Сабақтың тақырыбы: Бүтін және бөлік.
Сабақтың мақсаты: Балалардың бүтін зат туралы білімдерін қалыптасуы,бүтін затты 2-ге,4-ке бөлу түсініктерін дамыту, тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу, ой өрісін,сөздік қорын молайту.
Қолданатын көрнекіліктер: жемістер, суреттер, оқулық дәптер. Түрлі түсті қарындаштар,пішіндер
Шаттық шеңбер
Арайлап таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жайнай түсті қаламыз,
Жайнай түсті даламыз.
Қайырлы күн балалар,
Қайырлы күн апайлар.
(тәрбиеленушілердің қолдарында әр түрлі фигуралар, фигуралар бойынша топқа бөлінеді)
Ұйымдастыру бөлімі: 1. Тәрбиеленушілерді түгелдеу,оқу-құралдарын
тексеру.
2.Тәрбиеші сөзі (жаңа сабақтың тақырыбын сурет
арқылы ашу, яғни тақтада бүтін алма мен бөлік
алманың суреті ілулі тұрады.Балалар тақырыптың
бүтін және бөлік екенін айтады)
Себеттегі жемістердің біреуін Айша қолына алады қасына Кәусар келеді.Ол досының қолындағы алмаға қызығып жегісі келеді. Айша түсініп алманы бөліп береді.Балалар алманың неше бөлік екенін айтады. Мінекей балалар «өле жегенше,бөле же» дегендей достар алманы бөліп алды. Балалр достық туралы қандай мақал білесіңдер? (балалар білетін достық туралы мақалдарын айтады) Тәрбиеші мақалдардың мағынасын түсіндіріп жібереді.
3. Құрастыру ойыны (суреттегі бөліктерге бөлінген жемістерді құрастыру)
4.Көршісін тап ойыны(берілген сандардың көршісін табу)
Кітаппен жұмыс.
1 тапсырма. Берілген фигураларды бояу. Бүтінді ашық көкпен,жартыны қою көкпен, ширекті қызылмен,жартыны қызылмен, ширекті жасылмен бояймыз.
2 тапсырма. Әр гүлкөмбеде 7 гүлден болу керек. Жетпеген гүлдерді жапсыру керек.
Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел соғады.
Кіп-кішкентай ағашқа,
Су құйғанда өседі.
3 тапсырма. Аулада 6 балапан жүр еді, екеуі кетіп калды. Неше балапан қалды?
Сабақты қорыту.
Бүтін деп нені айтамыз?
Бөлік деп нені айтамыз?
Бағалау саяхаты. Тәрбиеленушілер өздерін бағалайды. ( Ұшаққа немесе автобусқа мінеді)