kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері»

Абылай хан атындағы орта мектеп Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу  тәсілдері Бастауыш сынып мұғалімі: Алдажарова Акшолпан Абилхайыровна

Абылай хан атындағы орта мектеп

Сабақтың тақырыбы:

Нөлдермен аяқталатын

сандарды жазбаша бөлу

тәсілдері

Бастауыш сынып мұғалімі:

Алдажарова Акшолпан Абилхайыровна

Сабақтың мақсаты:  Білімділік: Оқушыларды нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдерімен таныстыру, есептеудің тиімді тәсілдерін қолдануға үйрету;   Дамытушылық: Математикалық ой-өрісін дамыту;  Тәрбиелілік: Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу  Сабақтың типі: Аралас сабақ. Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, қазақ тілі, логика.  Сабақтың әдісі: Түсіндіру, бағалау, есептер шығару.  Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, кесте, үлестірмелі қима қағаз, бақаның суреті, қалам.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдерімен таныстыру, есептеудің тиімді тәсілдерін қолдануға үйрету;

Дамытушылық: Математикалық ой-өрісін дамыту;

Тәрбиелілік: Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану, қазақ тілі, логика.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, бағалау, есептер шығару.

Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, кесте, үлестірмелі қима қағаз, бақаның суреті, қалам.

Сабақтың барысы:   І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Амандасу. Оқушылардың санын түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.  ә) П с и х о л о г и я л ы қ   д а й ы н д ы қ.   Үлкенге де «Сіз», Кішіге де “Сіз”. Бас иеміз құрметтеп, Баршаңызға біз. «Математика- ғылымдар патшасы» деген екен Абай атамыз. Яғни, математиканы білсек, барлығын да біледі екенбіз.  Ендеше, сабағымызды бастайық.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) Амандасу. Оқушылардың санын түгендеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ә) П с и х о л о г и я л ы қ   д а й ы н д ы қ.

  Үлкенге де «Сіз»,

Кішіге де “Сіз”.

Бас иеміз құрметтеп,

Баршаңызға біз.

«Математика- ғылымдар патшасы» деген екен Абай атамыз. Яғни, математиканы білсек, барлығын да біледі екенбіз.

Ендеше, сабағымызды бастайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:  № 7, 122-бет Есепті оқыту, дәптерлерін тексеру   ІІІ. Жан-жақты білімін тексеру: -Үлестірімділік, терімділік формулаларын жаз.   ІV. Мақсат қою кезеңі:  -Бүгінгі сабақта біз нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдерін үйренеміз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

7, 122-бет

Есепті оқыту, дәптерлерін тексеру

ІІІ. Жан-жақты білімін тексеру:

-Үлестірімділік, терімділік формулаларын жаз.

ІV. Мақсат қою кезеңі:

-Бүгінгі сабақта біз нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдерін үйренеміз.

V. Жаңа сабақ: Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері    60  90 900 400   12   15 150 120 24 000: 45 000: 500 800 2 000 5 000

V. Жаңа сабақ:

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері

60

90

900

400

12

15

150

120

24 000:

45 000:

500

800

2 000

5 000

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша (қалдықсыз) бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап, содан соң бөлуді орындау қажет

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша (қалдықсыз) бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап, содан соң бөлуді орындау қажет

3. Есептеп, дұрыстығын тексер .  548 100 : 90 4 200 · 70 190 · 900  326 840 : 40 3 260 · 300 127 800 : 200  507 000 : 60 12 300· 80 196 000 : 700

3. Есептеп, дұрыстығын тексер

.

548 100 : 90 4 200 · 70 190 · 900

326 840 : 40 3 260 · 300 127 800 : 200

507 000 : 60 12 300· 80 196 000 : 700

4. Теңдеулерді өзіңе үйреншікті түрде  жаз және оларды шығар.  54 000 = х · 60  75 500 = b · 50  9 000 = 150 · х  1 200 = 360 + х  90 = 5 400 : х  10 000 = 9 500 + а

4. Теңдеулерді өзіңе үйреншікті түрде

жаз және оларды шығар.

54 000 = х · 60

75 500 = b · 50

9 000 = 150 · х

1 200 = 360 + х

90 = 5 400 : х

10 000 = 9 500 + а

Сергіту сәті Оңға, оңға түзу тұр,  Солға, солға түзу тұр.  Артқа қарай бір адым  Алға қарай бір адым  Жоғары төмен қарайық  Орнымызды табайық .

Сергіту сәті

Оңға, оңға түзу тұр, Солға, солға түзу тұр. Артқа қарай бір адым Алға қарай бір адым Жоғары төмен қарайық Орнымызды табайық .

5. Егістіктің ені 250м, ал ұзындығы одан 150м артық. Бестен бір бөлігіне сұлы, қалған бөлігіне жоңышқа себілді. Сұлыға қарағанда жоңышқа қанша шаршы метр жерге артық себілді?  Шешуі: 250+(250+150)=650  650:5=130  650-130=520   Жауабы: 520 шаршы метр жерге артық себілді

5. Егістіктің ені 250м, ал ұзындығы одан 150м артық. Бестен бір бөлігіне сұлы, қалған бөлігіне жоңышқа себілді. Сұлыға қарағанда жоңышқа қанша шаршы метр жерге артық себілді?

Шешуі: 250+(250+150)=650

650:5=130

650-130=520

Жауабы: 520 шаршы метр жерге артық себілді

6. а) Қала сыртындағы күре жолда жеңіл автокөлік  6 сағатта 450 км жолды жүріп өтті. Жеңіл автокөліктің қозғалыс  жылдамдығын тап.  Шешуі: v=S:t 650:6=75 v=75  Жауабы: 75 км/сағ  ә) Велосипедші 200 км арақашықтықты 20 км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Ол неше сағат жолда болды?  Шешуі: t =S:v 200:20=10 t =10 (сағ)  Жауабы: 10 сағат  б) 4 йогуртқа 320 теңге төленді. Бір йогурт неше теңге тұрады?  Шешуі: 320:4 =80(т)  Жауабы: 80 теңге  в) Қорапта 3 бөтелке йогурт сусыны бар. Бір бөтелкесі 50 теңге тұратын 4 қорап йогурт сусыны сатып алынды. Неше теңге төленді?    Шешуі: 4·3·50=600 (т)  Жауабы: 600 теңге

6. а) Қала сыртындағы күре жолда жеңіл автокөлік

6 сағатта 450 км жолды жүріп өтті. Жеңіл автокөліктің қозғалыс

жылдамдығын тап.

Шешуі: v=S:t 650:6=75 v=75

Жауабы: 75 км/сағ

ә) Велосипедші 200 км арақашықтықты 20 км/сағ

жылдамдықпен жүріп өтті. Ол неше сағат жолда болды?

Шешуі: t =S:v 200:20=10 t =10 (сағ)

Жауабы: 10 сағат

б) 4 йогуртқа 320 теңге төленді. Бір йогурт неше теңге тұрады?

Шешуі: 320:4 =80(т)

Жауабы: 80 теңге

в) Қорапта 3 бөтелке йогурт сусыны бар. Бір бөтелкесі

50 теңге тұратын 4 қорап йогурт сусыны сатып алынды. Неше

теңге төленді?

Шешуі: 4·3·50=600 (т)

Жауабы: 600 теңге

“ БАҚА АУЛАУ”  ОЙЫНЫ Түлкі түсті қақпанға,  Жортып келе жатқанда.  Құтқару үшін түлкіні,  “Бақа аулау” ойнаңдар.

“ БАҚА АУЛАУ”

ОЙЫНЫ

Түлкі түсті қақпанға,

Жортып келе жатқанда.

Құтқару үшін түлкіні, “Бақа аулау” ойнаңдар.

V. Үй тапсырмасы: №8, 124-бет.   VІ. Бағалау :

V. Үй тапсырмасы: №8, 124-бет.

VІ. Бағалау :

Оқушыларды бағалау

Оқушыларды бағалау

Назар аударып тыңдағандарыңызға рахмет!

Назар аударып тыңдағандарыңызға рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері

Автор: Алдажарова Акшолпан Абилхайыровна

Дата: 07.11.2016

Номер свидетельства: 356165
