Сынып: 4сынып
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу 5700*9 51300:9
Мақсаты: Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың ауызша есептеу тәсілдерін орындауға үйрету; есептеу тәсілдерін жетілдіру.
Күтілетін нәтиже: Теорияны практикамен ұштастыра алады. Оқушының ой өрісі дамиды, пәнге деген
қызығушылығы артады
Әдіс тәсілдер: Сұрақ-жауап,интерактивті оқыту әдісі.
Сабақтың көрнекілігі Интерактивті тақта слайдтар.
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білу
5мин
Психологиялық дайындық
Миға шабуыл
Математикалық диктант
Оқушыларды шаттық шеңберге тұрғызу. Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып, бүгінгі күніне сәттілік тілейді.
Үй тапсырмасын тексеру мақсатында үйге берілген тапсырмаларын ортаға шығып талқылайды.
Оқушылар шаттық шеңберге тұрады
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан.
Түсіну
10мин
Білгенге маржан
№1 Мысалдардың шығарылу жолын түсіндір:
ә) Мысалдардың шығарылу жолын және жазылу тәртібін салыстыр. Не байқадың?
№2 а) Мысалдардың шығарылу жолын түсіндір:
ә) Жазуларды пайдаланып, бөлудің қалай орындалғанын түсіндір:
48онд х 7 = 336 онд. 480
7
3360
57жүзд. х 9 = 513жүзд 5700
9
51300
336онд. : 7 = 48онд 3360 7
28 480
56
56
0
513жүзд. : 9 = жүзд. 51300 9
45 5700
63
63
0
0
Қолдану
5мин
Бәйге
№ 3 Түсіндіре отырып шығар:
Әр топқа өз тапсырмаларын орындауға мүмкіндік беріледі.
І топ ІІ топ
640 х 6 =3840 3840 : 6 = 640
370 х 8 = 2960 2960 : 8 = 370
ІІІтоп ІҮ топ
4300 х 6=25800 25800 : 6 = 4300
2700 х 9 = 24300 19800 : 9 = 2200
Талдау
17мин
Жұмыла көтерген жүк жеңіл
І топ Шартын құрады
ІІ топ Шешуін жазады
ІІІ топ Жауабын жазады
Текемет – 5-тен 1 бөлігі
Көрпе – 225 кг 1 тонна
Қалды – ?, кг жүн
Ш: 1000 – (200 + 225) = 575
Ж: 575 кг жүн қалды.
1 мин
Сергіту сәті
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
Оқушылар сергіту сәтінің жаттығуын бірігіп жасайды.
Орнымыздан тұрамыз,
Қолды белге қоямыз.
Бір отырып, бір тұрып,
Оңға, солға бұрылып,
Орнымызды табамыз.
Еңбек түбі береке
№ 8 Өрнек түрінде жаз және оның мәнін тап:
а) 1207 санына 51300 бен 9-дың бөліндісін қосу;
ә) 480 мен 7-нің көбейтіндісінен 1406 санын азайту;
б) 5700 саны мен а-ның көбейтіндісін 100есе кеміту, мұндағы а = 9
№8 1207 + 51300 : 9 = 6907
480 х 7 – 1406 = 1954
5700 х 9 : 100 = 513
Жинақтау
5мин
м
№9 Қабырғаларының біреуі 15см, ал екіншісі 13см үшбұрыштың периметрі 45 см. Үшбұрыштың үшінші қабырғасын тап.
Р = а+в+с
а = 15см ?,см
в = 13см 13см Р = 45см
с = ?,см
Р = 45см 15см
с = 45см – (15см+13см) = 17см
5 мин
Қызықты есептер
Бағалау
1 мин
Бағалау парақшасы
Бағалауларын қадағалау
Топ мүшелерін топ жетекші бағалайды
Үйге тапсырма
№4 Амалдарды орында:
№5 Қалдықпен бөлу
2457 : 3 + 1373 х 2 = 3565 12600 : 5 – 1578 = 942
11415 : 3 – 1284 х 2 = 6373 27456 : 3 – 3076 = 6076
9848 : 8 + 1008 = 2239 300542 – 1832 х 6 = 289550
3820 : 6 = 636 (қалд.4) 25700: 6 = 4283 (қалд.2)
636 х 6 + 4 = 3820 4283 х 6 + 2 = 25700