Просмотр содержимого документа
«"Ұлттық ойындар туралы не білемін?»
«№ 185 жалпы білім беретін мектеп» КММ
Курманова Маржан Сеилхановна
Сыныбы: 1
Тақырыбы: Ұлттық ойындар туралы не білемін?
Пәні: Сауат ашу
В дыбысы мен әрпі
Оқу мақсаты:
1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер белгілерін қолдана отырып, жәй сөйлемдер құрастыру және жазу.
1.3.8.1 Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғары және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
Барлық оқушылар: Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты,дауыссыз)ажыратады, сөздегі буын санын біледі, в дыбысы сөздің қай жерінде тұрғанын анықтайды, сөздерге дыбыстық, буындық талдау жасай алады, мәтіннің мазмұнын болжай алады, сөздерді каллиграфиялық талапқа сай жазады.
О қушылардың басым бөлігі: Сөздерден сөйлем құрастырады және сауатты жазады, адасқан әріптерден сөз құрастырады, түсіндіреді.
Кейбір оқушылар: В дыбысы бар сөздерді топтастырады, сөзден сөз жасайды.
Белсенді оқу әдістері
«Буклет» әдісі
«Шахмат» әдісі
Жеке және жұптық жұмыс орындау
арқылы оқушылар жаңа
материалды меңгереді, ізденеді,
бірін- бірі тексереді.
Топтық жұмыс орындау барысында оқушылардың шығармашылық қабілеті
дамиды, сын тұрғысынан ойлау дағдылары қалыптасады. Алған білімдерін қолдана
отырып, сөздерді топтастырады
«Семантикалық карта»
Сабақ барысында жеке жұмыс жасап
сұрақтар негізінде алған білімдерін
сараптайды
Жеке
С а р а л а у ә д і с т е р і
Сабақ барысында «Шахмат» әдісі арқылы тапсырманы орындауға қиналып отырған оқушылар анықталып, әр оқушыға өз мүмкіндігі бойынша көмек беріледі.
Тапсырмалар оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, жетістік деңгейіне орай жасалды. Мысалы барлығы в дыбысы бар сөздерді топтастырады, көпшілігі орны ауысқан әріптерден сөз құрайды, кейбіреулері сөзден сөз жасайды.
Сабақ барысында «Семантикалық картаны» толтыру арқылы оқушы білімі сараланады.
Сөздерді топтастырып, вагондарға орналастырыңыз, сөзден сөз жасаңыз
Критерий: Жұмбақтардың шешуін тауып, сөздерден сөйлем құрайды, сауатты жазады. Берілген әріптер бойынша сөздерді топтастырады, талқылайды. Сөзден сөз жасайды.
Дескриптор:
Жұмбақты оқиды, шешуін табады
Аквариум сөзін қатесіз жазып, мағынасын анықтайды
Аквариум сөзін қатыстырып сөйлем ойлайды
В,Э әрпі бар сөздерді тауып, топтастырады
Адасқан әріптерден сөз жасайды
Сөзден сөз жасайды
Кері байланыс: Бағдаршам көздері арқылы бағалау
Критериалды бағалау
№ 1 тапсырма
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы бос ақ ұяшықтарға в дыбысы бар сөздер жазыңыз
В дыбысының астын сызыңыз
Жазған парақтарын тексеруге көршіңізге беріңіз.
Жазған сөзінің біреуін қатыстырып сөйлем жазыңыз
Критерий: В дыбысы бар сөз жаза алады, сөйлем жаза алады
Дескриптор:
- В дыбысы бар сөздерді жазады;
- В дыбысы сөздің қай жерінде тұрғанын анықтайды.
- В дыбысы бар сөздердің жазылуын тексеріп, қатесін түзетеді.
- Қанша сөз жазғанын санайды.
- Құрастырған сөйлемдерін айтады.
Кері байланыс: Смайлингтер жапсыру. Бірін -бірі бағалау
Критериалды бағалау
№ 3 тапсырма
«Семантикалық картаны» толтырыңыз
Критерий: В дыбысы туралы алған білімдерін сараптай алады
Дескриптор
В дыбысы бар сөздерді табады
В дыбысын ажыратады
В дыбысы сөздің қай жерінде тұрғанын анықтайды
Сөздерді буынға дұрыс бөле алады
Кері байланыс «Дұрыс па, бұрыс па?» электронды тақтадан дұрыстығын тексеру. Өзін өзі бағалау
Ықшамсабақтың сабақты жоспарлауға ықпалы туралы қорытындылар
Ықшамсабақтарға қатыса отырып, әр сабақта әр оқушының табысқа жетуі, яғни оқушының оқуға деген ынта жігері асқақтай түсуіне саралау әдістерінің ықпалы зор екендігін білдім. Ол үшін әр сабақта әр оқушыға қолжетімді мақсаттар мен күтілетін нәтижелерді қою керек, қолынан келетін тапсырмалар ұсыну қажет екенін білдім.
Сабақты жоспарлауда әріптестердің және тренердің кері байланысы арқылы қысқа мерзімді жоспар жасауда кері байланыстың келесі сабақты жоспарлауда үлкен септігі бар екенін білдім
Курста алған білімімді өз тәжірибемде қолданып әрі қарай ұштастырамын