kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қызықты математика әлемінде

Нажмите, чтобы узнать подробности

  1. «Қызықты  математика әлемінде»

                                 атты  сыныптан тыс  іс-шара.

    Мақсаты: 1) Математика  пәніне деген қызығушылығын арттыру.

                       2) Оқушылардың  ой-өрісін  кеңейтіп,шығармашылық 

                            қабілеттерін  дамыту.

                    3)  Алғырлыққа,тапқырлыққа,шапшаңдыққа 

                         тәрбиелеу.    

    Әдісі:  Топ  бойынша  жұмыс.

    Әр  тапсырма  10  балдық  жүйемен  бағаланады.

    Кіріспе  сөз.

      Бүгінгі  шәкірт- ертеңгі  азамат. Сол  азамат  бойында  тапқырлықты,алғырлықты  қалыптастыру  мектеп  табалдырығынан  басталады.

     «Білімді  азамат-ел  ертеңі», «Білікті  бірді  жығады,білімді  мыңды  жығады  деген» қазақ  халқының  даналық  сөзі бар,

    дей  отырып,құрметті  менің  білім  сайысына  қатысқалы  отырған  оқушыларым, сендерге  Ақ  жол  тілеймін!

    Сайысымызды  бастамас  бұрын,біз  әділ-қазылар  алқасымен  таныстырып  өтейік.Олар:  Бүгінгі  сабаққа  қатысып  отырған   Ерейментау  өңірінен  келген қонақ  ұстаздарымыз.

    Бүгінгі  ойын  топтық  сайыс  түрінде  өтеді.

                      Математика  сырлары

                      Қызықтырады  біздерді.

                      Ойынға  бірге  қатысуға

                       Шақырамыз  сіздерді.

     Ортаға : 1-топ:  «Шеңбер» тобын,2-топ : «Төртбұрыш»тобын.3-топ: «Үшбұрыш»топтарын  шақырамыз.

  2. Таныстыру. Әр  топ  өздерін  таныстырады:
  3.  
  4.   Шеңберге  біз  тұрамыз
  5.                      Шаттық  тілеп  достарға.

                         Ақыл-ойды  тәртіпке  

                         Келтіреміз  шеңберде.

    «Төртбұрыш» тобымыз.

  6.   Парта, тақта,  кітап  та
  7.                      Бәрі  дағы  төртбұрыш.

                        Айналаңды  қоршаған

                        Барлық  заттар  төртбұрыш.

  8. тобымыз.
  9. 1.2,3, жинап  алып күш
  10.                     Сайысқа  бізбен  түс.

                        Тапқыр,шапшаң  балалар

                        Үшбұрыштан  табылар.

    Сайысымыз,міне,  басталды

    Ұмыт  болғанды  еске  алды.

    Қиын  да  болса,қызық  сабақ

    Жұмыс  істетейік  бастарды.-деп, тақтадағы  нақыл  сөзге  назар  аударайық.

    « Математика  керек  әр  күнге,

       Математика  қажет  өмірде  деген» екен.

    -Олай  болса, «Білім  теңізіне» жүзе  отырып, саяхат  жасаймыз.

    Математика  деген  ғажайып  елді  аралау  үшін білімімізді  ортаға  салайық. Ол  елдегі  олжаға  жету  үшін  жолдағы  аралдардағы  кедергілерден сүрінбей  өтуіміз  керек.

    -Бізге  теңізде  жүзу  үшін  не  қажет?  -Кеме.

    Әр  топ  өзінің кемесіне  мініп  саяхатымызды  бастаймыз.

    1-арал:  «Сандар  аралы».

    Әр  топ өз  үйлеріндегі  тапсырмаларды  орындайды.

    Сандар  құрамын еске  түсіру.

  11.  
  12. Бос  торкөздерде  не  болуы  тиіс?
  13. Геометриялық  фигуралардан  зат құрастырып,оны  сипаттап  беру
  14. 1-топ:  Гүлдің  суретін құрастыру.

    2-топ:  Құстың  суретін.

    3-топ:   Қоянның  суретін.

     Үш  топта  құрастырған  заттарын  сипаттап  айтып  береді.

    3-арал.  «Есептер  аралы.»

  15. « Қызықты  математика» есептерін шығару.
  16. 2. Логикалық  есептер  шығару.

     1.Талдан  ұшты  топ  торғай,Емес  бірақ  көп  торғай.

    Алдында  оның-  бастаушы,(1)

    Артында  төртеу- қостаушы,(4)

    Ойың  жүйрік  болса  егер, Торғай  нешеу  есепкер?(5 торғай).

     2. 3 қыз мектепке  келе жатып,алдарынан мектептен келе   

     жатқан 2қызды кездестірді.Мектепке неше қыз келе жатыр?(3)

     3. Біздің сыныптың 3 оқушының ішінде  Ержан  Мақсаттан ұзын.Мақсат Тлеужаннан ұзын.Кімнің бойы ұзын?(Ержанның)

     4. Қасқыр  мен түлкі тегін балыққа тап болды.Қасқыр айтты   

        «Мен математикаға нашармын,балықты сен бөл»дейді  

        түлкіге.Сонда түлкі:саған біреу,маған екеу,саған екеу,маған  

       үшеу,саған екеу,маған төртеу.Қасқыр неше балық алды?(5)

    5.   Өлең есеп.    Саянда болды 8 алма,

                                Сайранға берді 4 алма.

                               Ойланып, қане,көрейік

                               Саянда қалды қанша алма?(4).

    6.     Автобуста 10 жолаушы келе  жатты.Аялдамадан5    

           жолаушы түсіп,5 жолаушы мінді.Автобуста қанша       

           жолаушы?(10).

    7.Біз  үлкен  жанұя,  Ең  кішіміз  Әлия,(1)

      Қалғанымы  мыналар: Раушан,Болат,Дариға;(3)

    Айтжан,Ержан,Даналар,(3) Гүлназымыз  тағы  бар,(1)

    Қане, есептеп  табыңдар? Жауабы: 8  адам.

    8. Бір-бірімен  жарысқан,

    Төрт  аю, бір  арыстан,4+1

    Екі  қоян, бір  түлкі,2+1

    Бәрі  нешеу  кім  білді? (8)

    9.  Үстелде  8 майшам  жанып  тұрды,оның  үшеуін  өшірсе,неше  шам  жанып  тұрады? (8-3) =5.

  17. арал: «Демалыс» аралы.
  18. «Күле білейік». Санамақ айту. 1. Сабитова  Сағыныш.

                                                        2. Иманшапих Алмас.

        Алмас.- Он  дегенім-Отаным,

                     Тоғыз- туған  топырағым.

                    Сегіз- сеңгір тауларым,

                    Жеті-  жасыл  бауларым.

                   Алты- алтын  күн  төккен нұр,

                   Бес- бұлағым  мөп-мөлдір.

                  Төрт-  туған  ел  дәулетті,

                  Үш- үйлерім  сәулетті.

                  Екі-  ата-анам  өбектер,

                  Бір-  бақытты  бөбектер.

                 Аман  болса  осылар,                                                                

                Жасыма  жас  қосылар.

                Қадірімді  дос  ұғар,

               Кезім  болмас  тосылар.

    2.Сағыныш.  Бірден  кейін  тұрағым,

                         Бірден  кейін  тұрамын.

                        Бірді  бірге  қосқанда,

                       Мен  шығамын  шырағым.(2)

    3.«Өтірік  өлең».Берлан  Тілеужан.

    Жүзге  келген  ініме, Велосипед  сыйладым,

    Алпыстағы  ағамды,  Кәмпит  жеуден  тыймадым.

    Көйлек  тігіп  ағаштан,Киіп  бардым  қонаққа.

    Темір  етік  киіп  ап, Би  биледім  сабақта

    4.  «Қожанасырдың  бес  қойы».

         Автор  рөлінде:- Нүрила.

        Қожанасыр  рөлінде:-Ержан.

       Баласының  рөлінде: -Тілеужан.

    5-арал: «Олжа» аралы.

    Парақшадағы  есептерді  шығару арқылы «Рақмет» сөзін  шығарып,хормен  айтып  сабақты  аяқтау.

    Қорытынды:  Сөз  кезегі  әділ-қазылар  алқасына  беріледі.

    3-арал:  «Есептер  аралы».

  19. Қызықты  математика  есебі.
  20.  Логикалық  есептер.
  21.  

     

     

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қызықты математика әлемінде»


ФИО

Должность

Место работы

Тема работы

Форма работы

Фото квитанции

Адрес электронной почты

1

Мухатова Райхан Шпекпаевна

Учитель начальных каз.классов

Ерейментауский район Новомарковская средняя школа им.Б.Жахина

Открытый урок Ана тілі Көктем.Сөйлем.

Открытый урок

[email protected]





Сабақтың тақырыбы: Көктем. Сөйлем.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөйлем туралы

білімділігі: меңгерген білімдерін тиянақтау,өлең-

ді түсініп, мәнерлеп оқуға үйрету,

табиғатпен байланыстыру.

дамытушылығы: Оқу-жазу дағдыларын, ойлауы мен сөй-

леу тілін дамыту, таным белсенділігін арт-

тыру, шығармашылық қиялын жүйелеу.

тәрбиелілігі: Оқушыларды табиғат әсемдігін сезіне

білуге, туған жерін, табиғатын аялай

білуге тәрбиелеу.

Әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап, құрастыру, ойын,

көрнекілік.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, тірек-сызба,

сөзжұмбақ, шығармашылық тапсырма.

Сабақ түрі: қайталау сабақ

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.

Қонақ күту –салтымыз

Оқып-біліп жатырмыз.

Келген қонақ сіздерге,

Сәлем бердік жалпымыз.

Шаттық шеңберге тұра қояйық. (Күннің көзі ортада).

Күндей жадырап, Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап, Судай мөлдір таза көңілмен, Бүгінгі сабағымызды бастаймыз.

Мұғалім: -Қазақ тілім, өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім.

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

Болашағым бақытым, дара тілім -деп ана тілі сабағымызды үй тапсырмасынан бастайық.

«Кемпірқосақ» мәтіні. «Сөйлем».

Үй тапсырмасын қорыту.

Жаңа сабақ: -Сөзжұмбақ шешу. 1-слайд. Ребус шешу.

2-слайд.

Интерактивті тақтамен жұмыс.

Суретпен жұмыс. Әңгіме жүргізу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Көктем». «Сөйлем».3-слайд.

-Ендеше, балалар, ойымызды жинақтап, көктем дегенде көз алдымызға не келеді топтастырайық.

(Магниттік тақтаға топтастыру жұмысы орындалады).

4-слайд. Суретпен жұмыс.

Сонымен, балалар! Көктем жыл мезгілдерінің бірі.

Көктемде күн жылынады, қар ериді, күн ұзарады, түн қысқарады. Малдар төлдейді.Табиғат оянады.

  • «Көктем» туралы көптеген мәліметтер алдық. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз Т.Айбергеновтың «Көктем» атты өлеңі.

  • Өлеңге тоқтамас бұрын,автормен танысайық.

  • 5-слайд.

  • Т.Айбергенов 1937 жылы Қарағанды облысында

дүниеге келген. Ақын, жазушы, қоғам қайраткері.

Көптеген өлеңдер авторы.


Оқулықпен жұмыс. 1.Мәнерлеп оқимын.

2.Оқушылар іштей оқиды.

3. Дауыстап оқу.

-Балалар, мөлдір аспан ашылып, күннің көзі көрінді, демекші, өлең соңындағы сұрақтарға жауап берейік, күннің көзін бұлттан ашайық.

Осы өлеңдегі құс туралы не білесіңдер?

Шағала туралы мағлұмат беру.

Сызбамен жұмыс. «Шағала» сөзін қатыстырып, сұраулы, лепті, хабарлы сөйлем құрау. (Интерактивті тақта).

6-слайд. Шағаланың суреті.

Дәптермен жұмыс. – Көркем жазу. 7-слайд.

Барлығы: Қолға қалам алайық

Әдемі етіп жазайық.

Тақтамен жұмыс. 155-жаттығу.

Сергіту сәті. 8-слайд.

Біз кішкентай баламыз Қарлығаштай самғаймыз,

Өсіп-өніп толамыз. Бір отырып,

Күнге қарап табынып, Бір тұрып,

Көкке қолды созамыз. Жаттығулар жасаймыз.

«Кел, ойнайық» ойыны. 9-слайд. Сөйлем түрлерін айту.

Шығармашылық диктант. 10-слайд.

Орнын ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрау.

1.Табиғат, қуанып, көктемгі, тұр.

2. Әдемі, қандай, көктем, гүлдері!

Ырым-тыйым сөздер. 11-слайд.



Жұмбақ шешу. Күн күледі, Жер түледі. ( Көктем).

12-слайд. Жұрттың бәрін сүйеді,

Бірақ қарай алмайды. (Күн).

-Балалар, көктемде жер бетіне күн шуағын мол төккендіктен жер бетіне тіршілік еніп, табиғат оянып, ең алғашқы көктем гүлдері де шыға бастапты, ол қандай гүлдер екен?- кім айтады? -Жақсы,қызғалдақ,бәйшешек гүлдері екен.-Ендеше, гүл теруге барамыз ба?

«Гүл терейік» ойыны. 14-слайд.

Тақтаның алдындағы суреттегі өсіп тұрған қызғалдақ,бәйшешек гүлдерін теріп,тапсырмаларын орындап, құмыраларға салу.

Сабақты қорыту. 15-слайд.

Сұрақ-жауап әдісі.

Сызбамен жұмыс.16-слайд.

Бағалау.

Үйге тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу. «Сөйлем» тақырыбына 3 сөйлем құрау. 98-бет






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Қызықты математика әлемінде

Автор: Мухатова Райхан Шпекпаевна

Дата: 15.12.2016

Номер свидетельства: 370175
