Мұғалімі:
Ахмадиева Ардак Серикказыевна
Сыныбы:
4 «Ғ»
Мерзімі:
Пәні:
Математика
Тақырыбы:
Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдері.
Мақсаты:
Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша көбейту тәсілдері туралы түсінік алады, олардың компоненттерінің жазылуына назар аударады, көбейтуді теңдеудің белгісіз компоненттерін біледі және оларды таба білуге үйренеді.
Міндеттері:
Технологиялық картаның регламентін орындау
Оқыту нәтижесі:
Өз бетінше жұмыс жасайды
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері:
БжС технологиясы, «Алгоритм» картасы арқылы
Сілтемелер:
Оқулық
Көрнекілік:
ОӘЖӘ парағы, ООМ, тақта, бор
Сабақтың барысы
1
Ұйымдастыру
Қызығушылықты
ұйымдастыру
Сыныптын тазалығына көңіл бөлу. Тақтаға норманы жазу
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі. ООМ бойынша жұмыс.
2
1 цикл
«Байқау»
«Оқушылар-дың
субъективті
тәжірибелерін
өзектендіру»
ОӘЖӘ сызбасы бойынша бірінші түсіндіру.
х 230 х 2300 х 230
20_ 20__ 2000
4600 46000 460000
Нөлмен аяқталған сандарды жазбаша көбейту кезінде, нөлдерді есепке алмай, алдымен көбейтуді орындайды, содан кейін жауабына екі көбейткіште неше нөл болса, сонша нөлді тіркеп жазады. Жауабын оқиды.
Түсіндіру уақыты
У1 (У1 =х тақтаға жазу)
3
Қабылдауды
ұйымдастыру
Тапсырмаларды орындау. Оқушылар бірдей бір шапалақ ұрады, «Байқау» сөзін дәптерлеріне жазады және жұмысқа кіріседі.
Байқау (1 рет шапалақтау)
№
ТКШ
АКШ
ЖКШ
2
460·20=9200
940·30=28200
369·600=221400
Мұғалім сынып ішінде аралап жүреді және бірінші түсіндіруден соң оқу материалын сыныптың меңгерген дәрежесін талдайды.
ТКШ-АКШ-ЖКШ
(5 бала + 30 с) Бұл 5 бала қол көтергеннен кейін, қалған оқушыларға 30 с уақыт беріледі
4
Ұғынуды
ұйымдастыру
Ой толғау
Жұмыс аяқталған соң оқушыларға «Қолдағы қалам - бұл қателік» бұйрығы беріледі. Оқушылар дәптер алмасады. Мұғалім тақтаға бірден барлық жауабын жазады, тексереді. Досыныкі дұрыс болса,қол көтереді.
Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексерілуі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Тақтада мынадай жазу болады:
ТКШ =; АКШ =; ЖКШ =.
Тақтаға оқушылардың есеп шығару кезінде жіберілген қателіктерін тексеру мақсатында мынадай ескертулер жазылады:
Жылдамдық – бала саны
Зейін – бала саны
Есеп – бала саны
Шешуі – бала саны
Мұғалім оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
ООМ–орынға отырғызу матрицасы
3 тапсырмасы дұрыс оқушыға – 3 балл
2 тапсырмасы дұрыс оқушыға – 2 балл
1 тапсырмасы дұрыс оқушыға – 1 балл
Оқу сапасын анықтайды. 63 % - ға жетпеген жағдайда қайта тапсырма беріледі.
5
2 цикл
«Бекіту»
«Оқушылар-дың
субъективті
тәжірибесін
өзектендіру»
Екінші түсіндіру
Мұғалім сыныптан сұрақ-жауап алады және өз ойынша оқушылардың көбі жіберген қателіктер бойынша ОӘЖӘ сызбасы кезеңіндегіден жаңаша түсіндіруді бастайды. Түсіндіру уақыты бірінші кезеңдегі түсіндіруден 2 есе кем болады.
Түсіндіру уақыты
У2 (У2=x тақтаға жазу)
6
Қабылдауды
ұйымдастыру
Тапсырманы орындау. Оқушылар бірдей екі рет шапалақ ұрады, дәптерлеріне «Бекіту» сөзін жазады және тапсырманы орындауға кіріседі.
Бекіту (2 рет шапалақтау)
№
ТКШ
АКШ
ЖКШ
3
320·30=9600
480·40=19200
586·900=527400
АКШ
ЖКШ
5
830·60=49800
648·600=388800
6
590·70=41300
Мұғалім сынып ішінде аралап жүреді және бірінші түсіндіруден соң оқу материалын сыныптың меңгерген дәрежесін талдайды.
ТКШ-АКШ-ЖКШ
(5 бала + 30 с) Бұл 5 бала қол көтергеннен кейін, қалған оқушыларға 30 с уақыт беріледі.
7
Ұғынуды
ұйымдастыру
Рефлекция
Жұмыс аяқталған соң оқушыларға «Қолдағы қалам - бұл қателік» бұйрығы беріледі. Оқушылар дәптер алмасады. Мұғалім тақтаға бірден барлық жауабын жазады, тексереді. Досыныкі дұрыс болса,қол көтереді.
Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексерілуі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Тақтада мынадай жазу болады:
ТКШ =; АКШ =; ЖКШ =.
Тақтаға оқушылардың есеп шығару кезінде жіберілген қателіктерін тексеру мақсатында мынадай ескертулер жазылады:
Жылдамдық – бала саны
Зейін – бала саны
Есеп – бала саны
Шешуі – бала саны
ООМ – орынға отырғызу матрицасы
3 тапсырмасы дұрыс оқушыға – 3 балл
2 тапсырмасы дұрыс оқушыға – 2 балл
1 тапсырмасы дұрыс оқушыға – 1 балл
Оқу сапасын анықтайды. 63 % - ға жетпеген жағдайда қайта тапсырма беріледі.
8
3 цикл.
«Есте сақтау»
«Оқушылар-дың
субъективті
тәжірибесін
өзектендіру»
Үшінші түсіндіру
Мұғалім сыныптан сұрақ-жауап алады және өз ойынша оқушылардың көбі жіберген қателіктер бойынша ОӘЖӘ сызбасы кезеңіндегіден жаңаша түсіндіруді бастайды. Түсіндіру уақыты екінші кезеңдегі түсіндіруден 2 есе кем болады.
Түсіндіру уақыты
У3 (У3=x тақтаға жазу)
Мұғалім оқушылар-
дың сұрақтарына жауап береді.
9
Қабылдауды
ұйымдастыру
Тапсырманы орындау. Оқушылар бірдей үш рет шапалақ ұрады, дәптерлеріне «Есте сақтау» сөзін жазады және тапсырманы орындауға кіріседі.
Есте сақтау (3 рет шапалақтау)
№
ТКШ
АКШ
ЖКШ
77
390·20=7800
690·60=41400
3510·70=245700
2
АКШ
ЖКШ
8
860·40=34400
756·600=453600
9
630·60=37800
АКШ
ЖКШ
ЖКШ
10
740·60=44400
2230·70=156100
11
483·600=289800
Мұғалім сынып ішінде аралап жүреді және бірінші түсіндіруден соң оқу материалын сыныптың меңгерген дәрежесін талдайды.
ТКШ-АКШ-ЖКШ
(5 бала + 30 с) Бұл 5 бала қол көтергеннен кейін, қалған оқушыларға 30 с уақыт беріледі.
10
Ұғынуды
ұйымдастыру
Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қалам – бұл қателік» бұйрығы беріледі. Оқушылар дәптер алмасады. Мұғалім тақтаға бірден барлық жауабын жазады, тексереді. Досыныкі дұрыс болса,қол көтереді.
Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексерілуі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады.
Тақтада мынадай жазу болады:
ТКШ =; АКШ =; ЖКШ =.
ООМ–орынға отырғызу матрицасы
3 тапсырмасы дұрыс оқушыға–
3 балл
2 тапсырмасы дұрыс оқушыға–
2 балл
1 тапсырмасы дұрыс оқушыға–
1 балл
Оқу сапасын анықтайды. 63%-ға жетпеген жағдайда қайта тапсырма беріледі.
11
Ой толғау
1. Сыныпқа байланысты ОӘЖӘ сызбасы мен материалды меңгеру деңгейі анықталады.
2. «Биоинтернет» картасымен жұмыс жасау бойынша сарапшылар тобы анықталады.
3. Сол тақырып бойынша сабақ нәтижесін ескере отырып жұмыс уақытының болжамын береді.
4. Егер де, сол күні «Биоинтернет» картасы бойынша сабақ жоқ болса, онда үйге тапсырма береді: ОӘЖӘ сызбасы бойынша өз іс-әрекеттерін қысқаша айтып беру және тапсырмаларды шеше білу білігі.
5. Мұғалім тағы да тақырыптың аяқталумен карталар бойынша уақытты үнемдеуге «Қисын», «Көшбасшы», «КТС» карталарында ойнау мүмкіндіктеріне мәлімет береді
12
Ескерту
Егер де, «Алгоритм» картасында сыныптың білім деңгейі 63% сапаға шықса, онда мұғалім келесі тақырыпқа қөшуге құқығы бар. Ол тақырып аяқталды деп саналады.
Ой толғау
«Биоинтернет» картасымен жұмыс жасау бойынша сарапшылар тобы анықталады. Сол тақырып бойынша сабақ нәтижесін ескере отырып жұмыс уақытының болжамы беріледі.
Бағалау
9 - 8 – «5»
7 - 6 – «4»
5 - 4 – «3»
Үйге тапсырма
Үй тапсырма сан 10-нан кем болмауы тиіс.
Тапсырманы оқулықтан немесе еркінше беруге болады.
122- бет № 8