Сабақтың тақырыбы:
Юю дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
Ю дыбысы мен әрпін таныту; оның қосарланған дыбыс екенін ұғындыру; әріптің жазылу емлесін меңгерту; сөздерді жүргізе әрі дұрыс оқуға үйрету; ойлау қабілетін, сөйлеу тілін, белсенділігін дамыту.
Оқыту нәтижелері:
Ю дыбысы мен әрпін таниды; оның қосарланған дыбыс екенін біледі; әріптің жазылу емлесін меңгереді; сөздерді жүргізе әрі дұрыс оқуға үйренеді; ойлау қабілетін, сөйлеу тілін, белсенділігін дамытады.
Негізгі дерек көздер:
Оқулық, слайд- суреттер, смайликтер, әріп үлгісі, жазу үлгісі, жазу дәптері №2, электронды оқулық, тапсырмалар парағы
Сабақтың түрі:
Аралас
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану, өзін өзі тану
Сабақ кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқушының іс-әрекеті:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
3 мин
1. Оқушылармен амандасу
2. Оқушыларды түгелдеу
3.Оқу құралдарын дайындатып,зейінін сабаққа аударту.
4. Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
Бестік болсын бағамыз, Өнер-білім көп оқып,
Білімнен бақыт табамыз. Өсе берсін санамыз
5. Жемістер арқылы «Алғырлар, тапқырлар, талаптылар, білімділер, ақылдылар» тобына бөлу.
1. Мұғаліммен амандасады
2. Кезекші есеп береді
3.Оқу құралдарын дайындайды
4. Хормен өлең оқиды
5. Жеміс суреттерін үлестіріп алып, 5 топқа бөлінеді
ІІ. Өткенді пысықтау:
Білу:
12 мин
Слайд: «Қоянның ормандағы саяхаты. Өз үйіне оралу үшін Қоянға көмектесу». «Кірпінің тапсырмасы»:
1. «Ой қозғау». Сұрақ-жауап арқылы жұмыс:
1-топ: - Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не?
2-топ: - Дыбыстар неше түрге бөлінеді?
- Дауысты және дауыссыз дыбыстардың айырмашылығы неде?
3-топ: -Буын дегеніміз не? Ата, қала сөзін буынға бөл
4-топ: -Я қандай дыбыс? Оның басқа дыбыстардан қандай айырмашылығы бар?
5-топ: -Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ата
2. Слайд: «Түлкінің тапсырмасы». Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу:
1-топ: Ұ немесе ү; 2-топ: Ү немесе і; 3-топ: П немесе б; 4-топ: Ы немесе і; 5-топ: К немесе г.
3. Слайд: «Қасқырдың тапсырмасы». Өткен сабақты бекіту.
Электронды оқулықтан тапсырма орындау, тексеру:
1) - Я дыбысы туралы не білдік?
2) Көп нүктенің орнына а,я әріптерінің тиістісін қойып жаз: т.с, тақи., шорт.н, са.бақ, ғ.сыр, бо.у, си., ж.рыс.
3) Суреттегі заттардың атын жазу: пияз, аяқ, ұя, Аяз ата, аялдама.
4) Суреттерге қарап, атауында я әрпі бар сөздерді ата.
1. Топтық жұмыс: әр топтың мүшелері берілген сұрақтарға жауап береді
2. Топтық жұмыс: А4 тапсырма парағында көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазады, түсіндіреді
3. Тапсырмаларды орындайды:
1) Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы сұраққа жауап береді.
2) Жеке жұмыс: жеке тапсырма парағында сөзге тиісті әріпті қойып жазады, тексереді
3) Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы суреттегі заттардың атын атайды, сөздің әріптерін ретімен айтады, слайдта жазылады.
4) Жаппай жұмыс: қол көтеріп я әрпі бар сөздерді атайды
ІІІ. Жаңа сабақ:
Түсіну:
6 мин
1. Жаңа сабақты хабарлау
2. Слайд: «Аққудың тапсырмасы». Жұмбақ шешу:
Орманнан, жалпақ даладан Кіп-кішкене арадан
Бал іздеп бір аң жортады. Үп-үлкен боп қорқады.
- Аю туралы не білесіңдер?
3. Слайд: «Аюдың тапсырмасы».
Ю дыбысы мен әрпін таныту жұмысы:
1) Ю әрпін көрсету: баспа және жазба түрі.
2) Ю дыбысын артикуляциясына сәйкес дұрыс дыбыстатып, айтқызу.
3) Ю дыбысының қосарланған дыбыс екенін түсіндіру: й + у = ю
4) Ю дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
5) Қорытынды жасау:
Ю–дауысты дыбыс; сөздің соңында кездеседі, й мен у-дың қосарлануынан жасалған дыбыс.
4. Оқулықпен жұмыс. Слайд -баған түрінде берілген сөздерді оқу, сурет арқылы мағынасын ашу, дыбыстық талдау жасау: аю, ою, ию, ұю, үю.
1. Жаңа сабақтың мақсатымен
танысады.
2. Жаппай жұмыс: жұмбақ шешеді, суретпен жұмыс жасайды,
3. Жаппай жұмыс:
ю дыбысымен және әрпімен танысады, дыбысты дұрыс айтуға жаттығады, сөздер айтады, қорытынды жасайды
4. Жаппай жұмыс: сөздерді хормен жүргізе оқуға жаттығады, сурет бойынша сөздің мағынасын ашады, дыбыстық талдау жасайды.
Сергіту сәті:
1 мин
Өлең айту, қимыл-қозғалыс жасау:
Аспанды бұлт қаптады, Жаңбыр жауды.
Жел тұрды. Күн ашылды,
Шақпақ шақты, Жердің шаңы басылды.
Слайдтағы суреттерге қарап, өлеңді айтады, қимыл-қозғалыс жасайды
Талдау және
қолдану:
5 мин
Слайд: «Тиіннің тапсырмасы».
Жазу дәптерімен жұмыс:
1. Юю әрпінің жазылу емлесін түсіндіру, тақтаға жазып көрсету.
2. Ю әрпін ауада жазу, бастыра жазу, өз бетінше әріпті жазу (2 қатар), сөздерді жазу: Юю, аю, ою.
Жеке жұмыс: әріптің жазылу емлесін түсінеді, ауада жазып үйренеді, әріп пен сөздерді бастыра және өздігінен әріп байланысын сақтап жазады
10 мин
Оқулықпен жұмыс.
1. «Таңқурай мен қорбаңбай» өлеңімен жұмыс:
1) Өлеңді мәнерлеп оқып беру.
2) Сурет бойынша мазмұнын талдау.
3) Хормен жүргізе әрі мәнерлеп оқуға жаттықтыру.
4) Өлеңді 1 қатардан тізбектеп оқу
2. Бағандағы сөздерді 2 сөзден бірнеше оқушы тізбектеп оқу
1. Жаппай жұмыс: өлең мазмұнымен танысады, хормен жүргізе әрі дұрыс оқуға жаттығады, 1 қатардан бірнеше оқушы тізбектеп оқиды
2. Жеке жұмыс: бағанда берілген сөздерді бірнеше оқушы тізбектеп оқиды.
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау:
6 мин
1. Слайд: «Көбелектің тапсырмасы».
Суретке қарап, сөздің жекеше және көпше түрін айту:
Аю –аюлар, тиін –тиіндер, түлкі –түлкілер, аң –аңдар.
2. Слайд: «Құстардың тапсырмасы»
«Не артық?» ойыны.
3. Слайд: «Жолбарыстың тапсырмасы»
1) Суреттегі қай заттың атауында ю дыбысы бар?
(Күн, аю, гүл, тиін, ою, көбелек)
2) Көп нүктенің орнына и,у,ю дыбыстарының тиістісін қойып, сөзді оқы: т.ін, с.ық, қо., аза., са.да, б.ік.
3) Сұрақ-жауап арқылы жұмыс:
- Ю әрпі туралы не білдік?
1. Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы сөздің жекеше және көпше түрін айтады
2. Топтық жұмыс: әр топ берілген суреттерге қарап артық затты табады, негіздейді.
3. Жаппай жұмыс: қол көтеру арқылы тапсырмаларды орындайды, сұраққа жауап береді.
\/.Бағалау:
1 мин
1. Сабақ бойында формативті бағалап отыру.
2. Қоян аңдардың тапсырмаларын орындаған сендердің көмектерің арқылы өз үйіне оралды.
Күлегештермен өзін өзі және өзара бағалайды:
5-10 күлегеш– өте жақсы;
3- 4 күлегеш – жақсы;
2-1 күлегеш – қанағаттанарлық
\/І. Рефлексия:
1 мин
1. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?
2. Қай тапсырма қиын болды?
3. Қай тапсырма оңай болды?
Ауызша жауап береді