Сыныбы: 8 «А» | Пәні: Математика (үйірме) |
Тақырыбы | Қызықты математика |
Мақсаты | Оқыту: Оқушылардың математикадан білім деңгейлерін анықтап, логикалық, қызықты есептерді де шығара білуін тексеру. Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, шығармашылық қабілеттерін арттыру. Оқушылардың өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру Тәрбиелігі: Оқушыларды біліктілікке, тез әрі дұрыс жауап беруге, ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке туған жерінің табиғатын сүюге, қорғауға тәрбиелеу |
Күтілетін нәтиже | Оқушылардың математикадан білім деңгейлерін анықталады, логикалық, қызықты есептерді де шығара біледі. Отанға деген сүйіспеншілігі артады |
Түрі: | Интеллектуалдық сайыс |
Ресурстар | Түрлі түсті қағаздар, смайликтер, постер, оқулық, тб |
Сабақтың әдісі | Сұрақ - жауап, көрнекілік. ізденушілік, ойын, құрастыру |
Сабақтың барысы |
| Мұғалім іс-әрекеті | Уақыты |
Ұйымдастыру кезеңі | Құрметті ұстаздар, оқушылар «Қызықты математикалық ойындар» атты сайыс сағатына қош келдіңіздер! Уа, халайық, халайық Бәріне жар салайық Бүгінгі кеш төрінде Математика елінде Есеп шешіп жарысып Жұмбақ шешіп аңдысып, Шабыт тасып, шалқысып Көңілді кеш жасайық Жұмбақ шеру шашайық Мұнда қызық табылар Жұмбақ, есеп бәрі бар Ал, сайыскер балалар Білімдеріңді сынайық.- деп Бүгінгі сайыс сағатында сынға түсетін екі топпен таныстырып өтейін. «Алғырлар» тобы «Білгірлер» тобы» Әр топ өздерін таныстырмай тұрып сендердің берген жауаптарыңды, шығарған есептеріңді, орындаған тапсырмаларыңды бағалап отыратын әділ - қазы алқасымен таныстырып өтейін: 1.Маметалиева Г.Ш (физика пәні мұғалімі) 2. Несітбекова Ч (математика пәні мұғалімі) 3. Иргебаев Б (математика пәні мұғалімі) | |
|
Таныстыру бөлімі | Енді сөз кезегін топтарға берейік , өз топтарын өлең жолдары арқылы таныстырып өтсін. Ұран: Жарыс десе жанамыз, Бүгінгі жарыста алғырлықпен аламыз «Алғырлар» «Алғырлар» Озып шығып бәйге аламыз Аты аңызға айналған «Алғыр» бала атанып Бізде ғалым боламыз. «Білгірлер» Қандай сынақ болса дағы беріспе, Әрқашанда үміткерміз жеңіске «Білгірлер» Мақтанбаймыз «білгірміз» деп Таудай бірақ талабымыз «Білгір» бала атанып, Келешекте өскенде Үлкен ғалым боламыз. | |
«Көкпар»ойыны | «Көкпар»ойыны Балалар, көкпар тартысты бастайық. « Алғырлар» тобына ● 4 қойдың неше аяғы бар? (16) ● 1км= 1000 м ● Ең кіші төрт таңбалы сан? (1000) ● 1т= 10ц ● Уақытты қалай табамыз? ● Ұзындығы 4см, ені 2см тіктөртб/ң периметрі нешеге тең? (12см) ● 15000: 3 (5000) ● Қиылысатын түзулер? (перпендикуляр) ● 4мин = 240 сек ● 2 ғасыр= 200 жыл « Білгірлер» тобына ● 9 ондықтан 8 бірліктен тұратын санды ата.(98) ● 1ц= 100 кг ● Жылдамдықты қалай табамыз? ● Ең үлкен бес таңбалы сан? (99999) ● 1м= 1000 мм ● 6 мысық пен 3 тауықтың аяғы нешеу? (30) ● 2400: 6 (400) ● Қиылыспайтын түзулер (параллель) ● 3сағ= 180мин ● 2тәу = 48 сағ | |
Қызықты есептер. | 1. Бір қазақ қалаға бара жатыр еді, жолда үш танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды? (1) 2. Егер Т дан бастасаң санмын Т ны алып тастасаң жаумын ( төрт – өрт ) 3. 5 жыл бұрын Айжан 8 жаста болған, 6 жылдан кейін Айжан неше жаста болды? ( 19 ) 4. 2 бала тоғызқұмалақты 2 сағат ойнады. Әр қайсысы неше сағат ойнады? (2сағ) 5. Аулада жүрген бұзаулар мен тауықтардың аяқтарының саны - он. Аулада неше тауық, неше бұзау болуы мүмкін?(2 бұзау, 1 Тауық) 6. Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды? (Балықтар ұшпайды) 7. Қайыңда 6 алма өсіп тұр еді, 2 - уі түсіп қалды. Ағашта неше алма қалды. | |
Аудио сұрақ | Нүсіпбай Айқын математика пәні мұғалімі сендерге ертегі есеп жасырады. Ал қане тыңдайық: «Ұрылар мен кемпір» ертегі есеп. Ертеде байлардың есігінде жүріп күн кешкен, панасы жоқ жалғыз кемпір болыпты. Жаз шығып ел жайлауға көшкенде, сүйенері жоқ кемпір жалғыз сиырын ұрламақ болып ұрылар келеді. Кемпір:-«Бұлар менің жалғыз сиырымды нысанаға алмақ болған екен, мен де бұларды алдайын»,- деп ойлайды. Сөйтіп жалман-жан бір шелек суды сапырып отырып, мынадай өлең айтыпты: Сапырып - сапырып Арманға бер, Құйып - құйып Алмасқа бер, Есіктегі екеуге бер, Төрдегі төртеуге бер, Өзің іште маған бер»,- деген екен. Мұны естіген ұрылар:-«Қой мұнымыз болмас үй» толы кісі, әрі бізден екі есе көп, кетейік»,- деп кетіп қалыпты. Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты. Сонда үйде адам нешеу? Жауабы: 10 адам | |
Капитандар сайысы | Есептер шығару | |
Постермен жұмыс | Яғни қай топтың ойынын ұшқыр екенін анықтаймыз. Ол үшін алдарында тұрған постерге 1 - ден, 9 ға дейінгі сандарды жазыңдар. Енді сол сандардың орнын ауыстырмай, мәні 99 шығатындай «+» амалын қойып шығындар. Орны ауыспаған қалыпта екі таңбалы сан қолдануға болады. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9=12+3+4+56+7+8+9=99 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9=1+23+45+6+7+8+9=99 немесе 1+2+3+4+5+67+8+9 | |
| | |