сөздерді оқу үшін алдыңғы сабақтағы дыбыстық білімдерді пайдаланады.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
1.Оқушылардың зейінін шоғырландыру.
2.Оқушылармен бірге ОМ анықтап алу
Сабақтың ортасы
(Ұ, Ө, МК, Қ, ЖЖ ) «Бағытталған оқу» әдісін қолданып, мектеп туралы әңгіме оқу.
1.Әңгімеге кіріспе. Оқушыларға суретті көрсету.
2.Оқитын әңгімеміз не туралы деп ойлайтындарын оқушылардан сұрау.
3.Әңгімені оқып беру.
Менің мектебім!
Менің атым Ыбырай. Мен бірінші сыныпта оқимын. Жуырда мектептің туған күні. Біздің мектебімізге биыл 5 жыл толады. Мектептің алдында әдемі гүлдер өсіп тұр. Мектептің артқы жағында балаларға арналған алаң бар. Біздің мектеп үш қабатты, іші үлкен, жарық. Менің сыныбым бірінші қабатта, іші кең, жылы және жарық. Менің мұғалімім өте жақсы адам, бізге көп жақсы нәрсеге үйретеді. Мектепте көп жаңа дос таптым. Маған мектебім ұнайды. Мен мектебіме өркендеуін тілеймін.
Тексеру стратегиясы.
- Оқушыларға басты кейіпкерді анықтауды сұрау.
- Жұпта талқылау. Олар нені түсінді?
- Әңгіменің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беруді ұсыну.
4. Оқушыларға мәтіндегі оқуды тапсыру. Оқиғада қандай сөздің бейтаныс екендігі туралы сөз қозғау. Оқи алатын оқушыларға әңгімені өздігінен оқуды тапсыру. Енді оқып үйреніп келе жатқан оқушылар үшін суретті және таныс сөздерді, сөз тіркестерін тауып, суреттеріне қарап, таныс сөздерді іздестіруге тапсырма беру. Сабақты жүргізе отырып жекелеген оқушыларды тыңдап алу.
5. Мектепті оқушы қалай сипаттағанын анықтауға жұмылдыру және талқылау.
Көзге арналған жаттығу.
(Ұ,Ө, МК) Оқушыларға Ыы дыбысы мен әрпін таныту. Алдымен оқыған әңгіменің мамұнындағы оқушының атын сұрау. ЫБЫРАЙ сөзі қандай дыбыстан басталып тұрғанын сұрау. Содан соң ыдыстарды көрсетіп әрбір ыдыстың жеке – жеке атын айтуды ұсыну. Оларды жалпылама қалай айтатынын сұрау. (Ыдыстар)
-«Ыдыс » деген сөзде бірініші қандай әріп келіп тұр ?
Ыы дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, Ы дыбысын дұрыс айтуға үйрету. Ы дыбысы дауыссыз дыбыс екенін аңғарту.
Ауада жазу.
Бағандағы сөздерді оқыту: Ыдыс,ырыс, Ыдырыс, қыс, мыс, мысық, ыстық, ынталы, қызыл, қызық.
Дәптермен жұмыс. Ыы әрпінің жазба түрін жазып үйрету.
«Менің мектебім!» әңгімесі. Иллюстрация
Сабақтың соңы
- Бүгін сабақта не үйренгендеріңді айтып көріңдер? Сөйлемді аяқтаңдар: «Мен бүгін …
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Әріп, буын, сөздерді жазуға, оқуға қиналатын оқушыларға дербес қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушыларға әңгімені өздігінен оқуды тапсыру. Енді оқып үйреніп келе жатқан оқушылар үшін суреттеріне қарап, таныс сөздерді іздестіруге тапсырма беру.
Сабақты жүргізе отырып жекелеген оқушылардың оқу алу деңгейін тыңдап алу арқылы бағалау. Оқушылардың сұрақтарға жауап беру үдерісін бақылау арқылы бағалау.
Көзге арналған жаттығу, сергіту сәттерін өткізу.