kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөйлемдегі сөздердің байланысы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөйлемдегі сөздердің байланысы.»

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің туған өлкем»

Күні: 19.12.2017ж

Сынып: 2 «А»

Сабақ 62

Мектеп: №49 Мұғалімнің аты-жөні: Қ.Ахметова

Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Сөйлемдегі сөздердің байланысы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сұхбаттасының сөзін тыңдап, диалогке қатысу

Сабақ мақсаттары

Жаңа тақырыпты ашу арқылы оқушылардың сөйлем және оның тыныс белгілері жайындағы алған ұғымдарын тиянақтау.Дұрыс сөйлеу,сөйлемді дұрыс құрастыра білу қабілеттіліктерін дамыта отырып,таза, ұқыпты жазуға тәрбиелеу.

Бағалау критерийлері

сөйлем және оның тыныс белгілері жайындағы алған ұғымдарын жетілдіреді

ұрыс сөйлеу,сөйлемді дұрыс құрастыра білу қабілеттіліктерін дамытады.

Тілдік мақсаттар

Негізгі терминдер мен сөзтіркестер:

Сөз, әріп, отбасы, жанұя, ат, апа, әже, ана, шеше, әке,

Сабақта диалог үшінқолданылатынтіл

Талқылау үшін сұрақтар:

  • Сөз деген не?

  • Сенің отбасыңда неше адам бар?

  • Сен үшін отбасы деген не?

  • Отбасы мүшелеріне кімдер жатады?

Бұл сөздерге қандай сұрақ қоямыз?

Құндылықтарды дарыту/әлем азаматы/көпмәдениеттілік

/интернационализм

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, әдебиет, математика

Бастапқы білім


Өз отбасымның шежіре ағашын жасаймын

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин





2 мин


(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңіл - күйін жақсартуға арналған сергіту.
Қайырлы күн, әлем!
Қайырлы күн, аспан!
Қайырлы күн, сен!
Қайырлы күн, мен!
Қайырлы күн, мұғалім!

(Ұ) «Артық сөзді тап» ойыны

Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру, сабақтың тақырыбын анықтау.
Ата аға шаңырақ ноутбук туыс ағайын
ойнау адал қуану көмектесу жапырақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Бағалау критерийлерін шығару.


слайд

Ортасы







7 мин
















5 мин









3 мин



5 мин



3 мин



2 мин


2 мин


2 мин





1 мин

(МК, Ұ, Ө) «Ыстық микрафон» ойыны

Мақсаты: Оқушылардың және олардың отбасының күнделікті өмірі туралы әңгіме сұхбат жүргізу, сұхбатқа белсенді қатысу.

Ортаға екі оқушы шығады. Мұғалім оларға арнайы жазылған сұрақтар тізімін береді. Олар сұхбат алушы қызметін атқарады. Ал, сыныптың басқа оқушылары сұрақтарға толық, жан-жақты жауап берулері керек.

- /Жүргізушілер сұраққа жауап берген оқушыларға алғыс айтып, ойын аяқталады/.

Жұмбақ жасыру:»Өзім сөзден тұрамын, Аяқталған ойды құрамын.» Жауабы не?

Сөйлемдегі сөздердің байланысы.


СӨЙЛЕМ

----------------

Хабарлы сөйлем Сұраулы сөйлем Лепті сөйлем

(ережесі) (ережесі) (ережесі)

а) Суреттер арқылы сөйлемдер құрастырып, сөйлем түрлерін ажырату.

ә) Сөйлемдердің бір – бірінің ұқсастығымен айырмашылығын анықтау.


Сұраулы Хабарлы

Сөйлем сұрайды? СӨЙЛЕМ сөйлем

хабарлайды



Лепті

Сөйлем көңіл – күйді білдіреді

Оқулықпен жұмыс. Берілген жаттығуларды әр топта бөліп орындау.


(Ұ) Ассоциация құру.

Мақсаты: отбасы ұғымын жан-жақты талқылау, түсіну.


Мұғалім қорытынды жасайды.

- Иә, дұрыс айтасыңдар балалар , бір шаңырақ астында тұратындардың бір- біріне сыйластығы , махаббаты, бауырмалдығы , бір –бірімен ынтымағы татулығы , бірлігі отбасы жарастығын құрайды.
(/.Мақал – мәтелдер

І қатар.
Туған жер – алтын бесік.
ІІ қатар.
Білекті бірді жығар,
Білімді мыңды жығар.
ІІІ қатар.
Ең тәтті де, ащы да – тіл.
Тест сұрақтарына жауап беру

Тапсырма:

І топ – Сөйлем дегеніміз не?

ІІ топ – Сөйлем нешеге бөлінеді? Түрлері.

ІІІ топ – Сөйлемнің түрлеріне қарай мысалдар келтіру.


Ойлан тап» ойыны.

Ұяшықтар берілген.Оқушылар қалауы бойынша таңдайды. Әр ұяшықтың соңында сұрақтар бар.

1

2

3

4

5

6


1. Хабарлы сөйлем дегеніміз не? 2. Сұраулы сөйлем дегеніміз не? 3. Лепті сөйлем дегеніміз не? 4. Сөйлем дегеніміз не? 5.Жұмбақ .  « Өзім сөзден тұрамын, Аяқталған ойды құрамын.» 6. Мәтін деген не?

Ережені түсіндіру.

Интерактивті тақтамен жұмыс.

38-жаттығу. Рөлге бөліп орындау.

       Тышқан, Суыр, Күнбағыс, Дән, Дәндер,Су, Күрек, Қарлығаш.

Топтық тапсырма:

1-топ. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрастыру.  

   



2-топ.Сөйлемдегі сөздердің дұрыс байланыспағанын дәлелдеу.

      Сиыр өріс (тен ) келді. Нұрбол сиыр ( ды) қораға кіргізді. Апа (м ) сиыр сауды.

-Сиыр қайдан келді?

-Нұрбол нені қораға кіргізді?

-Кім сиыр сауды?

3-топ. Қыстап қалатын құстар туралы әңгіме құра.

-Қандай құстар қыстап қалады?

 

       Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындау.






микорафон












сұрақтар жазылған қағаздар








форматындағы ақ қағаз













Мәтін жазуға арналған қағаздар








Стикерлер


Сабақтың соңы

10 мин





Жұбын тап» ойынын ойнау.

Сөйлемдерді дауыс ырғағымен оқып, тыныс белгісін табу.

 

-          Алақай, әкем келді

-          Сенің атың кім

-          Оқушылар саяхатқа шықты

ә) Тест тапсырмасы:

Сөйлемдегі сөздердің дұрыс байланысқанын тап.

А)  Үйді олар тазалау кірісті.

Ә)  Үй олар тазалауға кірісті.

Б)  Олар үйді тазалауға кірісті.

Рефлексия
-Бір сәт көзімізді жұмып ,өз отбасымызды көз алдымызға елестетеміз. Енді әрқайсымыз өз отбасымыздағы адамдарға жақсы тілегімізді іштей айтайық. Көзімізді ашайық. Отбасыларыңды елестеткен сәтте қандай жағдайда болдыңдар?Отбасыларыңа қандай жақсы тілек тіледіңдер?

«Блоб ағашындағы» өз орнын анықтау.


«Блоб ағашы»



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Деңгейі жоғары оқушыларға қойылым дайындауға беріледі

Өзара бағалау және мұғалімнің бақылауы арқылы бағаланады



Сергіту сәті


Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?



Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?



Жеткізбесе, неліктен?



Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?



Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?







Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз.


1:



2:



Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз.

1:



2:



Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сөйлемдегі сөздердің байланысы.

Автор: Ахметова Карлыгаш Ордабековна

Дата: 12.02.2018

Номер свидетельства: 456667
