Просмотр содержимого документа
«План урока по математики»
2020-2021 o`quv yili uchun 3- sinf matematika fanidan dars ishlanmani asl holida
sotib olish uchun
murojaat qiling
Biz bilan bog`lanish:
Telegram kanalimiz
@ Ustozlar, @Pedagog
Admin @Dilmurod_jon
T el
To'lov FAQAT klik yoki payme orqali OLDINDAN
Clik orqali to'g'ri kartaga tushirish
*880*8600050469771838*summa# terasiz va chaqiruvni bosasiz
Payme uchun karta raqam:
8600050469771838 (Uzcard)
Humo kartalari egalari uchun
9860030365169801(Humo)
Karta egasi: Raximov Dilmurod
To'lovdan keyin to'lovingizni ANIQ VAQTIni xabar berib qo'yishni unutmang!
(Masalan 12.52da 35ming so'm tashladim)
DIQQAT! Hujjatlar sizga faqat o'zingiz foydalanashingiz uchun beriladi. Iltimos tarqatmang!
+998973354449
3 – sinf III chorak
Sana_____________________ 96-97-sahifa
Mavzu: 10000 ichida yozma bo‘lish. 1 - 7 – misol va masalalar
Darsning maqsadi: ta`limiy:To’rt xonali sonni bir xonali songa yozma bо‘lish usullari bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarni shakllantirish.F.k.1 a + b, a - b, a • b, a : b ko‘rinishdagi ikki o‘zgaruvchili ifodalarning qiymatini berilgan sonlar orqali topa oladi;
Tarbiyaviy:Yurt tinchligi, xalq farovonligi, millatlararo totuvlik, diniy bag’rikenglik tushunchalarining mazmunini tushuntirish. T.k.3. o‘qituvchi bilan birgalikda yo‘l qo‘yilgan xato va noaniqliklarni topa olish, ularni tuzata olish; T.k.4 boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish, agar bu fikrni noto‘g‘ri deb hisoblasa, o‘z fikrini himoya qila olish; atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qila olish va guruhda ishlay olish;
Rivojlantiruvchi:Yangi dars texnologiyalari orqali o’quvchilardagi fikriy bog’liqlikni, mantiq va xotiraning rivojlanishiga imkoniyat yaratish, qandaydir muammoni hal qilishda o’z fikrini ochiq va erkin ifodalash mahoratini shakllantirish. F.k.2. o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay oladi va yangi bilimlar hosil qila oladi;
Darsning turi:Yangi bilim beruvchi:
Darsning metodi: Suhbat, mustaqil ishlash, bahs - munozara.
Darsning jihozi: Darslik, chizg'ich, mavzuga doir plakatlar.
Darsning borishi:
T/R
Bo’limlar
Vaqti
1
Tashkiliy qism
2 daqiqa
2
Uy ishini tekshirish
4 daqiqa
3
Yangi mavzuni tashkil etishga o’tish
2 daqiqa
4
Yangi mavzuni yoritish
14 daqiqa
5
Yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni
10 daqiqa
6
O’rtog’ingni tekshir bellashuvi
10 daqiqa
7
Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash
2 daqiqa
8
Uyga vazifa
1 daqiqa
9
Jami
45 daqiqa
I. Tashkiliy qism: a) Salomlashish; b) navbatchining axboroti; s) sinf tozaligini nazorat qilish.
II. O`tgan darsda berilgan topshiriqni so`rab , o`quvchilar bilimini baholash.
Uy vazifasini tekshirish, og'zaki so'rov, doskada va mustaqil ravishda misol, masalalarni yechish. Uy vazifalarining bajarilishi, doskada yoki mustaqil ravishda misol, masalalarni yechishlariga qarab o'quvchilar baholanadi.
Misollarni o`quvchilar mustaqqil bajaradilar. O`quvchilar ishini nazorat qilish.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash. 5 – masala. Bu shakllardan to‘g‘ri to‘rtburchak yig‘sa bo‘ladimi?
V. Baholash. Darsdagi faol ishtirokiga qarab, o’quvchilar rag’batlantiriladi va dars yakunida ballar umumlashtirilib yakuniy ballar e’lon qilinadi.
VI.Uyga vazifa: 6 – 7 – misol va masala.
3396 : 3 = 1132 4628 : 2 = 2314 7987 : 1 = 7987
4848 : 4 = 1212 2864 : 2 = 1432 9936 : 3 = 3312
7 . Rasm asosida masala tuzing va uni yeching:
Yechish:
10000 – ( 1200 + 7500) = 1300
Javob: stakan 1300 so`m.
Sana_____________________ 97-98-sahifa
Mavzu: 10000 ichida yozma bo‘lish. 1 - 7 – misol va masalalar
Darsning maqsadi: ta`limiy:To’rt xonali sonni bir xonali songa yozma bо‘lish usullari bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarni shakllantirish.F.k.1 a + b, a - b, a • b, a : b ko‘rinishdagi ikki o‘zgaruvchili ifodalarning qiymatini berilgan sonlar orqali topa oladi;
Tarbiyaviy:Yurt tinchligi, xalq farovonligi, millatlararo totuvlik, diniy bag’rikenglik tushunchalarining mazmunini tushuntirish. T.k.3. o‘qituvchi bilan birgalikda yo‘l qo‘yilgan xato va noaniqliklarni topa olish, ularni tuzata olish; T.k.4 boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish, agar bu fikrni noto‘g‘ri deb hisoblasa, o‘z fikrini himoya qila olish; atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qila olish va guruhda ishlay olish;
Rivojlantiruvchi:Yangi dars texnologiyalari orqali o’quvchilardagi fikriy bog’liqlikni, mantiq va xotiraning rivojlanishiga imkoniyat yaratish, qandaydir muammoni hal qilishda o’z fikrini ochiq va erkin ifodalash mahoratini shakllantirish. F.k.2. o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay oladi va yangi bilimlar hosil qila oladi;
Darsning turi:Yangi bilim beruvchi:
Darsning metodi: Suhbat, mustaqil ishlash, bahs - munozara.
Darsning jihozi: Darslik, chizg'ich, mavzuga doir plakatlar.
Darsning borishi:
T/R
Bo’limlar
Vaqti
1
Tashkiliy qism
2 daqiqa
2
Uy ishini tekshirish
4 daqiqa
3
Yangi mavzuni tashkil etishga o’tish
2 daqiqa
4
Yangi mavzuni yoritish
14 daqiqa
5
Yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni
10 daqiqa
6
O’rtog’ingni tekshir bellashuvi
10 daqiqa
7
Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash
2 daqiqa
8
Uyga vazifa
1 daqiqa
9
Jami
45 daqiqa
I. Tashkiliy qism: a) Salomlashish; b) navbatchining axboroti; s) sinf tozaligini nazorat qilish.
II. O`tgan darsda berilgan topshiriqni so`rab , o`quvchilar bilimini baholash.
Uy vazifasini tekshirish, og'zaki so'rov, doskada va mustaqil ravishda misol, masalalarni yechish. Uy vazifalarining bajarilishi, doskada yoki mustaqil ravishda misol, masalalarni yechishlariga qarab o'quvchilar baholanadi.
3-masala.Bosmaxonada 7362 ta «Temur tuzuklari» kitobi har bir bog‘lamga 6 tadan, 9440 ta «Yulduzli tunlar» kitobi har bir bog‘lamga 8 tadan joylashtirildi. Jami necha bog‘lam kitob tayyorlandi?
Yechish: 7362 : 6 = 1227 9440 : 8 = 1180
1227 + 1180 = 2407 Javob : 2407 bog`lam kitob tayyorlangan.
4-misol. Jadvalni to‘ldiring:
Misollarni o`quvchilar mustaqqil bajaradilar. O`quvchilar ishini nazorat qilish.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash. 5 – masala. Diagramma asosida masala tuzing: Qaysi og‘ir – ? 32 ta karammi, 11 ta tarvuzmi yoki 8 ta qovoqmi?
32 ∙ 2 = 64 kg karam 11 ∙ 6 = 66 kg tarvuz 8 ∙ 8 = 64kg qovoq.
Javob: 11 ta tarvuz, qovoq va karamdan og`ir.
V. Baholash. Darsdagi faol ishtirokiga qarab, o’quvchilar rag’batlantiriladi va dars yakunida ballar umumlashtirilib yakuniy ballar e’lon qilinadi.