kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ жоспары математика пәнінен

Нажмите, чтобы узнать подробности

Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдеріне тапсырмалар орындау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары математика пәнінен»


Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты: көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру; есептің әр түрін шығару дағдыларын жетілдіру.

С/көрнекілігі: кесте, логикалық тапсырмалар, карточкалар

С/әдісі: сұрақ – жауап, көрнекілік

С/түрі: жаңа білім


Сабақтың барысы.


1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

3. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

Жаппай жұмыс.

  • Сандардың қосындысы 165, бірінші қосылғыш 92. Екінші қосылғышты тап.

  • 810 мен 90 сандарының бөліндісі 810 мен 5 сандарының көбейтіндісінен неше кем?

  • 600 001 санын 2 – ге кеміт.

  • 720 – ны 5 есе кеміт.

  • Бөліндінің мәні 200 шығу үшін, қандай санды 17 – ге бөлу керек?

  • Егер бөлменің ауданы 24 м2 болса, қабырғаларының өлшемі қандай (қабырғаларының ұзындығы бүтін сан болу керек)?

  • 345 санын 1 000 есе арттыр.

  • 3 000 саны шығу үшін, 1 – ді қандай саннан азайту керек?

  • 98 545 санында неше толық ондықтар бар?

  1. Оқушылар назарына 4 фигураның суреті көрсетіледі: текше, тікбұрышты параллелепипед, үшбұрыш және тіктөртбұрыш.

  • Осы суретерге ортақ сөз? ФИГУРАЛАР

  • Қандай екі топқа бөлуге болады? КӨЛЕМДІ – ЖАЗЫҚ

  • Көлемді фигураларды ата. ТЕКШЕ, ТІКБҰРЫШТЫ ПАРАЛЛЕЛЕПИПЕД

  • Олардың ұқсастығы? 6 ЖАҒЫ, 8 ТӨБЕСІ, 12 ҚЫРЫ

  • Олардың айырмашылығы? ТЕКШЕ ҚАБЫРҒАЛАРЫ БІРДЕЙ, Т/П ӘРТҮРЛІ.

Геометриялық материалдармен жұмыс. Қораптардың көлемін анықтайды.

Оқушылар 5 адамнан топтарға бөлінеді. Әр топқа өлшемі түрлі қораптар ұсынылады. Топтағы балалар қораптың көлемін анықтайды. Көлемді есептеу кезінде көбейтудің терімділік қасиетін қолдануға болатынын көрсету маңызды.

Ауызша есептеуге 10 – ға, 100 – ге, 1 000 – ға көбейту, бөлуге тапсырмалар енгізу.

Жаңа материалмен танысу.

Күн жады, көркем жазу минуты
210, 2100, 21000, 210 000

Өрнектерді салыстару. Олардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

231 · 10 · 2 = 4 620 2 310 · 2 = 4 620

231 · 100 · 2 = 46 200 23 100 · 2 = 46 200

231 · 1 000 · 2 = 462 000 231 000 · 2 = 462 000

231 · 2 · 10 = 4 620 231 · 20 = 4 620

231 · 2 · 100 = 46 200 231 · 200 = 46 200

231 · 2 · 1 000 = 462 000 231 · 2 000 = 462 000

Жазу және есептеу тәсілін түсіндіру.

2 310 · 200 = 231 · 10 · 2 · 100 = (231 · 2) · (10 · 100) = 462 · 1 000 = 462 000


Оқушыларға нөлдермен аяқталған сандарды көбейту және бөлу кезіндегі талдау барысын өз беттерінше түсіндіруді ұсыну.


24 : 6 = 4

240 : 60 = 24 онд. : 6 онд. = 4 онд.

2400 : 600 = 24 жүзд. : 6 жүзд. = 4 жүзд.

24000 : 6000 = 24 мыңд. : 6 мыңд. = 4 мыңд.

Нөлдермен аяқталған сандарды нөлдермен аяқталған сандарға қалдықсыз бөлу кезінде алдымен бөлгіш пен бөлінгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап, содан кейін бөлуді орындау қолайлы екені көрсетіледі.

Мысалы: 240 000 : 6000 = 240 : 6 = 40

Бұл – нөлдерді алып тастау тәсілі деп аталады.

Алғашқы бекіту.

3 тапсырма түсіндіріле отырып, ауызша орындалады. Бүл – ауызша есептеудің көрнекі үлгісі.



4 тапсырманың 1, 2 – бағанын дәптерге дауыстап түсіндіре отырып орындайды.

20 · 800 = 16 000 9 000 ׃ 300 = 30

80 · 400 = 32 000 12 000 ׃ 300 = 40

12 · 900 = 10 800 27 000 ׃ 300 = 90

5 · 7 000 = 14 000 21 000 ׃ 300 = 70

15 · 3 000 = 45 000 24 000 ׃ 300 = 80

Өтілген материалмен жұмыс.

5 (а) есеп.

1 000 · 5 = 50 000 (см2) – 1 тұсқағаздың ауданы

500 · 260 = 130 000 (см2) – бірдей екі қабырғаның ауданы

130 000 · 2 + 42 000 + 48 000 = 350 000 (см2) – барлық қабырғаның ауданы

350 000 : 50 000 = 7 тұсқағаз керек.

8 тапсырма ауызша орындалады.

- Есепті шығару үшін, қалай талдау керек? (400 г сүзбе 200 г – нан неше есе артық? 2 есе, демек, құны да 2 есе артады, 80 · 2 = 160 (тг). 800 г сүзбе 200 г – нан 4 есе артық, демек, құны да 4 есе артады. 80 · 4 = 320 (тг)).

6 тапсырманы өз беттерінше орындайды.

а) 100 · 2 · 6 = 1 200 (тг)

ә) 23 · 60 = 1380 (м)

б) 600 : (3 · 10) = 20 (жүк пойызы)

в) 300 : (100 – 40) = 5 (т)

№ 7. Есепті шығару. Ауызша орындау.

1 тәул. = 24 сағат

9 тәул. = 216 сағат Шешуі: 216 : 4 = 54 сағат

Сабақты қорытындылау: сұрақ – жауап

Үйге тапсырма: № 4 (3, 4 – баған), 5 (ә) (89, 90 беттер). Шығармашылық деңгей: № 8 тапсырмаға ұқсас тапсырма ойластыру.

Оқушыларды бағалау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақ жоспары математика пәнінен

Автор: Таженова Жанылсын Кадыровна

Дата: 18.02.2018

Номер свидетельства: 458228
