kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба? жоспары ,презентация

Нажмите, чтобы узнать подробности

Б?л саба? жоспарында сауат ашудан саяхат саба?ты? т?рі к?рсетілген

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Хдыбысы мен әрпі»

Шығыс Қазақстан облысы

«ҰЛАН АУДАНЫНЫҢ БІЛІМ,СПОРТ ЖӘНЕ ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ БӨЛІМІ»ММ

«Какен Аханов атындағы орта мектеп» КММ


Бастауыш сынып мұғалімі

Онгарбаева Зинура Кабылгазиновна












Сабақтың тақырыбы: Х дыбысы мен әрпі







2015 жыл









Сауат ашу

 

Сабақ өтілетін күн: 27.11.2015

 

Барлық оқушы саны-6


1-сынып


Сабақ тақырыбы

Хх   дыбысы және әрпі.

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар, 1-сынып, сауат ашу


Мақсаты:

Хх дыбысы мен әрпімен тереңірек танысып, х әрпі бар сөздерді дұрыс оқып, сауатты жаза білуге үйренеді, мәтінді оқи отырып кітапхана туралы түсініктерін кеңейтеді.

Дамытушылық. Дидактикалық ойындар арқылы логикалық ойлауларын, тіл байлықтарын, сөздік қорларын, сауатты, әдемі, көркем жазу дағдыларын , ой-өрістерін, тапқырлық, ізденімпаздық қабілеттерін жетілдіреді.


Тәрбиелік. Мамандық түрлерін біліп ойларын толықтырады, мамандық иелерінің еңбегін бағалай білуге дағдыланады,патриоттық, жауапкешілік сезімдері артады.

Әдіс-тәсілдер

Тәсілдер: жекелей, жұптық, топтық жұмыс

Әдістер:

Көрнекіліктер

Презентация

Дереккөздер

 Әуелбаев, Наурызбаева    Әліппе. 1-сынып. Алматы «Атамұра» -2012.Электронды оқулық

Оқыту нәтижелері


    • Х дыбысы және әрпі туралы ұғымдары қалыптаса отырып, х әрпінің сөздің барлық буындарында кездесетініне көздері жетеді;

    • Тапсырмалар орындай отырып   алған білімдерін,логикалық ойлауларын,сөз қорларын дамытады

    • Х дыбысы бар сөздерінің мағынасын ұғынады

    • Патриоттық сезімдері қалыптасады

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Формативті бағалау

Сергіту сәті

Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады.
«Сұр қоян» әнін айту, қимылмен көрсету.
- Ұзын құлақ сұр қоян, 
- Көңілдерің көтеріліп қалса сабаққа кірісейік.


«Сұр қоян»өлеңіне айта отырып қимыл жасайды,орындарына отырады. Ұзын құлақ сұр қоян, 
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлермен
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына, 
Қиығын сап көзінің
Келе жатқан томпаңдап, 
Көжегі екен өзінің.

Қол шапалақтап,өз өздеріне,бір біріне қошемет жасайды

1-кезең.

Қызығушылықты ояту: 17 мин


- Сабақтың тақырыбы және мақсатын айтады.

Осы мақсатқа жету үшін қалай жұмыс істеуіміз керек? 

Жалпы сабаққа табыс критерийін құратады.

-Уақытты тиімді пайдалану;

-Шу деңгейін азайту;

-Бір- біріміздің айтқанымызды тыңдау.

-Орында отырып жауап бермеу


Ұжымдық жұмыс

Сөзжұмбақ шешу




















1.Кейде көрсең орақтай,

Кейде көрсең табақтай (Ай)

2.Бұдан кір қорқады, судан бұл қорқады.(Сабын3.Күндіз де жүреді, Түнде де жүреді, Аяғы жоқ, қолы жоқ, Не жүрген жолы жоқ. Ол не, кім біледі? (Сағат) 4. Үрлесең іші кебеді,босатсаң ұшып кетеді. Жұп-жұқа қарын домалақ, Оны жару оңай-ақ(Шар)

5.Ти десем тимейді,тиме десем тиеді. (ерін)

6.Қабат-қабат қаттама,

Ақылың болса аттама.

(Кітап)


Жасырылған жұмбақтарды шеше отырып,сөзжұмбақ шешеді.


с


а


е

к

ғ

р

і

а

ш

і

т

А

с

т

а

н

а

й

а


р


п


б


ы

Н


Қол шапалақтау



Бүгін сабақта әртүрлі тапсырмалар орындай отырып

Астана қаласының көрікті жерлеріне ауызша саяхат жасайтындарын ескертеді.

Астана жайында не білеміз?


Астана Қазақстан Республикасының орталығы,астанасы екені жайында және тағы басқа пікірлер айтады.


1-аялдама Астана теміржол вокзалы


Үй тапсырмасын,өткенді қайталауға,деңгейлік тапсырмалар ұсынады. «Жылдам оқу»оқыта үйрету ойыны жеке жұмыс

(араға,қоянға,мысыққа,кірпіге ...көмек



«Жарыс»мәтіні


Аю неге мәреге бірінші болып келді деп ойлайсыңдар?

Осы аңдардың ішіндегі ең жүйрік аң қайсысы,неге?

«Жылдам оқу»оқыта үйрету ойыны жеке жұмыс(араға,қоянға,мысыққа,кірпіге ...көмек жасау арқылы оқу дағдыларын жетілдіретін ойын)

1-деңгей. Үлестірмелі қима қағаздардағы сөздерді оқу


2-деңгей.2-3 сөйлем оқиды.


2-тапсырма.Жарыс мәтіні бойынша түсінгендерін айтады.


Өз ойларын,өз көзқарастарын білдіреді.


«Бас бармақ»өзін өзі бағалалау

2-аялдама Астана-Бәйтерек монументі

 Электронды оқулық


 



Бүгін х дыбысымен толығырақ танысамыз.


Қане дыбыстап көрейікші?

Х қандай дыбыс?

Алдағы оқу құралдарымыздың кез келгенін қолданып Х әрпін құрастырып көрейік



Х-дауыссыз дыбыс,себебі? ауа кедергіге ұшырап тұр.


Х - әріптернің баспа және жазба түрлерімен танысады


3-аялдама Ханшатыр

 «Түртіп алу әдісі»

Суретке назар аудару, х дыбысының орналасуын түсіндіру.

Х дыбысы буын құрай ма?


- Х нешінші буында тұр, сөздің қай жерінде тұр.
- Не байқадық? Х әрпі сөздердің қай жерінде кездеседі?

себебі, ол дауыссыз. Дауыссыз дыбыстың қатаң түріне жатады. Ол араб, парсы тілінен енген сөздердің барлық жерінде кездеседі
кейде сөздің соңында кездеседі. Мысалы: шах

Оқулықпен жұмыс

1.оқушылар сурет бойынша әңгімелейді

2.бағандағы сөздерді оқып,мағынасын ашады,

Х дыбысының орнын табады.
3.
Х әрпі сөздердің басында, ортасында кездесетінін айтады


Х дыбысы буын құрамайды,себебі ол дауыссыз дыбыс.


 Қол шапалақтау

4-аялдама Мұхитарал


Х дыбысы туралы түсінік алған болсақ одан әрі Астана қаласын аралауды жалғастырайық. - Балалар, Х әрпі неге ұқсайды.
- Ендеше, ауада осы әріпті жазып, дәптерге толтырайық



- Көбелекке.
- Жазбаша түрі ше?
- Арқасын тақап тұрған екі с әріптері сияқты деген ойлар болуы мүмкін.


Дәптермен  жұмыс  жүргізеді, жазуларды жазады

Әдемі, сауатты орындату 
а)Х әрпінің жазба түрін жазу үшін қолдарын жазуға даярлау: 
ә) х әрпін ayада жазу. 
б) х әрпін қолымен үстінен бастыр.

х- ның бас әрпі.      

ы- ның кіші әрпі.    


Мадақтау сөз



















Дәптермен  жұмыс  жүргізіп болған оқушылар ребус шешеді

х

х

















«Кітапхана» мәтінін оқуды ұсынады

Оқушыларға тізбектей оқиды 

Түсінгендерін сұрайды 


«Кітапхана» мәтінін оқиды,

оқушылар бір бір сөйлем оқып шығады)



Сергіту сәті


Қанатымызды жаямыз, 
Көбелек боп ұшамыз. 
Жұпар иісі аңқыған, 
Гүлге келіп қонамыз

Қол шапалақтау

5-аялдама Бейбітшілік пен келісім сарайы

Ой толғаныс

«Семантикалық кесте»»

жұптық жұмыс

«Семантикалық кесте» толтыруды ұсынады









шеберхана







асхана







аурухана







кітапхана







дәріхана







емхана









мадақтау



Оқушылар сарайы



«Қағып ал,жауабын тауып ал»

  1. Балалар, үзілісте қайдан тамақтанады? (асхана)
    2.
    Дәрі-дәрмек сататын жерді не де

  2. йді? (дәріхана)
    3. Х әрпі бар спорттық ойындар. (шахмат,хоккей)
    4. Әншілердің қосылып ән салатын тобы. (хор)
    5. Аяғы жоқ, жүреді,
     
    Аузы жоқ, сөйлейді. Ол не? (хат)
    6.Х әрпі бар адам атын ата.






6-аялдама Ақорда





Үйге тапсырма

Кітапхана мәтінін қайталап оқу . Президентке құттықтау хат жазу.Х әрпі бар адам аттарын жазу.





Бағалау






Бағдаршам әдісі бойынша






Кері байланыс

 Бүгінгі сабақ туралы пікірлерін сұрайды.

Қолдарындағы ұшақтарын таңдаған ,яғни өз көңіл күйлеріне байланысты суреттерге жабыстырады.

Жақсы көңілсіз өте жақсы





 

 


 

 

 





Просмотр содержимого презентации
«Хдыбысы мен әрпі саяхат сабақ»

Қайырлы күн болсын, Жеті күннің әр кезі, Сәттілікке толы болсын. Сендердің алған бағаларың, Кілең бестік болсын.

Қайырлы күн болсын,

Жеті күннің әр кезі,

Сәттілікке толы болсын.

Сендердің алған бағаларың,

Кілең бестік болсын.

Сергіту сәті

Сергіту сәті

Сабақтың тақырыбы Х әрпі мен дыбысы  Сабақтың мақсаттары : Х дыбысы мен әрпімен тереңірек танысып, х әрпі бар сөздерді дұрыс оқып, сауатты жаза білуге үйренеді, мәтінді оқи отырып кітапхана туралы түсініктерін кеңейтеді.  Дидактикалық ойындар арқылы логикалық ойлауларын, тіл байлықтарын, сөздік қорларын, сауатты, әдемі, көркем жазу дағдыларын , ой-өрістерін, тапқырлық, ізденімпаздық қабілеттерін жетілдіреді.    Мамандық түрлерін біліп ойларын толықтырады, мамандық иелерінің еңбегін бағалай білуге дағдыланады,патриоттық, жауапкешілік  сезімдері артады.

Сабақтың тақырыбы Х әрпі мен дыбысы

Сабақтың мақсаттары :

Х дыбысы мен әрпімен тереңірек танысып, х әрпі бар сөздерді дұрыс оқып, сауатты жаза білуге үйренеді, мәтінді оқи отырып кітапхана туралы түсініктерін кеңейтеді.

Дидактикалық ойындар арқылы логикалық ойлауларын, тіл байлықтарын, сөздік қорларын, сауатты, әдемі, көркем жазу дағдыларын , ой-өрістерін, тапқырлық, ізденімпаздық қабілеттерін жетілдіреді.

Мамандық түрлерін біліп ойларын толықтырады, мамандық иелерінің еңбегін бағалай білуге дағдыланады,патриоттық, жауапкешілік сезімдері артады.

с а А ғ с й е а а ш р к т і а б і ы т р н а Н п 1.Кейде көрсең орақтай, Кейде көрсең табақтай (Ай) 2.Бұдан кір қорқады, судан бұл қорқады .(Сабын 3.Күндіз де жүреді, Түнде де жүреді, Аяғы жоқ, қолы жоқ, Не жүрген жолы жоқ. Ол не, кім біледі? (Сағат )  4. Үрлесең іші кебеді,босатсаң ұшып кетеді. Жұп-жұқа қарын домалақ, Оны жару оңай-ақ (Шар) 5.Ти десем тимейді,тиме десем тиеді. (ерін) 6.Қабат-қабат қаттама, Ақылың болса аттама.  (Кітап) ОЙ ҚОЗҒАУ  СӨЗЖҰМБАҚ ШЕШУ

с

а

А

ғ

с

й

е

а

а

ш

р

к

т

і

а

б

і

ы

т

р

н

а

Н

п

1.Кейде көрсең орақтай,

Кейде көрсең табақтай (Ай)

2.Бұдан кір қорқады, судан бұл қорқады .(Сабын

3.Күндіз де жүреді, Түнде де жүреді, Аяғы жоқ, қолы жоқ, Не жүрген жолы жоқ. Ол не, кім біледі? (Сағат )

4. Үрлесең іші кебеді,босатсаң ұшып кетеді. Жұп-жұқа қарын домалақ,

Оны жару оңай-ақ (Шар)

5.Ти десем тимейді,тиме десем тиеді. (ерін)

6.Қабат-қабат қаттама,

Ақылың болса аттама.

(Кітап)

ОЙ ҚОЗҒАУ

СӨЗЖҰМБАҚ ШЕШУ

Үй тапсырмасын,өткенді қайталау « Жылдам оқу»оқыта үйрету ойыны

Үй тапсырмасын,өткенді қайталау

« Жылдам оқу»оқыта үйрету ойыны

«Астана-Бәйтерек» монументі

«Астана-Бәйтерек»

монументі

Дәптермен  жұмыс жүргізеді  х

Дәптермен  жұмыс жүргізеді

х

Мұхитарал

Мұхитарал

Оқулықпен жұмыс “ Кітапхана” мәтінін оқу

Оқулықпен жұмыс

Кітапхана”

мәтінін оқу

Ханшатыр

Ханшатыр

Бейбітшілік пен келісім сарайы

Бейбітшілік пен келісім сарайы

Оқушылар сарайы

Оқушылар сарайы

ХОР

ХОР

Х дыбысы бар Сөздер

Х дыбысы бар

Сөздер

Ханшатыр

Ханшатыр

шеберхана  асхана  аурухана кітапхана дәріхана емхана

шеберхана

асхана

аурухана

кітапхана

дәріхана

емхана

Х

Х

1  желтоқсан ТҰҢҒЫШ ПРЕЗИДЕНТ КҮНІ

1 желтоқсан

ТҰҢҒЫШ ПРЕЗИДЕНТ КҮНІ

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

  • Кітапхана мәтінін қайталап оқу
  • Президентке құттықтау хат жазу
  • Х әрпі бар адам аттарын жазу
КЕРІ БАЙЛАНЫС

КЕРІ БАЙЛАНЫС


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Саба? жоспары ,презентация

Автор: Онгарбаев Зинура Кабылгазиновна

Дата: 05.06.2016

Номер свидетельства: 332653
