Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы. Мамыр
Сабақтың мақсаты: 1.Сөйлемдегі сөздердің байланыстары туралы білімдерін меңгерту.2.Тапсырмалар орындау барысында жаңа білімдерін одан әрі дамыту.3.Сауатты, көркем жазу дағдысын қалыптастыру, әдемі сөйлей білуге баулу, ой-өрісін кеңейту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі : сюжетті суреттер
Сабақтың барысы:
- < >
Өткен тақырыпты қайталау.
Алма ағашы алмаларын тектен тек бермейді. Түсіп қалған алмаларымды жинап беріндер дейді.
Ал әрбір алманың артында өткен тақырыптардан сұрақтар бар.
-
Сөйлем дегеніміз не?
-
Сөйлем неден құралады?
-
Сөйлем соңына қандай тыныс белгісі құйылады?
-
Сөйлемнің қандай түрлері болады?
-
Сөйлемнің 1-ші сөзі қандай әріптен басталып жазылады?
( балалар жауап беріп, алмаларды іледі)
-Міне алмаларды алдық,енді оларды себетке салып қонаққа барайық.
Ертегіні есімізге түсірейік. Ол үйшікте кімдер тұрады?
Аю,тышқан,қасқыр,түлкі,бақа.
3.Жаңа тақырыпқа кіріспе
- Балалар осы үйшіктегі аңдар қалай тұрып жатыр?
Суретпен жұмыс.
-Тышқан не істеп жүр?
- Аю не істеп жүр?
- Қасқыр не істеп жүр?
- Түлкі не істеп жүр?
- Бақа не істеп жұр?
-Қоян не істеп жүр?
( балалар сұраққа жауап бере отырып, сөйлемдер құрастырады)
Қасқыр саңырауқұлақ терді.
-Қасқыр (не істеді?) -терді.
( не? ) терді – саңырауқұлақ терді.
-Балалар сөйлемдегі сөздер байланысып тұр ма?
-Сөздердің байланысын қалай анықтадық?
-Сұрақ арқылы.
4. Жаңа сабақ.
Электронды оқулықтан қазақ тілі 1 класс «Сөйлемдегі сөздердің байланысы»
-Балалар үйшіктің тұрғындары қалай тұрып жатыр?
-Тату –тәтті, бірігіп, дос болып.
Қонаққа келгесін олар біздерге дастархан жайыпты.
Бізге қазақтың ұлттық тағамы «Ет » дайындап қойыпты.
Етті жақсы көресіңдер ме?
Тағамды жеу үшін «Мамыр» өлеңімен және оқулықтағы тапсырмаларды орындау керек.
-Бүгінгі біздің танысатын шығармамыз «Мамыр» өлеңі.
1-мамыр – Қазақстан халқының бірлігі күні. Қазақстанның көпұлтты халқының татулығы, ынтымақтастығы, бейбітшілігі біздің еліміздің ең басты байлығы. Оны көзіміздің қарашығындай сақтауымыз керек. Қазақ бауырмал халық. Бүгінгі елімізде 136 ұлт пен ұлыстың өкілдері бір тудың астында тату-тәтті ғұмыр кешіп жатыр.
Ә) Өлеңді мұғалімнің оқуы
- Оқушылардың оқуы
- 1-ші шумақта не айтылған
( Жас талдардың жандары бар секілді. Аспанда күн күлімдеп тұр. Мамыр әні барлық жерге тарайды.)
-2-ші шумақта не айтылған?
( Жаз мезгілі төрге шығып, адамдарды жадыратты.Жер, дүние тербеліп, қала мен дала құлпырды.)
Б) Дәптермен жұмыс
- Көркем жазу
Қ қ әріпін жазу
( үнтаспадан көрсету)
В) Оқулықпен жұмыс
161-жаттығу. Сөйлемдерді өзара байланысты сөздерді бөліп алып жазу.
Інім қолындағы шарды жіберді.
Інім жіберді, шарды жібеоді.
Шар аспанға ұшты.
Шар ұшты, аспанға ұшты.
Біраз уақыттан кейін шар көрінбей кетті.
Шар көрінбей кетті, біраз уақыттан кейін.
5. Жаңа сабақты бекіту.
- Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай анықтаймыз?
Балалар енді біздің уақытымызда аяқтап қалды, ауылымызға қайтайық. Қонақ иелеріне не айтамыз?
-Рахмет!
Балалар, «Үйшік» ертегісінде әр түрлі жануарлар тұрады. Олар оған қарамастан бір үйде тату-тәтті өмір сүріп жатыр.Бізде солар сияқты бір-бірімізбен тату болайық.
- 1-мамыр қандай мейрам?
-Қазақ халқы қандай?
-Елімізде қанша ұлт өкілдері бар?
«Бірлік» туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?
6.Үйге тапсырма: «Мамыр» өлеңің мәнерлеп оқу.
7. Бағалау
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық