Пәннің аты: Әдебиеттік оқу | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: |
Сабақтың атауы | М.Әуезов. «Бала Абай» | ||
Мақсаты: | Мақсаты: Қазақтың ұлы Абай Құнанбаевтың өмірінен дерекі шығармашылығына шолу жасау, өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу;Оқушыларды қазақтың классик ақыны Абай Құнанбаевтың өмірімен толығырақ таныстыру.Абай өлеңдері арқылы балаларды жақсы қасиетерге тәрбилеу, әрқашан ұқыпты, алғыр, зерек болуға үйрету. Әдісі:топтастыру, түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау т.б Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, ана тілі. Сабақтың көрнекілігі: Абайдың портреті, кітаптары, интераткивті тақта, суреттер. | ||
Күтілетін нәтиже: | |||
Психологиялық ахуал | Ұйымдастыру кезеңі Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда дереу жан жағым. Міне жүрегіміз жылу қалпында сабағымызды бастайық. | Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. | |
Қызығушылықты ояту | аадолдолдлодлоолол Ролролорл тлолдрдпаоепагрррршщзрщщш | Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып, ерекше ынтамен кіріседі. | |
Мағынаны тану | Топқа бөлу Жыл мезгілдер арқылы топқа бөлу. 1 топ - Көктем 2 топ - Жаз 3 топ - Күз 4 топ - Қыс Ойын: «Өз бас киімін кигізу» 1 тақия Үй тапсырмасын сұрау «Пікірлер ағашына» өткен сабақ жайында сұрақтар қойылады. Жауап бере отырып, стикермен ағашқа ілу. -Қоңырау өлеңінің авторы кім? -Ғафу Қайырбеков қай жылы, қай жерде дүниеге келді? -Қоңырау дегенде көз алдыңа не елестейді? -Өлеңде кім жайында, және ол туралы не білесің? -Ыбырай өлеңдерін ата және жатқа айт. Қазақтың жазық даласы, киіз үй, жайылып жүрген малдары бар көрініс көрсетіледі. Кенет бәрі тыныштала қалады. Бір кезде күмбірлеген қоңырау үні естіледі. – Балалар, көргендерің мен естігендеріңді әңгімелеп беріңдерші? – Оқушылар өз ойларын жеткізеді. – Тақтада қоңырау суреті көрсетіледі. — Мынау ненің суреті ? – Қоңыраудың. — Қоңырау не үшін қажет? – Сабақ басталарда, сабақ аяқталғанда соғылады. Бірінші қыркүйекте, соңғы қоңырауда соғылады, т.с.с. — Яғни, бір сөзбен айтқанда қоңырау тікелей мектепте байланысты екен. Мен сіздерге қонырауды бекер көрсеткен жоқпын. Ғ. Қайырбеков Қостанай облысы, Торғай қаласында 1928 жылдың 15 тамызында дүниеге келген. Алғашқы жинағы «Құрдастар» 1954 жылы, «Дала қонырауы» поэмасы 1956 жылы, «Жер астындағы жұлдыздар» өлені 1965 жылы жарық көрген. Ғ. Қайырбеков – қазақтың халық жазушысы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, көрнекті ақын. Өлеңдегі қоңыраушының аты кім? – Ыбырай. — Алғаш қазақ даласына білім есігін ашқан кім деп ойлайсыңдар? - Ыбырай Алтынсарин. -Ыбырай есімі бізге таныс па? - Таныс. - Олай болса, Ыбырай Алтынсарин – кім? -Оқушылар жауап береді. -Ұстаз, мектеп ашты, жазушы, педагог, ағартушы, т.с.с. мектеп философ, қоғам ашушы жазушы қайраткері 6 слайд. — Тақтада Ы. Алтынсариннің суреті мен қысқаша өмірбаяны көрсетіледі. Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы Қостанай облысы, Қостанай ауданы, Арқарағай ауылында дуниеге келген. Ыбырай қазақ балаларына арнап алғаш рет мектеп ашып, ұстаздық еткен. Балаларды оқуға шақырып, оларға арнап көптеген өлең, ертегі, әңгіме жазған. Ыбырай Алтынсарин – қазақтың аса көрнекті ағартушы – педагогы, жазушы, этнограф, қоғам қайраткері. 1889 жылы дүниеден өткен. 2 тақия Жаңа сабақ Ребус шешу Абайдың өміріне слайд арқылы шолу жасау. 1.Слайд. Абайдың балалық шағы, отбасы. 2.Слайд. Медреседе оқыған кезі. 3.Слайд. Еңбек жолы, шығармашылығы. «Пікірлер ағашы» арқылы Абай ата туралы не білетінін жазу. М.Әуезовтың өмірі жайлы қысқаша түсінік. Мұхтар Әуезов: - Семей облысында дүниеге келген шебер жазушы - «Абай жолы» романын жазған. -Мәтінді түсініп оқу. 1.Мұғалімнің мәтінді мәнерлеп оқуы. 2.Оқушылардың мәтінді іштей еркін оқулары. 3.Сұраққа жауап. (тақтамен жұмыс) Абайдың әжесінің аты кім? Абайдың шешесінің аты кім? -Бала Абай нені ерекше жақсы көреді екен? (мәтіндегі жазушы сөзін пайдаланып жауап беру) Дәптермен жұмыс Абайдың әжесінің аты ? Абайдың шешесінің аты? |