kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өсімдіктерді қорғау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаратылыстану пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өсімдіктерді қорғау»

Пәні :

Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Өсімдіктер

Сынып: 3

Мектеп:Сарқан қаласы Н.Островский атындағы мектеп-лицейі

бастауыш сынып мұғалімі

Мұғалңм:Дуйсенхан Жансая Асқарқызы

Қатысқандар:


Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Өсімдіктерді қорғау

Оқу мақсаты:

3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді қорғаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтайды.

Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің неліктен жойылып бара жатқанын біледі,өсімдіктерді қорғау қажеттілігін, Қызыл кітаптың маңыздылығын түсінеді.

Кейбір оқушылар: Сирек кездесетін, жойылып бара жатқан өсімдіктердің неліктен сиреп кеткенін және өсімдіктерді қорғау жолдарын атайды. Қызыл кітаптың шартты белгілерін анықтай алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерийлері:

Өсімдіктерді қорғау жолдарын атайды.

Өсімдіктерді сақтауда Қызыл кітаптың рөлін сипаттайды.

Қызыл кітаптың шартты белгілерін анықтай алады.

Тілдік мақсат:

Үштілділік: Қызыл кітап- красная книга-red book

Пәндік терминология мен тірек сөздер(жазылым): сирек кездесетін өсімдіктер, жойылып бара жатқан өсімдіктер, Қазақстанның Қызыл кітабы.

Құдылықтарды дарыту:

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясын құндылықтары арқылы табиғатты қорғау, аялауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс:

қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары:

Таныстырылым(мұғалім дағдысы)

Бастапқы білім:

Өсімдіктің адам өміріндегі маңызы, мен азаю себептерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс әрекеті

Ресурстар

Сабақтың барысы

9 минут

Психологиялық ахуал:

Сәлемдесу

«Өрмекші торы» тәсілі

Оқушыларды шеңберге тұрғызып қалаған адамға жіп беру арқылы бір сөзбен жағымды сөз(комплемент) айтады.

Мысалы:Сәлем Айжан! Сен бүгін өте көріктісің.

«Топтастыру» тәсілі арқылы топқа бөлу

Қызыл,көк, сары,қара қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу.Оқушылар осы түстер арқылы топқа бөлінеді.Қыйыныдылардың астындағы суреттер арқылы әр топ мозайка құрап топқа ат қояды.

1- топ «Мүкжидек»

2-топ «Емен»

3-топ «Інжугүл»

4-топ «Лотос»

Мақсаты:Мозайка арқылы топқа бөліп, сабақтың мағынасын ашу.



Белсенді оқыту әдісінің «Нұсқау беру және айту» тәсілі

Сабақтың тақырыбын анықтау

  • Балалар сендерге бұл өсімдіктер таныспа?

  • Үйлеріңде немесе басқа жерлерден көрдіңдерме?

  • Қалай ойлайсыңдар бұл өсімдіктердің саны көп пе алде аз ба? .

Балалар, бұл өсімдіктер сирек кездеседі және қорғауға алынған.

-Сендерге қойылған сұрақтарға қарап бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай аталады деп ойлайсыңдар?

Сабақтың мақсатымен таныстыру:

Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтауда Қызыл кітаптың маңызын анықтайды.








Қағаз қиындылары, суреттер

Слайд № 1,2



Сабақтың ортасы

27 минут

Бағалау критерийі:

Өсімдіктерді қорғау жолдарын атайды.

(Т)Белсенді оқыту «Сұрақ қою және талдау» әдісі

«Үш қадамдық сұхбат» тәсілі

Мақсаты: Оқушылар бір бірімен сұрақтар арқылы ой бөліседі.

Өсімдіктер туралы ақпарат

Топ атауларына оқулықта берілген ақпаратты пайдаланып сұрақтар дайындайды және өсімдіктерді қорғау жолдарын атайды.

Төрт адамнан тұратын топтарды жұптарға бөлеміз А және Ә, Б және В

1.А˃Ә, Б˃ В сұхбат алады

2.Ә˃А, В˃Б сұхбат алады

3.Әр оқушы өз жұбы туралы ақпаратпен топ ішінде бөліседі.

Дескриптор:

Өсімдіктерді қорғау жолдарын атай алады.

Саралаудың «Диалог және қолдану» тәсілі

Мұғалімнің көмегімен қолдауды қажет ететін оқушы мен жоғары деңгейдегі оқушының арасында байланыс туындайды, көмек қолын созуға ықпал етеді.

-Қандай ақпарат алдың?

-Жойылу себептері?

-Мұндай өсімдіктер сенің туған өлкеңде өсеме?

-Ғаламшарымыздың барлық өсімдіктері жойылып кетсе не болады?

-Өсімдіктерді қорғау жолдарын атай аласыңба?

Қ.Б: «От шашу» тәсілі бойынша топ ішіндегі балалар өзара бағалайды.

БО «Түсіндіру және сипаттау» әдісі «Миға шабуыл» тәсілі

Мақсаты: Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.

)Оқушыларға қызыл кітаптың суретін көрсете отырып сұрақтар қою

-Бұл қандай кітап?

-Кітаптың ішінде қандай мағлұматтар бар деп ойлайсыңдар?

-Қызыл кітаптың өсімдіктерді қорғауда маңыздылығы бар ма?

Оқулықтан Қ.Р Қызыл кітабы туралы берілген мағлұматтарды пайдаланып сұрақтарға жауап беріңіздер

Сұрақтарды топ ішінде талқылайды.

«Балмұздақ» таяқшасы арқылы әр топтан бір оқушыдан жауап аламын.

-Өсімдіктердің қызыл кітабы не үшін қажет?

- Қызыл түс нені білдіреді?

Өсімдік әлемін қорғау үшін адам не істеу керек?

-Табиғат жағдайының өзгеруінен кейбір өсімдіктер жойылуы мүмкін бе?

-Қызыл кітап мезгіл-мезгіл өсімдіктер туралы жаңа мәліметтермен толықтырылып отырады ма?

Қ.Б: «Күлегештер!»

Сергіту сәті : «Молекула» ойыны

(Ж)Белсенді оқытудың «Зерттеу және зерделеу» әдісі

Бағалау критерийі:

Қызыл кітаптың шартты белгілерін анықтай алады.

Зерделе

Қызыл кітаптың беттері неліктен түрлі түсті болады?

Мақсаты: Оқушылар Қызыл кітаптың беттері неліктен түрлі түсті екенін анықтайды

Оқушыларға ақ,қара,сары,жасыл, қызыл түсті қағаз қиындылар мен сөйлемдер жазылған қағаз беремін. Түстерді өз ойлары бойынша сөйлемдерге желімдейді.

Жауаптарын тыңдаған сон дұрыс жауабын хабарлаймын.

Қара түс- «Біз енді көрt алмайтын өсімдіктер»

Ақ түс - «Бұрыннан саны аз өсімдіктер»

Қызыл түс – «Аса сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер»

Сары түс – «Саны күрт азайып бара жатқан өсімдіктер»

Жасыл тұс – «Жойылмай, аман қалған өсімдіктер»

Сұр түс – «Толық зерттелмеген өсімдіктер»

Дескриптор: Қызыл кітаптың шартты белгілерін анқтайды.

ҚБ: «Бағдаршам» тәсілі

БО: «Түсіндіру және сипаттау» әдісі «Дұрыс,бұрыс» тәсілі арқылы жүзеге асады

(Ө)Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Бағалау критерийі:

Өсімдіктерді сақтауда Қызыл кітаптың рөлін сипаттайды.

Тапсырма. Өсімдіктердің Қызыл кітабы не үшін қажет? Қызыл түс нені білдіреді? Берілген тұжырымдарды оқы және тиісті бағанға «+» таңбасын қой.

Тұжырымдар

Дұрыс

Бұрыс

Өсімдікке қауіптөнгенінбілдіреді



Әлемдегі барлық өсімдіктер туралы ақпарат береді



Сирек кездесетін өсімдіктерді тануға үйретеді



Өсімдіктердіөсіружолынүйретеді



Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтауға кеңес береді




Дескриптор:

- дұрыс тұжырымдарды анықтайды;

- Қызыл кітаптың рөлін түсіндіреді.


Саралау «Қарқын» тәсілін алу мақсатында, жылдам жұмыс істейтін оқушыларға қосымша тапсырма беріп, тапсырма орынлауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушыларға қосымшы уақыт беремін.

Жылдам жұмыс жасайтын оқушыларға «Мен өсімдіктерді қорғаймын» тақырыбына шағын шығарма жазуға беремін.

Жаратылыстану 3 сынып оқулық 28 бет

Слайд № 3






























Оқулықтың 29 беті

Слайд №4

























Қағазда жазылған сөйлемдер, түрлі түсті қа,аз қиындылары

Оқулықтың 29 бет

Слайд № 5









Слайд № 6

ҚБ тапсырмалар жинағы 10 бет

Сабақтың соңы

4 минут

Рефлексия.

«Білемін, білдім, білгім келеді» кестесі

Бұрыннан білемін

Бүгінгі сабақта білдім

Білгім келеді





Слайд № 7

Саралау




Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталуы

Саралаудың «Диалог және қолдану» тәсілі

Мұғалімнің көмегімен қолдауды қажет ететін оқушы мен жоғары деңгейдегі оқушының арасында байланыс туындайды, көмек қолын созуға ықпал етеді.

-Қандай ақпарат алдың?

-Жойылу себептері?

-Мұндай өсімдіктер сенің туған өлкеңде өсеме?

-Ғаламшарымыздың барлық өсімдіктері жойылып кетсе не болады?

-Өсімдіктерді қорғау жолдарын атай аласыңба?

Саралау «Қарқын» тәсілін алу мақсатында, жылдам жұмыс істейтін оқушыларға қосымша тапсырма беріп, тапсырма орынлауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушыларға қосымшы уақыт беремін.


Қ.Б: «От шашу», «Күлегештер!»,«Бағдаршам»тәсілдері бойынша бағаладым


Партада дұрыс отыру.

Сыныпта жүгірмеу.

Сергіту сәті «Молекула» ойыны арқылы оқушылардың дене мүшелерін жаттықтыру




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Өсімдіктерді қорғау

Автор: Дуйсенхан Ильяс Айболұлы

Дата: 05.12.2019

Номер свидетельства: 530342
